Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Brytyjska premiera nowej wersji haubicy K9

K9A2 (zdjęcie poglądowe)
K9A2 (zdjęcie poglądowe)
Autor. Hanwha Defense

Południowokoreański koncern Hanwha Defense zaprezentuje swój najnowszy system artyleryjski K9A2 podczas targów Defence Vehicle Dynamic (DVD), odbywających się w ośrodku testowo-poligonowym UTAC Milbrook Bedfordshire w dniach 21-22 września.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Będzie to europejski debiut najnowszej wersji samobieżnej armatohaubicy K9. Prezentacja ma związek z oferowaniem tego systemu artyleryjskiego w ramach programu Mobile Fires Platform (MFP), którego zwycięzca zastąpi używane obecnie AS-90. 

Pasi Pasivirta, dyrektor Business Development Europe w Hanwha Defense powiedział: "rozszerzenie społeczności użytkowników K9 zwiększa korzyści z interoperacyjności i przyniesie większe korzyści dla użytkowników w cyklu życia, w zakresie wykorzystania i modernizacji haubic." (...) "Integracja z sojusznikami NATO będzie zwielokrotnieniem sił dla Wielkiej Brytanii, gdyż przyjęcie wspólnych standardów wymiany danych, interoperacyjne systemy sieciowe i otwarta architektura sprawiają, że jest to kluczowy element wspierający operacje wielodomenowe" - dodał.

Reklama

Czytaj też

K9A2 w wariancie przeznaczonym dla Wielkiej Brytanii, będzie dysponować nowymi gąsienicami z elementami kompozytowymi umożliwiających szybszą zmianę pozycji. Oprócz tego K9A2 ma cechować się większą mobilnością i automatyzacją działania. Będzie on w stanie osiągać szybkostrzelność na poziomie 10 strzałów na minutę, mając zaledwie 3 członków załogi.

Czytaj też

W ramach zaangażowania w partnerstwo z Wielką Brytanią Hanwha Defense stworzył Team Thunder, partnerstwo firm zbrojeniowych mające na celu oferowanie haubicy British Army oraz transfer technologii. W skład zespołu wchodzą Lockheed Martin UK, Leonardo UK, Pearson Engineering, Horstman Defense Systems w Wielkiej Brytanii i Soucy Defense z Kanady. Hanwha Defense zobowiązało się do przekazania co najmniej 50% produkcji brytyjskiego K9A2 do Wielkiej Brytanii w ramach sojuszu Team Thunder.

Czytaj też

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin na potrzeby południowokoreańskiej armii i produkowana obecnie przez koncern Hanwha Land Systems. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Główne uzbrojenie stanowi armata kal. 155 mm o długości 52 kalibrów zapewniająca zasięg ognia 40 km (i nawet do 54 km amunicją specjalną, w wypadku K9A1 i nowszych). Zapas amunicji wynosi 48 naboi i ładunków miotających gotowych do użycia.Napęd stanowi silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który zapewnia przy masie 47 ton prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km. W wersji K9A1 zmniejszono liczbę ładowniczych do 1, co spowodowało ogólną redukcję załogi do 4 osób.

Czytaj też

W wersji K9A2 główną zmianą będzie wprowadzenie bezzałogowego systemu wieżowego wraz z w pełni zautomatyzowanym systemem ładowania. Jest to naturalny krok zmierzający do zwiększenia szybkostrzelności całego systemu (10 strzałów na minutę) i redukcji załogi do trzech żołnierzy. Najpewniej to ta wersja stanie się wariantem szeroko użytkowanym przez armię Republiki Korei i promowanym wśród klientów eksportowych. W przyszłości haubice K9 będą cechować się jeszcze wyższym stopniem automatyzacji, oraz wykorzystania sztucznej inteligencji (AI).

