Reklama

Polityka obronna

Andrzej Grzyb przewodniczącym sejmowej komisji obrony

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej wybrała prezydium
Sejmowa Komisja Obrony Narodowej wybrała we wtorek prezydium
Autor. Jakub Borowski, Defence24.pl

Andrzej Grzyb (PSL-Trzecia Droga) został we wtorek przewodniczącym sejmowej komisji obrony. Komisja wybrała też pięcioro jego zastępców.

Reklama

Andrzej Grzyb był posłem sześciu kadencji Sejmu, a także eurodeputowanym, jest również członkiem Rady Naczelnej PSL. Była to jedyna kandydatura na przewodniczącego. Głosowało za nią 36 posłów, nie było głosów przeciw, dwóch się wstrzymało.

Reklama

Wiceprzewodniczącymi zostali Joanna Kluzik-Rostkowska, Maciej Lasek i Czesław Mroczek z KO, Piotr Strach (Polska 2050-Trzecia Droga) i Bartosz Kownacki (PiS).

Komisja zamierzała wybrać – tak jak w poprzedniej kadencji – siedem osób na stanowiska zastępców przewodniczącego, jednak Andrzej Zapałowski (Konfederacja) i Sebastian Kaleta (PiS) i nie uzyskali wystarczającego poparcia. Według Antoniego Macierewicza (PiS) Kaleta w poprzedniej kadencji „odegrał fundamentalną rolę w kształtowaniu bezpieczeństwa Polski”. Tomasz Siemoniak (KO) zapamiętał go natomiast jako tego, który „dał dowód braku kultury osobistej”.

Reklama

Czytaj też

Jak powiedział po głosowaniu marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050-Trzecia Droga), który prowadził posiedzenie, komisja może wrócić do sprawy wyboru dalszych dwóch osób do prezydium na jednym z kolejnych posiedzeń.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Chyżwar

  Maciej Lasek to inżynier, który niby powinien się znać. Ale był zastępcą przewodniczącego podkomisji lotniczej, której nie powinno być, bo jego pryncypał dał d... Czesław Mroczek to facet urzędujący w MONie wówczas gdy zwijano WP i latami "dialogowano technicznie" tylko po to, żeby nie zamawiać nigdzie. Nawet u siebie. Za czasów Jana Zamojskiego był rotmistrz Mroczek, Tyle, że gość był innego kalibru od tego Mroczka. Miał jaja, których zabrakło Zamojskiemu, który jako demokrata bał się zostać królem po Stefanie Batorym i założyć spokrewnioną z nim dynastię.

  1. Zam Bruder

   Pan M.Lasek już sie "wykazał" wyjątkową "znajomością" tematyki lotniczej krytykując potrzebę budowy CPK, który według niego powinien być zastąstąpiony rozbudową międzyinnemi lotniska na Okęciu i w....Łodzi (sic!) Jeżeli podobne kompetencje wykazuje w sprawach obronności, to strach się bać co jeszcze wymyśli wespół zespół ze wspomnianym Czesławem Mroczkiem....Jeszcze im do kompletu brakuje tam pana Niesiołowskiego Stefana który był w tamtych czasach przewodniczącym tejże komisjii ;))

 2. Edmund

  Jeszcze tego w historii Polski nie było, aby naród sam zakładał sobie pętlę na szyję. 2 wojny światowe, 3 rozbiory, kilka dekad pod obcym panowaniem w PRL, miliony ofiar i wielu bohaterów o wolność, samo-decyzyjność - to się nie liczy? Oddajemy to ot tak po prostu? Dawniej za ruble a dziś za euro? To teraz rząd (jakikolwiek by on był), urząd Prezydenta, Sejm, Senat będą fikcją? Pierwszy lepszy urzędnik z Brukseli albo wprost z Niemiec każe i te instytucje będą musiały wykonać? I my sami się na to godzimy i na to pozwalamy?

  1. Davien3

   @Edmund całkiem niedawno w latach 2015-23 był taki okres . Ale na szczescie nigdy wiecej.

  2. P9

   Edmund, przecież na oko widać że to wszystko fikcja, bo jak sama nazwa wskazuje miała być Trzecia Droga, a to jest cofnięcie się do roku 2007 - czyli powtórka z "rozrywki" - same igrzyska aż zabraknie chleba i wtedy znowu się zmieni.

  3. Zam Bruder

   Na nieszczęście powraca ekipa okresu radosnych prób ograniczania liczebności WP do poziomu 50 - 70.000 z lat 2007 - 2015, czas w którym redukowano jednostki i garnizony a w "trosce" o młodego wyborcę obozu rządzącego zawieszono pobór likwidujac przy okazji bazę mobilizacyjną WP i nie oferując kompletnie nic w zamian, bo przecież "....żadnej wojny w Europie już nigdy nie będzie...." Jeżeli uważasz powrót ekipy od podobnych pomysłów za szczęscie, to życzę ci go dużo w świecie gdzie obok nas toczy się wojna wywołana przez kraj z którym próbowano dokonać jakiegoś "resetu" - również ze strony tych, którzy już próbują podważyć sens zakupów modernizacyjnych polskiej armii i zwiększenia jej liczebnosci....

 3. user_1053635

  A przepraszam, jakie predyspozycje i doświadczenie w obronności ma Pani Joanna Kluzik-Rostkowska?

 4. Rybak

  Edmund spokojnie! Co wybory w komisji mają wspólnego z tym, o czym piszesz?

 5. Rozczochrany74

  A co z profesorem Andrzejem Zapałowskim z Konfederacji? Czemu nie uzyskał poparcia?

  1. Davien3

   Moze dlatego ze jest związany z prorosyjską Konfederacja Korony Polskiej?

 6. AdSumus

  Jak bardzo podobny jest traktor do czołgu? A kombajn do zestawu radarowego?

 7. Edmund

  Co to za KURIOZUM? To po co jest rząd? - jakikolwiek był wybrany. To o tym jaki sprzęt kupi Polska i za Polskie pieniądze będą decydować w Brukseli i w Berlinie - ewentualnie w Paryżu? A może zadecydują, aby nic nie kupować, aby nie drażnić Rosji albo po to, aby znaczenie Polski nie było zbyt duże? Po co są wybory i demokracja? Urzędników w Brukseli i w Berlinie nie będzie można odwołać. Wiadomo, ze UE obecnie jest wielkim starciem najróżniejszych stanowisk i opinii, to teraz będzie się liczyła wyłącznie opinia skrajnej lewicy dominującej w Europie i interesy Niemiec? To przecież wiadomo, ze jakakolwiek inicjatywa konkurencyjna wobec większych krajów - nie będzie mogła być realizowana.

Reklama