Merkel: Stany Zjednoczone najważniejszym sojusznikiem Europy

6 maja 2021, 12:46
Poroschenko_Merkel_and_Biden_Security_Conference_February_2015
Fot. Marc Müller/Wikimedia/CC BY 3.0 DE
Reklama

Stany Zjednoczone to najważniejszy sojusznik Europy – oznajmiła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel. Wyraziła zadowolenie z faktu, że Waszyngton jest po stronie UE w rywalizacji z Chinami i Rosją.

Podczas konferencji poświęconej relacjom transatlantyckim szefowa niemieckiego rządu zaznaczyła, że Niemcy nie są zainteresowane „światem podzielonym na obozy”, jakie istniały czasie zimnej wojny.

Zaznaczyła jednocześnie, że „Stany Zjednoczone, najważniejszy sojusznik Europy, stanęły u boku Europy w rywalizacji z Chinami i Rosją”.

Opowiedziała się też za zawarciem umowy handlowej między UE a USA.

„Zawsze popierałam umowę handlową między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Mamy umowy handlowe z wieloma regionami świata. Bardzo sensowne byłoby opracowanie takiej umowy handlowej (z USA), podobnej do tej, jaką zawarliśmy z Kanadą” – dodała.

Po wygranej Joe Bidena w zeszłorocznych wyborach prezydenckich w USA eksperci studzili nadzieje na szybkie ożywienie rozmów w sprawie transatlantyckiej umowy handlowej (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji – TTIP), która jest negocjowana od 2013 roku. Jako wiceprezydent za rządów Baracka Obamy Biden odegrał kluczową rolę w tych trudnych rokowaniach. Rozbijały się one już wówczas głównie o opór Niemiec.

Po dojściu do władzy Donalda Trumpa stosunki na linii Waszyngton-Berlin znacznie się pogorszyły. Amerykańska administracja zamroziła rozmowy na temat TTIP i przyjęła asertywną politykę handlową wobec Europy.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
piotr
piątek, 7 maja 2021, 14:34

Napisze krotko .PRAWDZIWA POLITYKA TOCZY SIE ZA ZAMKNIETYMI DRZWIAMY MY NIC NIE BEDZIEMY WIEDZIEC O CZYM ONI ROZMAWIAJA publice daje sie to co oni chca dac .

dim
piątek, 7 maja 2021, 09:06

Szczerze mnie to Martwi, że Pani Kanclerz tak mówi. Ponieważ w Grecji dawno już zauważyliśmy, że w sprawach zagranicznych, w życiu, zwykle dokładnie przeciwnie jest, niż twierdzi to Pani Kanclerz. Nie chcę przeciągać tematu...

HeHe
czwartek, 6 maja 2021, 22:17

I na tym właśnie polega POLITYKA która powinna być WIELOWEKTOROWA, ASERTYWNA tam gdzie trzeba a jej postawą powinny być REALIA. Mutti w sprawie NS2 najpierw pokazała Amerykanom, że nie będą decydowali z kim oraz czym Niemcy będą prowadzili handel, teraz powiedziała Bidenowi miłe słówko a przedtem mówiła o konieczności partnerstwa i rozwiązywania światowych problemów razem z Rosją. Dzięki takim jak ona Niemcy cieszą się szacunkiem, odnoszą korzyści z wymiany handlowej a na świecie panuje pokój. Jakiż kontrast wobec rzucających się na sąsiadów z piąstkami i wrzaskiem dyplomatołków naszego "mocarstwa". Mowa TAKŻE o takich "tuzach dyplomacji" jak Radzio i Grześ.

Monkey
czwartek, 6 maja 2021, 22:13

Co ona kręci? Niemcy sprzeciwiali się tej umowie handlowej a teraz jest za? Jednocześnie prowokując USA projektem Nord Stream 2? Chyba faktycznie czas juz udać się na emeryturę...

zeneq
czwartek, 6 maja 2021, 19:53

Europy tak, ale Niemiec to raczej Rosja.

rezerwa 77r.
czwartek, 6 maja 2021, 18:03

0 zaufania do tej osoby / współpraca z p. PUTINEM

Smiechow
czwartek, 6 maja 2021, 17:30

Najważniejszy sojusznik Niemiec..hehe..Sondaż sprzed paru dni dobitnie to wykazał : Niemcy bardziej nie lubią i boją się Amerykanów niż Rosjan ,czy Chińczyków . Gdyby Merkel nie obdarzyła Bidena temi poddańczymi słowy ,to niemieckie samochody utknęłyby w Cieśninie Malakka ,a i sankcje posypałyby się ciurkiem. Takie życie kochani ,takie życie ..,reszta to pseudomoralne bajeczki dla niekumatych :)

Davien
piątek, 7 maja 2021, 08:33

Wow, sondaz wśród polityków AfD preprowadzony przez Russia Today zapewne:))

Yh
piątek, 7 maja 2021, 00:31

Jasne...

BUBA
czwartek, 6 maja 2021, 19:26

Niweiem gdzie to wyczytales. Niemcow to wlasnie cieszy. To dla nich lukratywny interes. Wszascy na Amwrykanach tam zarabiaja. Niemcy to wykorzystoja jak moga i to we wszystkich dziedzinach. W niemczech z tego powodu jak sami mowia - die Kasse klingt - W Polsce nikt nie pomyslal o tym zeby otworzyc zwykla budke z parowkami nie mowiac o czym innym. Tam ja Amerykanin wychodzi na przepuste to ma do dyspozycji wszystko ala doslownie wszystko. Niemcy wiedza jak sie robi interes. Polska jest w takich sprawach 100 lat za murzynami.

Wawiak
piątek, 7 maja 2021, 16:05

Niemcy - obywatele tak, Niemcy - politycy i ich wielki biznes, to inna para kaloszy.

BUBA
sobota, 8 maja 2021, 11:43

Die Kasse klingt - pieniadze sie licza

AA
czwartek, 6 maja 2021, 17:02

Dlatego finansujemy zbrojenia moskali bo dobrze rozumiemy Rosje i będziemy ich tak długo kochać aż oni nas pokochają:))

Boczek
piątek, 7 maja 2021, 15:10

Węglem i ropą, ktorych nie musimy u nich kupować.

No to już
piątek, 7 maja 2021, 12:57

Finansujemy? Nic przecież nie musimy kupować

wars
czwartek, 6 maja 2021, 16:43

tzn, że germańce wycofują się z projektu nord stream II ??

zagłodzony propagandą
czwartek, 6 maja 2021, 16:37

Hameryka jako państwo wyspiarskie geopolitycznie z automatu jest wrogiem państw z kontynentu Euroazjatyckiego, również Polski. Od ponad 300 lat anglosasi podpalają skutecznie kontynent, a my zazwyczaj służymy jako zapałka.

Wawiak
piątek, 7 maja 2021, 16:07

No akurat niekoniecznie. Amerykanie nie dają zbyt wysoko wyjść Niemcom i Rosji - co jest w naszym interesie.

Ppp
czwartek, 6 maja 2021, 16:28

Zaraz po Rosji chyba. Niemcy są niewiarygodni.

mc.
czwartek, 6 maja 2021, 15:35

Ta Pani ma chyba rozdwojenie jaźni - Europa i USA są najważniejsze, ale wszystkie jej działania wspierają tylko ZSRR, to jest Rosję.

10
czwartek, 6 maja 2021, 15:17

Napisze krótko Nord Stream 2 :)

Tweets Defence24