Reklama

Polityka obronna

Odnowienie partnerstwa strategicznego Polski i Szwecji

Premierzy Polski i Szwecji na wspólnej konferencji.
Premierzy Polski i Szwecji na wspólnej konferencji.
Autor. Kancelaria Premiera/X

Dziś premierzy Donald Tusk i Ulf Kristersson podpisali dwustronne porozumienie polsko-szwedzkie. To odnowienie strategicznego partnerstwa, które ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i kooperacji państw skandynawskich, bałtyckich i Polski.

Na początku konferencji premier Kristersson przywołał niedawny incydent związany z chińskim statkiem na Morzu Bałtyckim - „Szwecja wysłała formalne żądanie do Chin, by wyjaśnić to, co się wydarzyło na Bałtyku. Wrócimy do tej kwestii, kiedy będziemy mieli coś do dodania” - stwierdził.

Reklama

Relacje polsko-szwedzkie mają długą tradycję. Jesteśmy sojusznikami w NATO i UE. Nasze gospodarki są głęboko ze sobą połączona, a bezpieczeństwo Polski to bezpieczeństwo Szwecji. Podpisując odnowione partnerstwo strategiczne, nasze więzi są najsilniejsze w obecnych czasach. Musimy poradzić sobie z konkurencyjnością, skutkami migracji, wsparciem dla Ukrainy i zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej” - dodał premier Szwecji.

Czytaj też

„Będziemy współdziałać na rzecz zwiększenia konkurencyjności regionu” - zaznaczył szef szwedzkiego rządu. Dodał, że jest to zgoda na rzecz wspólnych działań w zakresie obronności i Morza Bałtyckiego. Druga kwestia to wsparcie dla Ukrainy, które ma być lepiej zorganizowane. „Jesteśmy wdzięczni Polsce, ponieważ odgrywa najważniejszą rolę dla wsparcia militarnego i humanitarnego dla Ukrainy” - zakończył.

„W sprawach bezpieczeństwa i europejskiej suwerenności mówimy dokładnie tym samym językiem” - powiedział premier Tusk. Szef polskiego rządu podziękował polskim i szwedzkim przedsiębiorcom za zorganizowanie polsko-szwedzkiego szczytu biznesowego, co ma przyczynić się do zacieśnienia współpracy gospodarczej energetycznej oraz w zakresie przemysłu obronnego.

„Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do współpracy, co padło podczas naszych dzisiejszych rozmów” - zaznaczył premier. Podkreślił też, że w kontekście Ukrainy cały blok państw skandynawskich, bałtyckich oraz w domyśle całej wschodniej flanki NATO stoją murem za wsparciem dla Kijowa.

Reklama
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (3)

  1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Potrzebujemy większego sojuszu - z całym NORDEFCO+UK. Bo NORDEFCO+UK idzie na twardo przeciw Rosji o nowe złoża Arktyki Zachodniej [stare się wyczerpują]. To strategiczna INWESTYCJA w petrofunty i petrokorony. NORDEFCO+UK będzie miało w 2030 lotnictwo silniejsze od Rosji i twarde zdeterminowane odstraszanie jądrowe. Konfrontacja o Arktykę Zachodnia to w praktyce konfrontacja o Siewieromorsk - a tu zdecyduje siła lądowa. Gdy NORDEFCO+UK będą w wielkiej potrzebie na 1340 km granicy Finlandii - wtedy możemy pomóc nasza projekcją siły lądowej. Nie za darmo - za 20% lotnictwa tego sojuszu i głowice odstraszania strategicznego - w Polsce - i za udziały w złożach.

  2. chmm

    No i ładnie.

  3. ASW

    Szwecja wysłała formalne żądanie do Chin. Chiny dyplomatycznie milczą. Obie strony wykazały się pełnym profesjonalizmem.

Reklama