Reklama

Geopolityka

Skandynawia i Kanada wysyłają broń przeciwpancerną Ukrainie

Autor. Canadian Armed Forces

Kanada wyśle Ukrainie kolejny transport broni i amunicji, będą to m.in. granatniki przeciwpancerne – poinformował w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau. Wcześniej decyzje o wysłaniu broni przeciwpancernej podjęły m.in. Szwecja, Finlandia i Norwegia.

Reklama

Czytaj też

"Wczoraj informowaliśmy, że będziemy wysyłać kolejne dostawy sprzętu wojskowego, w tym kamizelki kuloodporne, hełmy, maski przeciwgazowe i noktowizory. Dziś informujemy, że dostarczymy Ukrainie systemy zwalczania czołgów i amunicję o zwiększonej sile rażenia" - mówił Trudeau podczas konferencji prasowej.

Reklama

Wojna w Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Minister obrony Anita Anand sprecyzowała, że Kanada wyśle na Ukrainę 100 granatników przeciwpancernych Carl Gustaf oraz 2000 pocisków z zapasów kanadyjskiej armii. Powiedziała, że w poniedziałek odleciał już pierwszy samolot z zapowiedzianym transportem hełmów, kamizelek kuloodpornych, masek przeciwgazowych i noktowizorów.

Reklama

Jeszcze przed otwartą agresją Rosji Ukraina otrzymywała dostawy pocisków przeciwpancernych Javelin (z USA i państw bałtyckich) oraz systemów NLAW z Wielkiej Brytanii. W ostatnich dniach do grona państw dostarczających Ukrainie uzbrojenie dołączają jednak inne państwa. Niemcy i Holandia zdecydowały się wysłać granatniki Panzerfaust 3 wraz z amunicją, Szwecja - 5 tys. granatników jednorazowych AT-4, Norwegia - 2 tys. granatników jednorazowego użytku typu M72. Z kolei 1,5 tys. sztuk broni ppanc. jednorazowego użytku na Ukrainę zamierza wysłać Finlandia.

Czytaj też

"Kanada nie planuje wysłania oddziałów na Ukrainę" - wyjaśnił Trudeau, podkreślając, że każda tego typu decyzja musi być uzgodniona przez członków NATO.

Odnosząc się do nuklearnych gróźb prezydenta Rosji Władimira Putina Trudeau powiedział, że ta kwestia była w poniedziałek przedmiotem dyskusji przywódców krajów G7 i podkreślił, że powojenna stabilność demokracji europejskich, która przyczyniła się także do zbudowania zamożności krajów demokratycznych, nie może zostać zniszczona.

Czytaj też

Anand nazwała groźby Putina „nieodpowiedzialnymi" i podkreśliła, że sojusz NATO polega na tym, że „atak na jedno państwo jest atakiem na wszystkich".

„Zbrodnią Putina jest to, że dokonał inwazji na pozostający w pokoju kraj(...), świat nie pozostanie bierny" - dodał Trudeau odpowiadając na pytania od traktowanie działań Putina jako zbrodni wojennych.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama