Polityka obronna
NATO wskazuje surowce kluczowe dla bezpieczeństwa
NATO opublikowało listę kluczowych dla bezpieczeństwa i przemysłu surowców, na które Sojusz powinien zwrócić szczególną uwagę. Inicjatywa ma na celu usprawnienie ochrony łańcuchów dostaw.
Na stronie Sojuszu można przeczytać, że wymienione pierwiastki oraz metale są strategiczne istotne do zachowania stabilności produkcji w przemyśle zbrojeniowym. Szczególnie narażone na ewentualne braki są samoloty, czołgi oraz pociski. W dalszej kolejności zaś okręty podwodne, korwety i artyleria.
Lista tych najważniejszych surowców prezentuje się następująco:
- Aluminium.
- Beryl.
- Kobalt.
- Gal.
- German.
- Grafit.
- Lit.
- Mangan.
- Platyna.
- Pierwiastki ziem rzadkich.
- Tytan.
- Wolfram.
Czytaj też
Jak wskazuje NATO, aluminium jest kluczowe w produkcji samolotów wojskowych oraz pocisków. Grafit jest istotny w produkcji czołgów i korwet, głównie ze względu na wytrzymałość i stabilność termiczną. Idąc dalej, grafitu używa się w budowie kadłubów okrętów podwodnych, kobaltu w silnikach odrzutowych, a miedź czy beryl są nieodzowne w produkcji artylerii. Zabezpieczenie dostaw tego typu surowców jest niezbędne dla państw sojuszniczych, by zachować przewagę technologiczną oraz gotowość operacyjną. Zwłaszcza teraz, kiedy przemysł obronny w Europie wręcz wymaga natychmiastowego ożywienia.
Jakiekolwiek zakłócenia w trakcie transportu lub miejscu wydobycia może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa Europy. Dlatego też inicjatywa ochrony łańcuchów dostaw została zatwierdzona przez ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu w czerwcu 2024 roku. Lista została opracowana przez NATO Industrial Advisory Group (NIAG) przy użyciu metodologii skoncentrowanej na zdolnościach obronnych. Publiczne opublikowanie tej listy podkreśla zaangażowanie NATO we wspieranie sojuszników w zabezpieczaniu niezbędnych materiałów na potrzeby rozwoju i dostarczania zdolności obronnych sojuszników.
Czytaj też
$$
Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104