Reklama

Polityka obronna

Kanada dostarczy Ukrainie wozy 4x4

Senator 4x4
Autor. Rooshel

Według informacji opublikowanych przez „19FortyFive” Kanada sfinalizowała umowę z kanadyjskim koncernem zbrojeniowym Roshel dotyczącą wysłania ośmiu pojazdów opancerzonych, które mogą być wykorzystywane w roli transportera opancerzonego 4x4. Miało to miejsce pod koniec zeszłego miesiąca.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

26 kwietnia 2022 roku kanadyjska minister obrony Anita Anand poinformowała, że rząd Kanady podpisał kontrakt z firmą Roshel z Mississauga na dostawę pojazdów opancerzonych 4x4 dla Ukrainy. Jest to kolejny typ pojazdów opancerzonych dla Ukrainy, pozwalający jej na zwiększenie ochrony przewożonych żołnierzy oraz większą mobilność oddziałów. Najprawdopodobniej chodzi o pojazdy Roshel Senator, bo dostawę takich wozów deklarowała wcześniej Kanada.

Czytaj też

Roshel Senator to transporter opancerzony 4x4, który zaprezentowano w październiku 2018 r. podczas wystawy obronnej AUSA w Waszyngtonie. Jego bazę stanowi zmodyfikowane podwozie Forda F-550. Pojazd cechuje się wysoką wystrzymałością na ostrzał z broni małokalibrowej, wzmocnionym dnem, systemem wieżowym, a także dużą możliwością personalizacji pod dany typ misji. Pojazd jest dostępny w różnych układach i konfiguracjach drzwi (dwudrzwiowy, czterodrzwiowy, wersja wyposażona w rampę hydrauliczną), w zależności od misji i potrzeb zamawiającego.

Reklama

Senator napędzany jest ośmiocylindrowym, w układzie V, silnikiem wysokoprężnym o poj. 6,7 litra i mocy 330 KM przy 2600 obr/min., sprzężonym z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów. W konfiguracji APC pojazd może pomieścić do 12 żołnierzy, w tym kierowcę i dowódcę.

Czytaj też

Jest to kolejny pakiet wsparcia Ukrainy sprzętem wojskowym ze strony Kanady. Do tej pory rząd w Ottawie przekazał Ukraińcom m.in. karabiny maszynowe, pistolety, karabinki, karabiny snajperskie, granatniki przeciwpancerne Carl-Gustaf, oprzyrządowanie osobiste żołnierzy, ciągnione armatohaubice M777 kalibru 155 mm, a także amunicję precyzyjną Excalibur.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Darek S.

  No chyba do wożenia po Kijowie VIP-ów to użyją. My mając ponad 30 szt BWP-2 ( są dużo lepsze od BWP-1 których mamy w sroc ) uznaliśmy, że z powodu tak małej ich ilości, nie ma sensu ich wprowadzać na uzbrojenie Armii. A Ukraina ma 2,5 raza większą i lepiej od nas armię wyposażoną. Brakuje jej oczywiście takich perełek jak NSM, Spike, Krab, Soła, Bystra, SPL z PIT-Radwar. Ale my mamy przecież to wszystko w ilościach defiladowych, w związku z powyższym praktycznie się nie liczy, gdyby przyszło walczyć.

 2. Niedzielny żołnierzyk, ale nie z WOT

  Kanada dostarczy także broń zarekwirowaną obywatelom. Ot, rząd demokratyczny i praworządny.

 3. Grzyb

  6 z + za wzornictwo przemysłowe

  1. były porucznik zmechu

   Zapewne nie tylko za wzornictwo. Aż chciałoby się sprawdzić go w terenie i delikatnie skopiować.. :)

Reklama