Reklama

Polityka obronna

Łatwiejsze loty samolotów NATO nad Polską

Fot. USAF
Fot. USAF

Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło projekt zmiany w „Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej w sprawie przekraczania granicy państwowej i lotów obcych wojskowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej”. Celem jest ułatwienie współdziałania z siłami NATO oraz Unii Europejskiej, oraz znoszenie barier administracyjnych utrudniających ruchy wojsk w przypadku konfliktu.

Projekt zmieniający obecnie obowiązujące rozporządzenie ma ułatwić np. szybki przerzut sił drogą powietrzną lub też działania sojuszniczych samolotów bojowych, w ten sposób realizując zapisy Deklaracji ze szczytu NATO w Brukseli z 2018 roku oraz Konkluzję Rady w sprawie bezpieczeństwa i obrony w kontekście globalnej strategii EU z 17 czerwca 2019 r.

Projekt rozporządzenia, złożonego przez MON w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury, zakłada uproszczenie i skrócenie procedur związanych z uzyskiwaniem zezwolenia na lądowanie samolotów wojskowych w Polsce lub też przekroczenie granic jej przestrzeni powietrznej.

 Zmiana w paragrafie 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 stycznia 2005 r. w sprawie przekraczania granicy państwowej i lotów obcych wojskowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej skróci termin wyprzedzenia z jakim należy składać wnioski o zezwolenie na przekroczenie granic przestrzeni powietrznej lub lądowanie na terytorium Polski z 10 do 5 dni w przypadku samolotów spoza NATO i UE. W przypadku maszyn należących do krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego lub Unii Europejskiej termin ten ma wynosić 3 dni. Dodano również zapis, iż pojedyncze zezwolenie może dotyczyć wielokrotnego wlatywania w przestrzeń powietrzną Polski, co wcześniej nie było ujęte w rozporządzeniu i w istotnym sposób utrudniało realizację ćwiczeń wiążących się ze znaczną liczbą lotów transgranicznych.  

W projekcie dodano również do rozporządzenia paragraf 9 w brzmieniu – „Lot, na który Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych udzielił zezwolenia, może być wykonany w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej dostępnej dla ruchu lotniczego, zgodnie z zasadami korzystania z tej przestrzeni określonymi w ustawie z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, a także określonymi w ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umowach międzynarodowych i innych umowach zawartych w sposób przez nie dopuszczony.”

Dzięki tej zmianie możliwe będzie nie tylko realizowanie lotów zgodnie z paragrafem 3, a więc po pozytywnej decyzji Dowództwa Operacyjnego RSZ z wyprzedzeniem 3-5 dni, ale również uregulowanie ruchu sojuszniczych samolotów w polskiej przestrzeni powietrznej i wykorzystanie przez nie polskich lotnisk w ramach porozumień i umów międzynarodowych zawartych zgodnie z odpowiednimi regulacjami. Otwiera to drogę, do ustanowienia np. zasad wykorzystywania przez samoloty NATO polskich baz lotniczych bez potrzeby występowania o zgodę z 3-5 dniowym wyprzedzeniem, o ile uregulują to odpowiednie umowy bilateralne lub wielostronne.

Działania te są zgodne z dążeniami zarówno NATO jak i UE których cele jest zwiększenia mobilności wojsk i szybkości projekcji siły w przypadku pojawienia się zagrożenia. W tym zakresie szczególnie istotne jest usuwanie barier, w tym administracyjnych, utrudniających ruchy wojsk w Europie.

Reklama

Komentarze (29)

 1. Jacor

  Dzisiaj 21.45 nad Żorami z zachodu na wschód,ponad 20 sztuk. Raczej satelity widoczny był rozbłysk przy jednym.

 2. Andru

  Pustków Podkarpacie Godzina 21:00 około 32 samolotów z zachodu na wschód. WTF.

 3. lubelszczyzna

  czyli jednak satelity będzie ich jeszcze więcej podobno o wiele wiele więcej już doczytałem sie :P

 4. Małopolska Kraków

  Wczoraj od 22:00 do 22:40 leciało z 50 samolotów ta samą trasą, na dużej wysokości jeden za drugim, z zachodu na wschód.

 5. lubelszczyzna

  20 km od ukrainy okolice chełma samolotów nocą naliczyłem ze 30 pare 21.04.2020 godzina 21.00 nie wszystkie leciały równo i jeden za drugim

  1. 20 i 21 kwietnia nad Nowym Targiem ok 21 godz. naliczyłam 21 samolotów jeden za drugim

 6. Marek

  20.04 ok.22.00 nad Szczecinem ponad 40 prawie w jednej linii na wschód na b.duzej wysokości. Na flyradar nie widocznie. Wyglądało jak inwazja obcych...

