Reklama

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego przyjęta przez rząd

Elementy systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius należącego do 1. Mazurskiej Brygady Artylerii.
Elementy systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius należącego do 1. Mazurskiej Brygady Artylerii.
Autor. 1 Mazurska Brygada Artylerii im gen. J. Bema/Facebook

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP coraz bliżej wejścia w życie. To nie jedyna istotna decyzja podjęta dziś przez Radę Ministrów. Polska zostanie zaangażowana w unijny instrument finansowania SAFE.

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o przyjęciu przez Radę Ministrów nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. Poprzednia Strategia została zatwierdzona w 2020 roku. W ubiegłym roku swoje rekomendacje do powstającej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej opublikowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Reklama

Priorytety Strategii

Z informacji podanych przez ministra obrony wynika, że Strategia ma w głównej mierze skupiać się na kwestii nienaruszalności terytorium i bezpieczeństwa obywateli RP. Ponadto wicepremier wymienił wśród priorytetów: utrzymywanie strategicznego partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, zrównoważony rozwój oraz kształtowanie polityki NATO i UE w sposób zgodny z interesami bezpieczeństwa Polski.

Polska coraz bliżej pieniędzy z SAFE

Minister Kosiniak-Kamysz poinformował też o tym, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę upoważniającą szefa MON do „złożenia deklaracji w sprawie zaangażowania Polski w program Security Action for Europe (SAFE)”.

SAFE to instrument wspólnego finansowania dla zakupów obronnych w Unii Europejskiej. Jak pisaliśmy na stronie Defence24.pl w maju, dzięki SAFE w ciągu czterech lat państwa UE będą mogły pożyczyć do 150 mld euro na cele obronne na korzystnych warunkach. Pożyczki w ramach SAFE będą mogły być spłacane przez okres nawet do 45 lat, przy karencji w spłacie kapitału na okres 10 lat. Pożyczki będą zaciągane przez Komisję Europejską na rynkach finansowych oraz będą mogły być wydawane na zakupy uzbrojenia.

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (1)

  1. Przyszłość

    Np w poprzedniej strategii nie było nic o kupnie 96 Apaczy. A kupiliśmy. To po co te analizy i strategie ?

Reklama