Polityka obronna

Niemcy zwiększą wydatki na obronę

Fot. Dr. Andreas Zeitler, Eurofighter
Fot. Dr. Andreas Zeitler, Eurofighter

Niemcy, którym USA zarzucają zbyt małe wydatki na obronność, poinformowały NATO, że będą zwiększać inwestycje w Bundeswehrę i jej wyposażenie ponad obiecane już 1,5 proc. PKB do 2024 roku.

Agencja dpa informuje o tym we wtorek, powołując się na informacje własne i tygodnika "Der Spiegel". Dpa pisze, że dotychczasowe zobowiązanie oznacza już wzrost o 80 proc. w okresie 2014-2024 (w liczbach absolutnych z ok. 33 mld do 60 mld euro). Według agencji wyliczenie to strona niemiecka przedstawiła w przekazanym dokumencie i podkreśliła, że "ten wzrost będzie utrzymany w okresie po 2024 roku".

Dpa zwraca uwagę, powołując się na "koła NATO", że te deklaracje Niemiec nie spełnią zapewne oczekiwań Sojuszu, a z pewnością nie sprostają temu, czego oczekuje prezydent USA Donald Trump, ponieważ "zarówno w Brukseli, jak i w Waszyngtonie żąda się konkretnych danych, jak mogą zostać osiągnięte cele dotyczące wydatków na obronność". Dpa wskazuje, że w przypadku Niemiec zupełnie niejasne było dotąd, jak w 2024 roku osiągnięte ma zostać 1,5 proc. PKB, skoro z planowania średnioterminowego wynika, że w 2022 roku będzie to tylko 1,23 proc.

Agencja przypomina, że podczas szczytu NATO latem ubiegłego roku w Brukseli Trump groził nawet wystąpieniem USA z Sojuszu, jeśli wszystkie państwa członkowskie nie zaczną natychmiast przeznaczać na obronność 2 proc. PKB

Źródło:
PAP

Komentarze (1)

  1. Ruskitroll

    I doczekaliśmy się tego czego każdy trzeźwo myślący się obawiał. Dla Niemiec zwiększenie budżetu na "obronność" o pół procenta to wielokrotności budżetu WP rok do roku. Przed kim tak będą się bronić, przed Francją z którą roją wizję wspólnej armi UE czy przed tym osłem trojańskim USA na wschodzie dumnym ze swej armijki defiladowy ekspedycyjnej... Pod rozwagę podał