Haubica K9 jest używana w kilku krajach NATO, w tym w Estonii, Finlandii i Norwegii. Turcja na bazie jej technologii (licencji) produkuje haubicę T-155 Firtina. Zmodyfikowane podwozie K9 produkowane na licencji w Hucie Stalowa Wola jest też bazą polskiej haubicy Krab. Niedawno, między innymi w związku z przekazaniem części haubic Krab Ukrainie w ramach pomocy wojskowej, MON zdecydował się na duży zakup haubic K9. Umowa ramowa podpisana w lipcu dotyczy 672 haubic, z których 212 mają być dostarczone w wersji K9A1 zintegrowanej z systemem Topaz. Pozostałe w założeniu mają być w wersji K9PL, spolonizowanej i przypuszczalnie opartej o rozwiązania K9A2 i produkowanej na licencji w Polsce.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Valdi

  Przypomnijmy Norwegia kupiła k9 x24 plus k10 x4 za 216 mln W starej wersji czyli A1 Auto loader dla A2 to nowa jakość i różnica Zasadnicze pytanie to offset Ponieważ UK może produkować je na Licencji w krótkim czasie

 2. LMed

  Dlaczego brytyjczycy chcą kupić najnowszy model K9 z automatem ładowania , ktory będzie przez nich produkowany, skoro "dumny kraj nad Wisłą" kupił z koreańskiej półki 200 egzemplarzy starego, odchodzącego już do historii modelu haubicy K9, niezważając nawet na fakt uruchomionej przez siebie produkcji seryjnej lepszej haubicy Krab.? Trudno tych brytoli pojąć, hehe.

  1. 7TP

   Może dlatego, że my potrzebujemy artylerii na wczoraj, a brytole na jutro?

  2. LMed

   7TP, bez histerii proszę. Zalecam kierowanie się rozsądkiem natomiast. No i życzę Ojczyźnie naszej, aby jej funkcjonariusze z największą rozwagą podchodzili do tematu finansowania rozwoju przemysłu koreańskiego.

  3. wert

   o tej "lepszości" Kraba nie byli przekonani Finowie Norwegowie etc. Nawet teraz brytole. Suflujesz swoje tezy tylka dla lemingów więc pomyliłes fora. Krab z K9 eksportowo PRZEGRYWA koncertowo, Nie jest cudem więc pozostaje niszowy. Porównałeś cenowo kontrakt UKR Kraba z naszym na K9? Do przemyślenia!. Ogłoszona mobilizacja kacapów trzeźwym pokazuje że czasu nie ma, to co odddaliśmy UKR (ponad 50 szt- minimum) wraz z mocami produkcyjnymi na kolejne MUSIMY uzupełnić (Goździka też to tyczy) EKSPRESOWO! Więcej Ojczyzny życzę mniej Inowrocławskiego magistratu

 3. jamarwisnia

  Nie rozumiem. Skoro K9A2 już jest i jest promowana to po jakiego grzyba kupujemy gigantyczną ilość 212 sztuk K9A1??? Przecież one też nie stoją gotowe na półce tylko dopiero zostaną wyprodukowane tak samo jak A2

  1. 7TP

   Bo A2 to demonstrator i do produkcji wejdzie za kilka lat?

 4. Pucin:)

  @szczebelek - najgorsze są uproszczenia wyboru bo są różne kryteria (o ile wiesz co to słowo znaczy) - a właśnie to zastosowałeś - Co do Brytoli to zaprawę powiadam Ci - są dziwni - Brexit - nexit!!!!! Widziały gały co wybierały i co chcą mieć!!!! :)

 5. szczebelek

  Dlaczego brytole kupują K9 skoro mają najlepszą wieżę z podwoziem zwaną AS90? Według domorosłych analityków i ekspertów?

  1. AdSumus

   Bo od dziesięcioleci nie produkują haubic. Najpierw musieli by postawić zakład i wyszkolić pracowników. To chyba by trochę trwało i kosztowało. K9 jest nowocześniejsza i to znacznie od AS90. Wystarczy?

  2. zygix

   Znafcy zza monitora nie ogarniają, że świat idzie do przodu i zarówno AS90 jak i cały Krab ma już swoje latka, więc czas na najnowsze technologie i wprowadzenie Kraba 2 na bazie rozwiązań koreańskich na miarę 21 wieku a nie technologicznie i konstrukcyjnie z lat 80..

  3. Valdore

   @szczebelek, a kupują?? Bo jak na razie to jest przetarg w którym startuje kilka haubic a K9a2 istnieje w postaci pojedyńczego demonstratora który Hanwha ukończyła w czerwcu 2022r.

 6. Darek S.

  Cena

Reklama