Informacje szefa MON o aktualnych problemach i planach resortu na przyszły rok, organizacja przez wojsko przewozów osób na najwyższych stanowiskach w państwie, realizacja planu rozbudowy armii i przyszłość PGZ znalazły się w planie pracy na pierwsze półrocze, którą w czwartek przyjęła sejmowa komisja obrony.
Komisja dokonała też zmian w prezydium.
W styczniu komisja chciałaby wysłuchać informacji ministra obrony na temat aktualnych problemów obronności i planów resortu na 2024 rok, a także na temat zasad i funkcjonowania systemu przewozu przez siły zbrojne osób na najwyższych stanowiskach w państwie.
Czytaj też
Na luty SKON zaplanowała informacje ministra o doświadczeniach z funkcjonowania WOT i planach rozwoju tej formacji oraz o funkcjonowaniu Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organów porządkowych. Kolejny temat to realizacja planu rozbudowy sił zbrojnych oraz polityki kadrowej.
Posłowie chcą też informacji na temat „stanu przygotowania wschodniej granicy Polski do obrony w kontekście narastającej presji migracyjnej oraz działań hybrydowych” ze strony Białorusi i Rosji.
Od szefa MON, ministra aktywów państwowych i prezesa PGZ komisja oczekuje przedstawienia obecnego funkcjonowania i planów rozwoju Grupy i rozpatrzenia stanu realizacji kontraktów zbrojeniowych zawartych z polskimi i zagranicznymi przedsiębiorstwami.
W marcu, gdy przypada 25. rocznica przystąpienia Polski do NATO, komisja chce wysłuchać informacji o doświadczeniach z członkostwa przedstawionej przez szefów MON i MSZ.
Posłowie zamierzają też wystąpić do MON o przedstawienie informacji na temat sytuacji materialno-bytowej żołnierzy i pracowników wojska.\ Planowane jest niejawne posiedzenie dotyczące stanu logistyki i infrastruktury wojskowej z uwzględnieniem zasobów na potrzeby wojska w sytuacji kryzysu lub zagrożenia państwa.
Czytaj też
Komisja zmieniła skład prezydium. Za Macieja Laska (KO), który został pełnomocnikiem ds. CPK, i Czesława Mroczka (KO), który jest wiceministrem w MSWiA, wiceprzewodniczącymi zostali Andrzej Szewiński i Paweł Suski (obaj z KO).
staryPolak
bardzo mnie cieszy że poslowieinteresują sie ' „stanem przygotowania wschodniej granicy Polski do obrony w kontekście narastającej presji migracyjnej oraz działań hybrydowych”. Ale co ze „stanem zachodniej granicy Polski w kontekście narastającej presji migracyjnej oraz działań hybrydowych stwerowanych przez Bruksele” (tak, oczywiście mam na myśli pakt migracyjny czyli DOKŁADNIE TE SAME DZIAŁANIA WZGLĘDEM POLSKI JAKIE SĄ NA GRANICY WSCHODNIEJ.)
Rozczochrany74
Dobrze mówisz.
Vixa
Stąd też pytanie o loty VIP, widocznie jest obawa o Smoleńsk 2.0, ale pod Frankfurtem....