Reklama

Polityka obronna

Nowy przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO przejmuje obowiązki

Fot. NATO
Fot. NATO

Generał Stuart Peach oficjalnie objął funkcję przewodniczącego Komitetu Wojskowego Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego. Brytyjczyk wskazany jako następca generała Petra Pavela został jeszcze we wrześniu 2017 roku. 

Zadaniem przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO jest wydawanie zaleceń i opinii w sprawach dotyczących wojska, które trafiają do Rady Północnoatlantyckiej. Zajmuje się on również kierowaniem pracą regionalnych dowództw Sojuszu. 

Jak podkreślił generał podczas oficjalnej uroczystości, jest to "ważny czas w historii Sojuszu". "NATO zapewniło obronę kolektywną, utrzymało bezpieczeństwo i podtrzymało wspólne wartości naszych 29 partnerów przez prawie 70 lat" - powiedział Brytyjczyk. 

Jako przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO zapewnię doradztwo wojskowe dla Rady Północnoatlantyckiej i upewnię się, że NATO nadal będzie adaptować się i wzmacniać naszą obronę przeciwko wciąż rozwijającym się zagrożeniom dla naszego bezpieczeństwa.

Generał Stuart Peach

Generał Stuart Peach zapewnił również, że będzie kontynuował proces modernizacji, zwiększania gotowości i przeglądu struktury dowodzenia. Prace nad tymi zagadnieniami mają zapewnić, że Sojusz nadal będzie wiarygodny na "globalnej scenie", a także przypomną, że chociaż jest to obecnie najmocniejszy i najlepiej wyposażony sojusz w historii, to jego siła tkwi w jedności. 

Gen. br. Stuart Peach (stopień w armii brytyjskiej to Air Chief Marshal) piastował wcześniej najwyższe stanowisko wojskowe w armii brytyjskiej - Chief of the Defence Staff. Będzie pierwszym od 25 lat Brytyjczykiem zajmującym stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO. Od 1963 roku stanowisko to pełniło 19 oficerów (z Niemiec, Kanady, Włoch, Norwegii, Belgii, Czech, Danii, Holandii oraz Wielkiej Brytanii). Bezpośrednio przed generałem Stuartem Peachem był to generał Petr Pevel (od czerwca 2015 roku). 

Komentatorzy zwracają uwagę, że wybór gen. Peacha na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO można odczytywać jako kolejny przejaw działań NATO, mających na celu zrównoważenie narastającego zagrożenia ze strony Rosji. Wielka Brytania jest bowiem jednym z państw opowiadających się zdecydowanie za wsparciem państw flanki wschodniej Sojuszu, państwem ramowym grupy bojowej NATO w Estonii, znajdującej się tam w ramach programu Enhanced Forward Presence, jej żołnierze służą też w podobnej grupie bojowej w Polsce. Brytyjscy instruktorzy wojskowi szkolą również ukraińskich żołnierzy.

Komitet Wojskowy do najważniejszy organ militarny Sojuszu. W jego skład wchodzą szefowie obrony lub szefowie sztabów generalnych państw członkowskich. Zdaniem Komitetu jest m.in. wypracowywanie wojskowego wkładu do decyzji podejmowanych na szczeblu politycznym przez Radę Północnoatlantycką, czyli przedstawicieli państw sojuszniczych. 

Najwyżsi dowódcy wojskowi państw NATO na prośbę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zgodzili się w 2017 roku, by wyjazdowe posiedzenie Komitetu jesienią 2018 r. odbyło się w Polsce. Jak informował wtedy Defence24.pl rzecznik prasowy SGWP płk Tomasz Szulejko, miałoby to być swoiste ukoronowanie obchodów stulecia odtworzenia Sztabu Generalnego WP oraz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama