Reklama

Niemcy i Wielka Brytania podpisują historyczny traktat

Kanclerz Friedrich Merz i premier Keir Starmer.
Kanclerz Friedrich Merz i premier Keir Starmer.
Autor. Bundesregierung/Steffen Kugler

Niemcy i Wielka Brytania podpisały dziś traktat dotyczący obronności i polityki migracyjnej. To pierwsza taka umowa pomiędzy Berlinem i Londynem od zakończenia II wojny światowej.

Dokumenty zostały podpisane przez kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera. W wydarzeniu uczestniczyli również szefowie resortów spraw zagranicznych obu państw: David Lammy i Johann Wadephul.

Czytaj też

Reklama

Tuż po złożeniu podpisu premier Starmer określił traktat jako „dokument historyczny, który naprawdę jest miernikiem tego, jak bliskie są nasze kraje i jakie mamy ambicje na przyszłość (…) Cieszę się, że bliskie relacje naszych państw w czasach prawdziwej niestabilności na świecie są dla nas naprawdę ważne” – powiedział.

„Historyczny dzień dla stosunków niemiecko-brytyjskich. Nasz traktat o przyjaźni opowiada się za wolnością, bezpieczeństwem i dobrobytem — a także za zbliżeniem młodych pokoleń” - przekazał z kolei kanclerz RFN.

Podpisany dokument zawiera w sobie zapisy dotyczące gwarancji o wzajemnej obronie, udzieleniu sobie wsparcia w przypadku zagrożenia oraz współpracy w sektorze zbrojeniowym. Według umowy planowane jest także zwiększenie współpracy w programach obronnych, w tym też w zakresie eksportu wspólnie produkowanego uzbrojenia, m.in. transporterów opancerzonych Boxer i samolotów myśliwskich Eurofighter Typhoon. Oba państwa liczą również na wzajemne inwestycje w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Strona niemiecka zapowiedziała zainwestowanie około 200 mln funtów w brytyjski przemysł obronny.

Oba kraje zapowiedziały również walkę z przestępczością zorganizowaną, handlem ludźmi oraz nielegalną migracją.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (1)

  1. Buczacza

    Urzekła mnie histria o 200 mi 8 rocznie. Podobnie jak o możliwym rozbiorze Polski w wydaniu Greka Zorby. O chlebie na kromki nie wspominając. A kończąc na ustawie z 8.07. o systemie penitencjarnym al'a fsb...

Reklama