Reklama

Polityka obronna

Nowe źródła finansowania Sił Zbrojnych RP? Nowelizacja ustawy o obronie Ojczyzny [RELACJA]

Autor. Michał Bruszewski/defence24

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmowej Komisji Obrony Narodowej (SKON), gdzie zajmowano się pierwszym czytaniem projektu tzw. ustawy o obronie Ojczyzny, poruszono sprawę nowelizacji dopiero co wprowadzonych przepisów. Uzupełnione mają być zapisy dotyczące źródła finansowania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Reklama

Radosław Fogiel (PiS), członek komisji, podkreślił: „oprócz obligacji emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego wprowadzamy także możliwość używania innych środków finansowych, takich jak kredyty i pożyczki. To umożliwi zróżnicowanie źródeł finansowania, ale da też większą elastyczność i efektywność wsparcia Funduszu, tak, by on w jak największym stopniu realizował to, co jest jego celem, czyli modernizację i dozbrojenie polskiej armii". W podobnym duchu na komisji wypowiadał się wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Reklama
Propozycji jest kilka. Składamy wachlarz możliwości nowego wsparcia modernizacji Sił Zbrojnych RP. To absolutnie kluczowe
– podkreślił.
Reklama

Na twitterze propozycję nowelizacji zacytowała posłanka KO Izabela Leszczyna. Dyskusja na Komisji dotyczyła głównie poniższego zapisu. „Bank Gospodarstwa Krajowego może zaciągać na rzecz Funduszu kredyty i pożyczki lub emitować obligacje na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych" – czytamy we wpisie posłanki.

Jesteśmy zdziwieni, że ustawa zanim weszła w życie już wymaga nowelizacji
– stwierdził poseł KO Cezary Tomczyk.

Przedstawiciele opozycji uczestniczący w obradach komisji byli przeciwni pomysłom posłów Prawa i Sprawiedliwości. „Rozumiem, że jest problem z emisją obligacji przez BGK. Według informacji, które ja mam, BGK odwołało dwa przetargi na emisję. To by znaczyło, że mało kto chce obligacje kupować. W związku z tym szukacie innych źródeł finansowania, jak pożyczki i kredyty, by zasilić ten Fundusz" – dodał poseł Tomczyk. Informacje podawane przez posła prostował minister Skurkiewicz.

"Ustawa weszła w życie i obowiązuje" – odpowiedział. „Nowelizacją nie zmieniamy struktury funduszu. Zmieniamy tylko źródła przychodów"
– dodał.

Ostro przeciwko zmianom proponowanym przez posłów Prawa i Sprawiedliwości oponował poseł Andrzej Rozenek (PPS). „To jest ważna ustawa. To są ramy, które powinny być solidną opoką bezpieczeństwa. Gdyby opoka była solidna nie byłaby potrzebna nowelizacja. \[Ustawa – przyp. red\] Okazała się bublem prawnym" – stwierdził.

Czytaj też

„Chcecie wydatkować 60 mld zł Polaków i nie chcecie im powiedzieć, jaki sprzęt zakupicie i kiedy będzie on sprowadzony?" – zapytał wiceprzewodniczący komisji Czesław Mroczek (KO). W czasie dyskusji posłowie opozycji sugerowali, iż wydatki na obronność nie będą kontrolowane. Prostował to minister Skurkiewicz. Zaznaczył, że Fundusz Wsparcia jest nierozerwalnie połączony z Programem Rozwoju Sił zbrojnych, a zatem jest transparentny. „Nie możemy wydać, przekazać na inne cele środki niż te w nim zawarte" – zaznaczył. Minister podkreślił także, że wydatki na obronność są olbrzymie, więc stąd proponowane przez PiS zmiany. „Jeśli mamy być bezpiecznym państwem to musimy wydać duże środki" – zaznaczył.

Komisja, głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, pozytywnie zaopiniowała proponowane zmiany. Posłowie opozycji zadeklarowali wprowadzenie swoich poprawek w drugim czytaniu.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. "Pułkownik" Michał

    Kibicuję rozwojowi armii, ale nasunęła mi się pewna złośliwość. ;) Wydatki będą tak transparentne jak zakupy z półki maszyn, które w przetargach przegrywały? ;P

Reklama