  1. Dziś tj. 21.04.2020 r godz.22.00 nad Świdwinem w jednej linii około 50 sztuk w kierunku na wschód

 7. Daro

  Godzina 20. 40 21. 04 nad Żywcem ponad 40 samolotów w jednakowej odległości nie było słychać silników

 8. Krzysiek.......

  20.04.2020 godzina 21.30 nad Gdynią naliczyłem 42 samoloty Jeden za drugim w odstępach.Oco chodzi?

  1. Polak

   wczoraj o podobnej godzinie widzialem to samo w okolicach Szczecina było okolo 50 sztuk.

 9. Krzysiek.......

  20.04.2020 godzina 21.30 nad Gdynią naliczyłem 42 samoloty lecące na Wschód.odstepy między nimi okolo2-3 minuty.OCo chodzi?

 10. tommy

  Dzisiaj tj.20.04.2020 około godz.21.30 nad Gorzowem Wlkp. z zachodu na wschód przeleciało okolo 30 możę 40 obiektów latających. Dokłdanie nie liczyłem bo nie widziałem od początku i nie sądziłem, że będzie ich tak wiele ,szczególnie teraz kiedy większość samolotów jest uziemniona.

 11. Kot

  Wczoraj w nocy jak po sznureczku na tle księżyca przeleciało ponad 50 jakichś obiektów.Nie było nic słychać żadnych odgłosów silników,myślałem w pierwszej chwili że to ufo.

  1. Dzisiaj to samo

 12. Jo

  Mońki podlaskie,naliczyłem ok 42 sztuki początku nie widziałem.

 13. Tom

  Świętokrzyskie 21.30 do 21.50 Okolo 40 może 50 samolotow w Lini jednakowe odległości lecialy w stronę wschodu, samolotów wogole nie słychać

  1. Naliczyliśmy na pewno 38 nad Opolem, ale zaczęliśmy liczyć pewnie z opóźnieniem. Natomiast było to 17.04.20 około 22.00, a nie 18.04.20

  2. Jenny

   Przelatywały też na Opolem. My naliczyliśmy 38, ale nie widzieliśmy początku. Wyglądało to niesamowicie. W totalnej ciszy po rozgwieżdżonym niebie przesuwał się jeden samolot za drugim. Leciały w kierunku na wschód.

  3. Okazało się, że to nie samoloty, a satelity Starlink. Firma SpaceX wysyła je na orbitę budując internet dostępny na całej Ziemi. W sumie wyniesionych ma być 11927 satelitów. Te, które widziałem nad Opole będą "wisiały" nad Atlantykiem.

 14. Arek

  Slupsk Od 22 do 22:15 w odstepach czasowych przelecialy nisko 4 samoloty smiglowe, po halasie sadze ze byly to spore jednostki, fligtradar nic nie pokazal. Obszar o srednicy ok 40km byl pusty, zadnej najmniejszej maszyny cywilnej

 15. Gość

  Około godz. 19.45 nad południową Polską przeleciało 32 samolotów na wysokim pułapie( tyle naliczyłem) co to było ktoś wie?

  1. Mariusz

   Wczoraj i dzisiaj tzn.30.3.20 ja nauczylem 48samolotow niewiadomo co to za samoloty

  2. Widziałem to samo dzisiaj na wschodzie Polski okolice Siedlec nie liczyłem ale też około 40 samolotów

  3. Przed chwilą około 21 nad Lublinem też widziałem lecące samoloty jeden za drugim, z zachodu na wschód naliczyłem 14 sztuk w ciągu około 5 min (czas palenia papierosa;), do granicy już tylko 100 km, jak ktoś ma jakieś info na ten temat to proszę o komentarz bo w internetach nic nie ma.

 16. Adam

  A jak tam mają się sprawy z nową wersją IFF? Bo chyba już niedługo żadne NATO tu już latać nie będzie.

  1. chateaux

   Wszystkie które mają maszyny odpowiadajace naszym F16 i wyżej, nie bedą miały żadnych problemów.

  2. Mickey93

   Nie chodzi o f16 a o naszą opl, wszystkie newy osy oto będą traktować sojuszników jak wrogow

  3. Chodzi o interrogatory baterii OPL, w związku z zakończeniem wsparcia dla aktualnie stosowanych NATO-wskich metod kodowania, a nie o F-16.

