- Wiadomości
Litwa: nie ma żadnych informacji, aby wojska USA miały być zredukowane w naszym kraju
Szef litewskiej dyplomacji Kestutis Budrys oświadczył w środę, że nie ma żadnych, nawet nieoficjalnych informacji, aby USA miały zamiar zredukować obecność swych wojsk na Litwie.
Autor. Lithuanian MOD 🇱🇹 (@Lithuanian_MoD)/X
- Jeśli chodzi o plany przeglądu obecności wojsk (USA) w regionie, nie mam jak dotąd potwierdzenia. Owszem, widziałem te doniesienia, ale nawet nieoficjalnie w odniesieniu do Litwy nie mam na razie żadnych informacji – powiedział dziennikarzom Budrys.
Według ministra jego kraj intensywnie współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi, stwarza dobre warunki dla amerykańskich żołnierzy, by zachować obecność USA na Litwie.
- Jesteśmy przekonani, że są to najlepsze warunki na świecie, jakie Stany Zjednoczone otrzymują dla swoich sił zbrojnych. Mamy wszystkie argumenty: polityczne, strategiczne, ekonomiczne, finansowe i dotyczące bezpieczeństwa – powiedział Budrys.
Zobacz też
USA poinformowały w środę Rumunię i inne państwa NATO, że postanowiły zredukować liczebność amerykańskich wojsk na wschodniej flance Sojuszu w Europie - ogłosiło w środę ministerstwo obrony w Bukareszcie. W Rumunii pozostanie około 1 tys. żołnierzy USA - dodano.
Według rumuńskiego ministra obrony decyzja USA nie jest traktowana jako wycofanie żołnierzy, ale jako zakończenie rotacji brygady, której oddziały stacjonowały w kilku krajach Sojuszu, w tym w Bułgarii, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech – pisze agencja BNS.
Na Litwie stacjonuje około 1000 amerykańskich żołnierzy, tworzących dwa bataliony. Obecni oni są od 2019 r. na zasadach rotacji, głównie w ramach brygad pancernych.
Początkowo planowano ich obecność do 2026 r., ale porozumienie z ubiegłego roku przedłużyło misję na czas nieokreślony. Żołnierze ćwiczą w Podbrodziu, niedaleko granicy z Białorusią. Litwa poinformowała USA, że jest gotowy przyjąć dodatkowy batalion wojsk Stanów Zjednoczonych. 20 proc. litewskich zakupów broni pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

WIDEO: Ile czołgów zostało Rosji? | Putin bez nowego lotnictwa | Defence24Week #133