Polityka obronna
Kosiniak-Kamysz: dobra współpraca z prezydentem. Wielu oficerów wraca do wojska
Wielu oficerów wyraża chęć powrotu do wojska – powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą o sprawach kadrowych, reformie systemu dowodzenia i modernizacji technicznej. Szef prezydenckiego BBN Jacek Siewiera poinformował, że prezydencki projekt ustawy zmieniającej strukturę dowodzenia, dotyczy m.in. roli dowództwa wsparcia.
Premier i prezydencki minister podkreślali, że w sprawach bezpieczeństwa i obronności prezydent oraz rząd są zgodni, co dotyczy także prac nad obsadą stanowisk dowódcy generalnego i dowódcy WOT.
„Oczywiście w wielu kwestiach są różnice polityczne, ale w sprawie bezpieczeństwa jest wspólny mianownik” – powiedział po spotkaniu Kosiniak-Kamysz. Jako dowód na współpracę podał działania w reakcji na naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjski pocisk manewrujący w grudniu ub.r.
Dodał, że „współdziałanie między rządem, prezydentem i parlamentem jest nieodzowne” także w związku z planowanym szczytem NATO w Waszyngtonie.
Odnosząc się do kwestii wakatów na stanowiskach w Dowództwie Generalnym RSZ i Dowództwie WOT, przypomniał, że nominacje leża w gestii prezydenta, zaznaczył, że trwają konsultacje. Pytany, czy były szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak i gen. broni Tomasz Piotrowski, którzy złożyli rezygnacje jesienią ubiegłego roku, wrócą, wicepremier powiedział, że wie o przygotowywanym pożegnaniu Andrzejczaka i że „mija czas generała Piotrowskiego w rezerwie”.
Czytaj też
Podkreślił, że korzysta z doświadczenia byłych dowódców. Przypomniał, że były szef SGWP Mieczysław Gocuł jest jego doradcą i szefem zespołu analizującego działania resortu w latach 2015-23, a był dowódca Sił Powietrznych Lech Majewski, a później dowódca generalny, został pełnomocnikiem ds. lotnictwa.
„Warto korzystać z doświadczenia generałów. Są powroty do wojska” – powiedział. Dodał, że „podpisuje wiele wniosków” oficerów zgłaszających chęć powrotu do służby.
Powtórzył, że co do zasady nie kwestionuje kontraktów zwartych przez poprzednią ekipę, a trwająca analiza umów ramowych nie wstrzymuje realizacji umów wykonawczych. Zapowiedział, że w bieżącym roku resort – niezależnie od zakupów ciężkiego sprzętu - położy nacisk na zakupy indywidualnego wyposażenia żołnierzy.
Siewiera zwrócił uwagę, że pewne wnioski z rozmów z ministrem obrony zostały uwzględnione w pracach nad prezydenckim projektem ustawy dotyczącej m.in. struktury dowodzenia, który ma zostać wniesiony do Sejmu w lutym (poprzedni nie został rozpatrzony przed końcem kadencji). W listopadzie ub. r. projekt ustawy zmieniającej system dowodzenia był tematem rozmowy prezydenta z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, szefowa prezydenckiej kancelarii informowała wtedy, że dotyczący struktury dowodzenia projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa został wniesiony do Sejmu.
Czytaj też
Szef BBN dodał, że na pozostałe opinie Sztabu Generalnego i MON kancelaria prezydenta czeka „w możliwie krótkim horyzoncie czasowym”. Również minister obrony mówił, że prezydent przekaże MON do analizy swoje propozycje dotyczące rozwiązań ustawowych.
Jak powiedział Siewiera, projekt przewiduje podporządkowanie zwiększenie roli Sztabu Generalnego WP, podporządkowanie mu Wojsk Specjalnych i komponentów wojsk (obrony cyberprzestrzeni, medycznych). Projekt dotyczy także planowanego utworzenia stanowiska dowódcy połączonych sił; odnosi się również do „stworzenia stałego planu obrony czyli planowania na czas występowania zagrożeń poniżej progu wojny”. Zawiera także „pewne zmiany dotyczące roli dowództwa wsparcia” - zadań obecnie realizowanych przez Inspektorat Wsparcia. Nowe dowództwo ma w dalszym ciągu podlegać szefowi SGWP, a zmiana będzie się wiązać z zadaniami składowania i serwisowania sprzętu, przechowywania, szkolenia, „ale przede wszystkim rozmieszczenia wojsk w ramach operacyjnego przeznaczenia”, a także zajęcia pozycji wyjściowych, „wraz ze świadczeniami rzeczowymi, zapasem amunicyjnym raz z zabezpieczeniem tyłowym”.
