Polityka obronna
Kolejne koreańskie armatohaubice dla Norwegii
Norweski rząd skorzystał z prawa opcji w kontrakcie na zakup armatohaubic K9 wraz z wozami amunicyjnymi K10 i zdecydował na pozyskanie kolejnych czterech systemów artyleryjskich i ośmiu pojazdów wspierających.
Podpisanie umowy nastąpiło w dniu 7 listopada i zakłada dostawę czterech samobieżnych armatohaubic K9 i ośmiu wozów amunicyjnych K10. Kontrakt jest realizacją prawa opcji zawartego w pierwotnej umowie z 2017 r. pomiędzy Hanwha a Norweską Agencją Materiałów Obronnych (NDMA) na dostawę 24 samobieżnych armatohaubic K9 i 6 wozów amunicyjnych K10. W ramach poprzedniego kontraktu Hanwha z dostarczyła działa samobieżne K9 VIDAR (Versatile Indirect Artillery), spełniające wymagania operacyjne norweskich sił zbrojnych.
Czytaj też
Wydarzenie to odbyło się za pośrednictwem telekonferencji z udziałem najwyższej kadry kierowniczej Hanwha Aerospace, m.in. wiceprezesa Kwak Jong-woo, dyrektora Działu Land Systems Business Division oraz wiceprezesa wykonawczego Kim Dae-young, dyrektora ds. działalności zagranicznej Środek. Norweskim delegatom przewodniczył generał brygady Thomas Beck, szef Wydziału Systemów Lądowych w NDMA.
Czytaj też
„Ostatnia umowa w ramach prawa opcji na dodatkową dostawę systemów K9 VIDAR i wozów amunicyjnych K10 jest kluczowym kamieniem milowym dla wzmocnionej współpracy obronnej między Hanwha i Norwegią" powiedział wiceprezydent Kwak. „Norwegia jest kluczowym filarem rozwijającej się społeczności krajów użytkowników K9, dołożymy wszelkich starań, aby zrealizować ten kontrakt i przyczynić się do wzmocnienia norweskich zdolności obronnych".
Wraz z coraz większą liczbą krajów obsługujących systemy artyleryjskie K9, koncern Hanwha zorganizował pierwsze spotkanie Klubu Użytkowników K9 w kwietniu 2022 r. w Changwon w Korei Południowej, aby podzielić się doświadczeniami na temat tego, jak najlepiej wykorzystać sprzęt i jak przeszkolić się w jego obsłudze. Norwegia ma być gospodarzem drugiego spotkania Klubu Użytkowników K9 w lutym 2023 r.
Czytaj też
K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin na potrzeby południowokoreańskiej armii i produkowana obecnie przez koncern Hanwha Land Systems. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Główne uzbrojenie stanowi armata kal. 155 mm o długości 52 kalibrów zapewniająca zasięg 40 km. Zapas amunicji wynosi 48 naboi i ładunków miotających gotowych do użycia. Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę. Napęd stanowi silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który zapewnia przy masie 47 ton prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km. W wersji K9A1 zmniejszono liczbę ładowniczych do 1, co spowodowało ogólną redukcję załogi do 4 osób.
TasJI
"Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę." (X) Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 9 strzałów na minutę." (O)
tagore
Polskie kraby na Ukrainie strzelały od 200 do 400 pocisków dziennie, ciekawe czy K9 to wytrzyma ? PZH2000 nie zdzierżyła.
Mondry015
Podsumowując 24xK9 oraz 6xK10 za 180 mln USD czyli 6 mln USD Średnia cena Dobry negocjator
Mondry015
Podsumowując186 mln PLN za 21 sztuk wozow amunicji AWA do Moździerzy 120 RAK Czyli 9 mln PLN za jelcza i podajnik hakowy na 6 palet amunicji PGZ jest jak wampir!!!!
Mondry015
Podsumowując tylko K10 pasuje do K9 Ponieważ podajnik hakowy z wozów amunicji AWT to taki dawny jaszczyk czyli do kibla
Zygazyg
A czy my też kupujemy K10 do naszych K9? I jak się mają te K10 w porównaniu do ich odpowiedników używanych przy Krabach ?
szczebelek
Do tej pory mieli jedno K10 na sześć K9, teraz jedno K10 na niecałe dwa K9 co pozwoli na większy rozrzut w umieszczaniu dział w polu. Pewnie zauważyli, że K10 nabija ogromne ilości kilometrów względem K9...