Reklama

Polityka obronna

Komisja pozytywnie o kierunkach rozwoju armii

Fot. chor R.Mniedło/11LDKPanc
Fot. chor R.Mniedło/11LDKPanc

Sejmowa komisja obrony pozytywnie zaopiniowała dla MON projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie określenia szczegółowych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2025-39. Dwuipółgodzinne posiedzenie, ze względu na niejawny charakter dokumentu, było zamknięte. Mimo dyskusji posłowie zgodnie zaaprobowali projekt.

Reklama

„Komisja jednomyślnie wyraziła pozytywną opinię o projekcie. Zadawano pytania, od kiedy trwały nad nim prace, czy nowe kierownictwo wprowadziło jakąś zasadniczą zmianę, czy też jest to element kontynuacji, a także na ile dokument uwzględnia doświadczenia z tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, i ogólną sytuację międzynarodową” – powiedział Defence24.pl przewodniczący komisji Andrzej Grzyb (PSL-TD).

Reklama

Jak powiedział Paweł Suski (KO), „dyskusja była burzliwa, ponieważ sama uchwała jest na dużym poziomie ogólności, niektórzy posłowie mieli o to pretensje”. „Natomiast co do meritum i kierunków modernizacji technicznej posłowie byli zgodni. O szczegółach będziemy rozmawiać na kolejnych niejawnych posiedzeniach” – dodał.

Na zgodne stanowisko posłów różnych opcji w sprawach bezpieczeństwa zwrócił uwagę Michał Dworczyk (PiS). „Bardzo mnie cieszy, że w ministerstwie obrony jest kontynuacja działań prowadzonych przez poprzednie kierownictwo resortu. Bezpieczeństwo jest ponadpartyjne, bardzo dobrze, że programy i projekty, zarówno modernizacyjne, jak i legislacyjne, są kontynuowane przez obecne kierownictwo MON” – powiedział.

Reklama

„Szczegółowe kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2025-39” są formułowane na podstawie „Głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025–2039”, które prezydent Andrzej Duda określił w marcu ubiegłego roku. Zawierają one cele i priorytety rozwoju wojska na 15 letni okres planistyczny. Oprócz budowy zdolności w domenach lądowej, powietrznej i morskiej zakładają rozwój zdolności w cyberprzestrzeni i przestrzeni kosmicznej. Dokument odnosi się także do rozwoju WOT i ich roli we wspieraniu wojsk operacyjnych.

„Główne kierunki” wskazują na potrzebę zwiększania potencjału w dziedzinach systemów bezzałogowych, broni precyzyjnej, także dalekiego zasięgu, obrony powietrznej, satelitarnych systemów łączności, obserwacji i rozpoznania, środków obrony cyberprzestrzeni (także ofensywnych) oraz wykorzystania sztucznej inteligencji.

Do priorytetów zaliczono także wzmocnienie wschodniej granicy Polski przez formowanie nowych jednostek i rozbudowę infrastruktury, zwiększanie zdolności do odstraszania i obrony, wypełnienie zakładanych stanów osobowych, doskonalenie systemu mobilizacyjnego, w tym rozwój rezerw.

„Główne kierunki” wydaje się - zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny - co cztery lata na okres 15 lat.

Czytaj też

Uchwała rządu w sprawie „Szczegółowych kierunków” – której projekt wymaga zaopiniowania przez sejmową komisję obrony - będzie podstawą zarządzenia w sprawie programu rozwoju sił zbrojnych oraz planów pochodnych, w tym planu modernizacji technicznej.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. szczebelek

    Zgodzili się do dokumentu, który ogólnikowo traktuje kierunki modernizacji i bezpieczeństwa , więc tego o czym się mówi w ostatnich latach zamiast o tym, że K-K , Bejda czy Tomczyk tworzą dokument konkretny zawierający konkretne ilości danego sprzętu, jego serwisu, produkcji w przypadku rodzimego oraz amunicji wtedy można coś takiego utajnić. Jeśli ten dokument może zawierać takie frazy jak ochrona wschodniej granicy , modernizacja armii w kategoriach i tu są wymienione plus kierunki współpracy międzynarodowej to Ameryki na nowo nie odkryli.

  2. Paweł P.

    Czasy się zmieniają, a Oni ciągle w komisach ;)

  3. Jarosaki

    Uff to dobrze, że kierunek już jest dobry tzn, że już niedługo będzie można zacząć powoli wdrażać plan na podążanie tymi kierunkami, a w kolejnej dekadzie może nawet zaczną się jakieś prace koncepcyjne przed fazą realizacji w kolejnej dekadzie.

Reklama