Reklama

Polityka obronna

Korpus Piechoty Morskiej zamawia odzyskiwalną amunicję krążącą

teledyne, flir, usmc, OPF-L, amunicja krążąca
Amunicja krążąca firmy Teledyne FLIR została wybrana przez USMC.
Autor. Teledyne FLIR

Firma Teledyne FLIR Defense otrzymała kontrakt IDIQ (ang. Indefinite Delivery/Indefinite Quantity) o wartości 249 milionów dolarów w ramach programu OPF-L (Organic Precision Fires-Light) na dostawę system odzyskiwalnej, wielokrotnego użytku amunicji krążącej. Dzięki tej umowie Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (USMC) zwiększy zdolności małych pododdziałów do precyzyjnego atakowania wrogich celów poza linią wzroku. Wartość pierwszego zamówienia 127 systemów wynosi 12 milionów dolarów. Będą one przeznaczone do testów i ocen, które mają być realizowane jeszcze w tym roku. Kontrakt obejmuje pięcioletni okres realizacji z trzyletnią opcją.

Nowa, odzyskiwalna i wielokrotnego użytku platforma/amunicja krążąca ma stanowić „organiczne” uzbrojenie drużyn i plutonów piechoty morskiej, dając im zdolność do rażenia celów poza linią wzroku (ang. beyond the line of sight).

Czytaj też

Wybrane przez USMC rozwiązanie firmy Teledyne FLIR to zaawansowana, mała amunicja krążąca pionowego startu i lądowania (VTOL), która miała wykazać się wysoka skutecznością zarówno przeciwko ruchomym, jak i nieruchomym celom, w tym opancerzonym, pojazdom jak i piechocie. Zdolność do odzyskiwania i ponownego użycia nowego systemu pozwoli na redukcję potrzebnej amunicji, którą Marines muszą przenosić ze sobą, co pozytywnie wpłynie na ich odciążenie, jednocześnie zwiększone zostaną ich zdolności w zakresie niszczenia różnego typu celów.

Reklama

Przetarg na systemy OPF-L został ogłoszony we wrześniu 2023 roku. Korpus w jego ramach wymagał ofert dotyczących dostaw amunicji krążącej, naziemnych stacji kontroli, baterii, symulatorów szkoleniowych, wyposażenia pomocniczego oraz usług szkoleniowych i wsparcia w zakresie testowania. Program przewidywał również prace w zakresie inżynierii systemów, zapewnienia jakości, zarządzania programem oraz wsparcia logistycznego. Oprócz Teledyne FLIR, Dowództwo Systemów Korpusu Piechoty Morskiej (ang. Marine Corps Systems Command) przyznało kontrakty w ramach programu OPF-L firmom Aerovironment i Anduril Industries.

Reklama

Komentarze (1)

  1. skition

    Ciekawy projekt. To oczywiste ,ze do ataku należy użyć 12 dronów, ale tylko jeden zrobi robotę .Pozostałe 11 może wrócić do bazy i wziąć udział w następnym ataku.

Reklama