Siewiera powiedział, informacje o personaliach zostaną podane, kiedy zapadną decyzje o mianowaniu dowódców przez prezydenta na wniosek premiera. „Jest pełne zrozumienie, pełna zgoda, plan działania został nakreślony” – zapewnił.
Andrzej 2022
Dzień dobry Panowie. I. Założenie : 1. „Pełna brygada na granicy ? (…)”, 2. „Jak nas widzi wróg ? (…)”. II. Program : „Dwie brygady – damy rady ?”. III. Realizacja : Brygada KOP (m.in. następne 25 rkm) - obsadza miasto. Brygada ze Szczecina (interoperacyjna) – odbija. W czasie przejazdu, występują (licencyjne) Bayraktary, z Warmatem jako amunicją szybującą. Ps. Proponuję również licencję na : 1. Wieżę do K9, 2. Wiesela (stary model), 3. Od CZ na małokalibrową.
Dawid83
Poczekajmy na audyt kontaktów zbrojeniowych z Koreą... Żeby nagle się nie okazało, że nie potrzebujemy tego uzbrojenia!
OptySceptyk
Części na pewno nie potrzebujemy.
Podszeregowy
Wielki powrót WSI?
rwd
Człowiek, który zna się na zdrowiu i rolnictwie stwierdził, że zna się również na wojsku, będzie więc reformował armię, bo kto mu zabroni.
Vixa
Skoro jest już tak fajnie, może komandor wróci? W końcu swoja opcja...
szczebelek
Wielu to znaczy ilu? Nastu, kilkadziesiąt czy może kilkaset, tysiące?
skition
Podejrzewam ,że chodzi tu o oficerów którzy urodzili się przed 27 stycznia 1964 roku. Jak wiadomo ustawa z dnia 30 czerwca 1970 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych stanowiła ,że "żołnierza zawodowego zwalnia się z zawodowej służby wojskowej po osiągnięciu wieku.przez podoficera ,chorążego ,oficera młodszego 55lat,przez oficera starszego 58 lat, przez generała 60 lat. W międzyczasie ujednolicono to dla wszystkich na 60 lat, ale poprzez uchwalenie ustawy o obronie Ojczyzny z 11 marca 2022 roku ta ustawa została uznana za akt nieobowiązujący i teraz w zasadzie można służyć "dożywotnio". Owszem na podoficerów i oficerów nałożono obowiązek pozostawania w rezerwie do 63 roku życia , ale obowiązek to nie chęć i "potrzeba sił zbrojnych ", by zatrudniać 71 letnich generałów.
Był czas_3 dekady
skition @ - Czyli chodzi o tych oficerów którzy skończyli szkoły/odbyli szkolenia w Moskwie? :-(
skition
Do Był czas_3 dekady. Nigdy nie byłem w Moskwie, ani na Białorusi czy w innym Kaliningradzie.
1Widze
Dobra Panowie mamy ofensywne wyjscie bojowe na pozycje wyjsciowe , sprawa ulatwiona bo sa tylko dwie drogi w kraju do ktorego jedziemy . rano przyszłego roku powinni nam dostarczyc bwp zatankowane do polowy paliwem , podobno sa problemy z transportem taboru w tym roku kalendarzowym , ale nie przyjmujcie sie ludzie pomoga zrzutka . nie wrzucajcie zdjec na facebooka bo wykryja nasze potezxne dziala 30 mm i uslysza nasze gasiennice na tych dwoch drogach beda nasze pozycje , manewr taktyczny zaklada element zaskoczenia i marsz dowolnie wybrana droga najprawdopodobniej zostaniemy zgladzeni stara Toczka 15 km pod grodnem , ale honor piechóra pozostanie , strata wojska nie bedzie dla nas tragiczna bo jestesmy z nato i zapoczatkowalismy hussarska jazde.
bc
Ciekawe co będzie z WOT? pod SG tak jak WOC i WS? jeśli będą równoległe do WL to pewnie zaraz te drugie im pozabierają zasoby i budżet. Jeśli powracają rodzaje sił zbrojnych to logistyka "polowa" nie powinna do nich wrócić BLog/lotniska/porty do WL/SP/MW i wtedy zostaje np dowództwo materiałowe od samych zapasów?
Thorgal
Lekarz cudotwórca, już w Wojsku Polskim jest wspaniale...Wszyscy chcą wrócić do wojska XD