Reklama

Polityka obronna

Litwa stawia na pancerne Wilki z Niemiec

Litewski transporter Boxer. Fot. Alfredas Pladis/MON Litwy.
Litewski transporter Boxer. Fot. Alfredas Pladis/MON Litwy.

Ministerstwo Obrony Litwy rozpoczęło negocjacje mające na celu zakup kolejnej partii ciężkich kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Liczba zakupionych maszyn miałaby wynosić ponad 120 wozów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rozpoczęcie negocjacji jest pokłosiem prawa opcji zawartego w umowie na pierwszą dostawę tych kołowych wozów piechoty. Kontrakt na dostawy 88 kołowych transporterów opancerzonych Boxer dla Litwy podpisano w sierpniu 2016 roku i opiewa na kwotę 386 mln euro. Kontrakt przewiduję dostawę 84 kołowych bojowych wozów piechoty i 4 wozów dowodzenia. Wozy te trafią na uzbrojenie dwóch batalionów piechoty zmotoryzowanej z Brygady Piechoty Zmotoryzowanej "Żelazny Wilk", gdzie zastąpią przestarzałe transportery opancerzone M113.

Czytaj też

Vilkas, czyli lokalna wersja Boxera została dostosowana do wymagań litewskiej armii, które dotyczyły przede wszystkim samej wieży. Wóz ten otrzymał bowiem izraelski bezzałogowy moduł wieżowy Samson Mk2 od Rafael Advanced Defence Systems uzbrojony w armatę automatyczną Bushmaster II Mk44S kal. 30 mm i sprzężony karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Dodatkowe uzbrojenie przeciwpancerne stanowi także wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. W ramach obecnego zakupu część będzie uzbrojona w armaty 30 mm, a część w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia z karabinami maszynowymi 12,7 mm.

Reklama

Czytaj też

Litwa w ostatnich latach znacząco modernizuje swoje wojsko, w obawie przed coraz bardziej imperialnymi zapędami Federacji Rosyjskiej. Zakup nowoczesnej artylerii samobieżnej w postaci 21 egzemplarzy PzH2000, 200 pojazdów JLTV czy właśnie pozyskanie nawet ponad 200 kołowych bojowych wozów piechoty Boxer daje znacznie większe możliwości stawienia oporu i likwidacji wojsk przeciwnika. Co jednak ważniejsze, Litwa wdrożyła nowelizację tegorocznej ustawy budżetowej, która zwiększa wydatki na obronę o prawie 300 mln euro, z 2,05 do 2,52 proc. PKB. W dalszej perspektywie pozwoli to na znacznie poważniejsze zakupy sprzętu wojskowego niż do tej pory.

Reklama

Komentarze (1)

  1. odszumiacz_systemow_inercyjnych

    2 pytanka do znawców tematu 1 czy zssw30 moze sztrzelać spikami podczas ruchu jak u litwinów ... i czy jest to produkt konkurencyjny technologicznie i cenowo do Samsona Mk2 2 Czy Litwini mają aż tak mądrze wszystko ogarnięte że im się wychodzi że taktyka posiadania tylko piechoty zmechanizowanej będzie działać tzn nie ma tam żadnej dziury taktycznej ? Skoro wzięli opcje full tzn best optics , best anti armor , best bms itd i ogólnie celem tego jest świadomość sytuacyjna czy nie jest błędem posiadanie raczej słabego rozpoznania dronowego ..., (wiem że jakiś system antydronowy kupili)

    1. Chyżwar

      ZSSW-30 może walić w ruchu ze wszystkiego co ma.

    2. Wuc Naczelny

      Oni są mniej niepodlegli od nas bo ich nie stać na czołgi. My nie mamy ICBM, satelitów, własnych banków i łodzi podwodnych. Wszystko jest negocjowalne.

    3. Wuc Naczelny

      @czy zssw30 moze sztrzelać spikami podczas ruchu jak u litwinów W praktyce żaden spike nie strzela sensownie w ruchu. W teorii może też keirowca palić papierosa podczas jazdy, ale nie warto i to głupi pomysł. Czy możesz czytać książkę w autobusie miejskim? W teorii możesz. Spróbuj. A potem się zastanów na co ci ekranik co skacze we wszystkie kierunki i jak tym celować.

Reklama