Reklama

Polityka obronna

Nowy Sejm bez Jacha, Siarkowskiej i Rozenka

sejm rp
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/Twitter

W komisji obrony nowego Sejmu nie zasiądzie Michał Jach (PiS), który był jej przewodniczącym przez dwie kadencje. Mandatu w niedzielnych wyborach parlamentarnych nie zdobyli znani z wystąpień na posiedzeniach komisji: Andrzej Rozenek ani Paweł Poncyljusz. Do Sejmu ponownie wejdą Czesław Mroczek (KO) i Antoni Macierewicz (PiS).

Reklama

26 października Państwowa Komisja Wyborcza wręczy posłom nowej kadencji zaświadczenia o wyborze; dzień później zostaną wręczone nowo wybranym senatorom.

Reklama

Michałowi Jachowi opozycja wielokrotnie zarzucała łamanie regulaminu Sejmu przez niedopuszczanie jej przedstawicieli do głosu, zamykanie dyskusji mimo zgłaszających się do wypowiedzi czy  odwoływanie posiedzeń, np. gdy komisja miała wysłuchać informacji o efektach działaniach podkomisji smoleńskiej. Jach, który był zawodowym żołnierzem, a do rezerwy odszedł w 1994 r., startował w okręgu obejmującym Szczecin i Świnoujście. Zdobył łącznie blisko 12,5 tys. (2,25 proc.) głosów.

Do Sejmu ponownie wszedł natomiast częsty oponent Jacha, krytyk sposobu dokonywania zakupów przez MON za rządów PiS, wiceminister obrony w rządzie PO-PSL Czesław Mroczek (KO), który w swoim mazowieckim okręgu uzyskał ponad 11,6 tys. (2,16 proc.) głosów.

Reklama

Także jego szef z MON, Tomasz Siemoniak, uzyskał mandat posła. Tym razem Siemoniak starował z okręgu obejmującego Opole, zdobywając ponad 46 tys. (9,63 proc.) głosów.

Blisko 96 tys. (12,66 proc.) głosów w Krakowie oraz powiatach krakowskim, miechowskim i olkuskim zdobył Bartłomiej Sienkiewicz – krakowska jedynka na liście KO. Były szef MSWiA współzałożyciel Ośrodka Studiów Wschodnich, zajmuje się nie tylko polityką. Jest także publicystą, autorem książek.

Mandat z warszawskiego „obwarzanka” uzyskał Maciej Lasek (KO), inżynier budowy płatowców, w latach 2012-16 przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Lasek kierował działającym przy kancelarii premiera zespołem ds. wyjaśniania opinii publicznej przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej, który zarzucił fałszerstwo i wprowadzanie w błąd opinii publicznej przez parlamentarny zespół Macierewicza, forsujący tezę o zamachu, który miał doprowadzić do katastrofy prezydenckiego samolotu. W Sejmie obecnej kadencji wiceszef parlamentarnego zespołu ds. przeskalowanych inwestycji publicznych.

Czytaj też

Zabraknie w nowym Sejmie Pawła Poncyljusza (KO), który skupiał się w komisji obrony na kwestiach przemysłu obronnego, zarzucając, że „biegunkowe zakupy” MON – m.in. koreańskich armatohaubic i czołgów - „wyglądają jak pamiątki z podróży ministra Błaszczaka” i odbywają się kosztem krajowych producentów.

Posłem po raz kolejny będzie Antoni Macierewicz. Na byłego szefa MON, inicjatora sformowania WOT jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych, przewodniczącego podkomisji smoleńskiej, którą wcześniej sam powołał jeszcze jako minister obrony, głosowało niemal 32,5 tys. (ponad 8 proc. głosów) w okręgu obejmującym Skierniewice.

Mandat uzyskał także Bartosz Kownacki, adwokat podwładny Macierewicza, gdy ten kierował resortem obrony, wcześniej członek komisji weryfikacyjnej ds. WSI i asystent Jana Olszewskiego. Kownacki, czwarty na liście w okręgu obejmującym m.in. Bydgoszcz, uzyskał ponad 17 tys. głosów.

Do Sejmu nie wszedł Andrzej Rozenek (koło Lewicy Demokratycznej. Były wicenaczelny tygodnika „Nie” w niedzielnych wyborach startował z listy KO).

Czytaj też

Posłanką kolejnej kadencji nie została Anna Maria Siarkowska (Konfederacja, wcześniej PiS, poprzednio Kukiz«15), orędowniczka Wojsk Obrony Terytorialnej i zwolenniczka pozostawienia WOT poza strukturą, w której rodzaje sił zbrojnych ostatecznie podlegają szefowi Sztabu Generalnego, znana także z zaangażowania w ruch antyszczepionkowy.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Dr. Pavl Kopetzky

    Nareszcie! Wielkie dzięki! Brawo!

Reklama