 17. KONFEDERACJA

  Czyli Niemcy będą sobie teraz latały bez pozwolenia oni myślą że Unia to przyjaciel hahah

 18. gnago

  Ciekawe czy podobne ułatwienia wprowadziły inne kraje sojuszu . Czyli czy Mig 29 bez zbędnej biurokracji może polecieć do Portugalii na jakieś pokazy czy manewry. Bo jak na razie to słyszałem o innych jednostronnych ruchach polskich typu udostępnienie obszaru Polski dla niemieckiej policji. Oddanie obszaru nad Szczecinem niemieckiej kontroli ruchu lotniczego.Pod pozorem że brak u nas kontrolerów. A słynna ustawa pozwalająca na wkroczenie na teren Polski z bronią w razie takiej konieczności 1066? I takiej analizy mi brakuje . Czy Polska może wkroczyć przy rozruchach do Saksonii na wezwanie tamtejszych władz

 19. Viggen

  Trzeba przypomnieć o kontroli części przestrzeni powietrznej, którą w 2013/14 chciano przekazać Niemcom.

  1. kejs

   Tyle i aż tyle w temacie bym dodał! Def 24 sam pisał o tym

  2. no i?

   Co w tym złego? To nasz sojusznik z NATO.

  3. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Dużo złego! jak takie coś by wpłynęło na wizerunek kraju, kompromitacja i tyle, bez dorabiania gęby politycznej a tu można wiele.

 20. Ustawiator

  3 dni dla NATO Dobrze że amerykanie w Powidzu o tym wiedzą bo na razie bezprawnie latali Klonowa walczy do końca

 21. Marek1

  Jakoś nikt nie protestuje, że Polska stopniowo, pomału, ale konsekwentnie traci zdolność kontroli własnej przestrzeni powietrznej. Zarządzanie polską przestrzenią w zakresie ruchu cywilnego(pasażerski/cargo) już dawno zostało oddane Niemcom.

  1. Tylko w rejonie podejścia od wschodu do lotniska Garz, z którego korzysta bardzo wielu Polaków ze Świnoujścia.

 22. szczerbaty zgred

  A ja naiwnie myślałem (przed przeczytaniem artykułu), że chodzi o jakis nowoczesny system dowodzenia i kierowania, a tu chodzi o nowy papierek. Jest postęp, tylko tak dalej. Urzędnicy doszli do wniosku, że trzeba uławieć, jak na 20 lat w NATO to rzeczywiście duży skok.

  1. JSM

   Nie chodzi o NATO tylko cytuję: "zezwolenie na przekroczenie granic przestrzeni powietrznej lub lądowanie na terytorium Polski z 10 do 5 dni w przypadku samolotów spoza NATO i UE". SPOZA NATO i UE!!! Czyli spoza Europy bo nie przypuszczam żeby Szwajcarzy chcieli latać nad Polską.

 23. martin

  samolotow ussraelskich. Beda budowac polin

  1. folka

   Proszę oszczędzić sobie takich "wypowiedzi".

  2. Racja

   Popieram , głupocie Admin powinien powiedzieć stop.

  3. Strażnik Teksasu

   Podobno prawo do swobodnej wypowiedzi jest gwarantowane konstytucją ?! Jeżeli wam coś nie pasuje to możecie nie czytać albo przeflancować się gdzieś do kibucu...!

 24. Christobal

  No i właśnie. My NATO przegramy z Rosją przede wszystkim organizacyjnie. Kiedy państwa członkowskie wydadzą wszystkie zgody na przeprawy wojsk będzie już po wszystkim. Skoro jesteśmy w pakcie wojskowym, to każdy samolot jednego sojusznika powinien bez przeszkód móc wylądować w innym kraju sojuszu.

  1. Rhotax

   A kto Rosjanom wyda zgodę ? A czy ich T90 spełniają normy spalania i emisji UE ? Pomyśl jak biurokrata :-)

 25. klawiatura

  Jeszcze niech rozporządzeniem zezwolą na użycie BMR na terenie kraju, oczywiście w ramach projekcji siły.

  1. Davien

   Wow to w Rosji macie juz taki bardak ze chcecie BMR gasic u siebie niepokoje społeczne??

  2. Dudley

   Głupia jankeska odzywka płatnego trolla, nie mająca merytorycznej treści. Droga redakcjo, jak najbardziej jestem za wolnością słowa, ale skoro cenzorujecie wpisy to zachowajcie chociaż pozory obiektywizmu. Z całym szacunkiem dla osób próbujących utrzymać to forum w ryzach.

  3. Wątpię

   O czym ty biedaku piszesz? Rozumiesz o co w ogóle chodzi w tych zmianach ??

Reklama