Reklama

Polityka obronna

Kosiniak-Kamysz: Szwecja w gronie oferentów okrętów podwodnych

Szefowie resortów obrony Polski i Szwecji.
Szefowie resortów obrony Polski i Szwecji.
Autor. MON/X

„Od ponad 30 lat polscy marynarze czekają na nowe okręty podwodne. Jestem zdeterminowany, aby nasz rząd w tym roku wybrał konkretną ofertę. Jest siedmiu oferentów. W tym gronie jest też Szwecja” - powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz podczas konferencji z ministrem obrony Szwecji.

W poniedziałek 20 stycznia w szwedzkiej Berdze odbyło się spotkanie bilateralne ministrów obrony Szwecji oraz Polski. Wśród tematów rozmów znalazło się omówienie inicjatywy Baltic Sentry, współpracy w zakresie bezpieczeństwa obu krajów oraz kooperacji działań w sprawie pomocy dla Ukrainy. Oba kraje mają też wymieniać się doświadczeniami z zakresu ochrony granicy i obrony cywilnej.

Czytaj też

Reklama

Według wicepremiera Kosiniaka-Kamysza dzisiejsze spotkanie miało być szczególnie istotne z punktu widzenia polskiego i szwedzkiego przemysłu zbrojeniowego (podczas wizyty w Szwecji obecni byli przedstawiciele polskiego przemysłu).

„Zdajemy sobie sprawę, że nowy unijny Komisarz ds. Obrony musi mieć odpowiednie środki do realizacji swoich działań (…) Unia Europejska potrzebuje 100 mld euro w przyszłym budżecie dla przemysłu zbrojeniowego” - powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz. W kontekście wydatków dotknięto tematu zbrojeń w Sojuszu, gdzie Szwecja wydaje obecnie 2,4% PKB. Według zapowiedzi szwedzkiego ministra obrony kwota ta ma być systematycznie zwiększana.

Czytaj też

Podczas konferencji prasowej poruszono kwestie wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego i przeciwdziałania aktom sabotażu. Wspomniano o inicjatywie „Warty Bałtyckiej”. Minister Kosiniak-Kamysz wspomniał też o pozyskanych przez Polskę od Szwecji samolotach rozpoznawczych Saab. Z informacji podanych przez szefa resortu obrony podczasu briefingu wynika, że Polska zainteresowana jest też pozyskaniem najnowszych egzemplarzy tych maszyn.

Na koniec szef MON zapowiedział podpisanie trzech pororzumień ze stroną szwedzką. Miałyby to być: porozumienie na rzecz bezpieczeństwa; stworzenie listy spraw dotyczących rozwoju przemysłu zbrojnego i obustronnych zakupów; plany wspólnych działań na lata 2026-2027.

Czytaj też

Reklama

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (4)

  1. radziomb

    YHY ... Gripeny tez niby chcieliśmy kupić po czym USA zagroziły... i kupiliśmy jednak F16 z USA. Podobno mamy kupić ok 5 małych MINI okrętów podwodnych - m.in. dla wojsk specjalnych z mini torpedami + 3 duże okrętny, normalne- podwodne. Taki mini okret podwodny jest 10x tańszy od normalnego okrętu podw.

    1. "Pułkownik" Michał

      Dla specjalsów przydałyby się mini i mikro okręty podwodne. ;) Taki "Kronos" od ZEA byłby ciekawy do lustrowania podwodnych instalacji i własnych działań specjalnych ;)

  2. Weneda 1977

    Kiedy Borsuki panie ministrze?

  3. GRAS

    Okręty są potrzebne. Ale ja myślę że bardziej potrzebne są BWP Borsuk. Co się dzieje że nie zamawianie ich?

  4. radziomb

    i tak wiadomo ze na 99% wygra U bot z niemiec. zreszta nasi marynarze podobno by byli szczesliwi z jego wyboru. natomiast te torpedy zawierajace wewnatrz Rakiete NSM sa super :)

Reklama