Reklama

Polityka obronna

Kolejne koreańskie armatohaubice dla Norwegii

Haubica K9 podczas testów w Norwegii.
Autor. Frederik Ringnes/Forsvaret

Norweski rząd skorzystał z prawa opcji w kontrakcie na zakup armatohaubic K9 wraz z wozami amunicyjnymi K10 i zdecydował na pozyskanie kolejnych czterech systemów artyleryjskich i ośmiu pojazdów wspierających.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Podpisanie umowy nastąpiło w dniu 7 listopada i zakłada dostawę czterech samobieżnych armatohaubic K9 i ośmiu wozów amunicyjnych K10. Kontrakt jest realizacją prawa opcji zawartego w pierwotnej umowie z 2017 r. pomiędzy Hanwha a Norweską Agencją Materiałów Obronnych (NDMA) na dostawę 24 samobieżnych armatohaubic K9 i 6 wozów amunicyjnych K10. W ramach poprzedniego kontraktu Hanwha z dostarczyła działa samobieżne K9 VIDAR (Versatile Indirect Artillery), spełniające wymagania operacyjne norweskich sił zbrojnych.

Czytaj też

Wydarzenie to odbyło się za pośrednictwem telekonferencji z udziałem najwyższej kadry kierowniczej Hanwha Aerospace, m.in. wiceprezesa Kwak Jong-woo, dyrektora Działu Land Systems Business Division oraz wiceprezesa wykonawczego Kim Dae-young, dyrektora ds. działalności zagranicznej Środek. Norweskim delegatom przewodniczył generał brygady Thomas Beck, szef Wydziału Systemów Lądowych w NDMA.

Reklama

Czytaj też

„Ostatnia umowa w ramach prawa opcji na dodatkową dostawę systemów K9 VIDAR i wozów amunicyjnych K10 jest kluczowym kamieniem milowym dla wzmocnionej współpracy obronnej między Hanwha i Norwegią" powiedział wiceprezydent Kwak. „Norwegia jest kluczowym filarem rozwijającej się społeczności krajów użytkowników K9, dołożymy wszelkich starań, aby zrealizować ten kontrakt i przyczynić się do wzmocnienia norweskich zdolności obronnych".

Wraz z coraz większą liczbą krajów obsługujących systemy artyleryjskie K9, koncern Hanwha zorganizował pierwsze spotkanie Klubu Użytkowników K9 w kwietniu 2022 r. w Changwon w Korei Południowej, aby podzielić się doświadczeniami na temat tego, jak najlepiej wykorzystać sprzęt i jak przeszkolić się w jego obsłudze. Norwegia ma być gospodarzem drugiego spotkania Klubu Użytkowników K9 w lutym 2023 r.

Czytaj też

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin na potrzeby południowokoreańskiej armii i produkowana obecnie przez koncern Hanwha Land Systems. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Główne uzbrojenie stanowi armata kal. 155 mm o długości 52 kalibrów zapewniająca zasięg 40 km. Zapas amunicji wynosi 48 naboi i ładunków miotających gotowych do użycia. Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę. Napęd stanowi silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który zapewnia przy masie 47 ton prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km. W wersji K9A1 zmniejszono liczbę ładowniczych do 1, co spowodowało ogólną redukcję załogi do 4 osób.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (7)

 1. TasJI

  "Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę." (X) Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 9 strzałów na minutę." (O)

 2. tagore

  Polskie kraby na Ukrainie strzelały od 200 do 400 pocisków dziennie, ciekawe czy K9 to wytrzyma ? PZH2000 nie zdzierżyła.

 3. Mondry015

  Podsumowując 24xK9 oraz 6xK10 za 180 mln USD czyli 6 mln USD Średnia cena Dobry negocjator

 4. Mondry015

  Podsumowując186 mln PLN za 21 sztuk wozow amunicji AWA do Moździerzy 120 RAK Czyli 9 mln PLN za jelcza i podajnik hakowy na 6 palet amunicji PGZ jest jak wampir!!!!

 5. Mondry015

  Podsumowując tylko K10 pasuje do K9 Ponieważ podajnik hakowy z wozów amunicji AWT to taki dawny jaszczyk czyli do kibla

 6. Zygazyg

  A czy my też kupujemy K10 do naszych K9? I jak się mają te K10 w porównaniu do ich odpowiedników używanych przy Krabach ?

 7. szczebelek

  Do tej pory mieli jedno K10 na sześć K9, teraz jedno K10 na niecałe dwa K9 co pozwoli na większy rozrzut w umieszczaniu dział w polu. Pewnie zauważyli, że K10 nabija ogromne ilości kilometrów względem K9...

Reklama