Reklama

Polityka obronna

Jakie samoloty na Air Show Radom?

Francuski myśliwiec Rafale.
Francuski myśliwiec Rafale.
Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl

W tym roku pierwszy raz od pięciu lat są organizowane w Radomiu pokazy lotnicze. Jakie statki powietrzne zobaczymy 26 i 27 sierpnia tego roku? Oto najnowszy zestaw potwierdzonych uczestników.

Reklama

Lotnictwo bojowe

Bardzo silną reprezentację będzie miało w tym roku lotnictwo bojowej. Siły Powietrzne wystawią bowiem wszystkie trzy używane rodzaje odrzutowców bojowych: sędziwe Su-22, MiG-29, które być może będą występowały już po raz ostatni, a także nowoczesne F-16C/D Jastrząb. Te ostatnie będą maszynami z F-16 Tiger Demo Team Poland z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny i mają zaprezentować szybki i dynamiczny pokaz w powietrzu. Nowość będą stanowiły nowe, właśnie zakupione lekkie samoloty bojowe FA-50. Jeden z nich będzie można obejrzeć na wystawie statycznej a drugi ma zaprezentować się w powietrzu. Pojawią się także nowoczesne odrzutowce szkolne M-346 Master, prezentowane zarówno na ziemi jak i w powietrzu.

Reklama

Pojawią się także liczne samoloty naszych sojuszników. Z Finlandii przylei z pokazem F/A-18C Hornet, z Wielkiej Brytanii RAF Typhoon Display Team z Eurofighter Typhoonami. F-16 przybędą z co najmniej trzech zaprzyjaźnionych krajów: Grecji, Danii i Belgii. Poza Duńczykami będą to maszyny, które wykonają w powietrzu pokazy solowe. Solowe pokazy wykona też Gripen z czeskich Sił Powietrznych, a także francuski Rafale.

Lotnictwo transportowe

Silnie reprezentowane będzie także lotnictwo transportowe. Polscy gospodarze pokażą tutaj całą swoją flotę tej klasy maszyn, od C-130E/H Hercules, przez C295 po lekkie M28 Bryza. Pokazane zostaną także niedawno kupione samoloty VIP-owskie - G-550 i Boeing 737. Dużą atrakcję będzie stanowił z pewności, stojący na wystawie statycznej, niemiecki Airbus A400M Atlas-niemiecki kolos ważący 70 ton i rozwijający prędkość 780 km/h będzie dostępny dla zwiedzający na wystawie statycznej. Pojawi się także duma litewskiego lotnictwa wojskowego C-27J Spartan. Tę ostatnią maszynę będzie można zobaczyć w ramach pokazu dynamicznego i statycznego.

Reklama

Poza typowym lotnictwem transportowym na pokazach ma gościć amerykański samolot tankowania powietrznego KC-135 Stratotanker i niemiecki morski samolot patrolowy P-3 Orion.

Zespoły akrobacyjne

Z zespołów akrobacyjnych, które potwierdziły już swoje przybycie wymienić można legendarny szwajcarski Patrouille Suisse, wykorzystujący myśliwce Northrop F-5E Tiger II. Wystąpi także Zespół Akrobacyjny Orlik z polskich Sił Powietrznych, a także Zespół Akrobacyjny Żelazny wykorzystujący samoloty Zlin Z-526, Z-50 i Extra-330LC

Śmigłowce

Siły Zbrojne RP zapowiadają liczną obecność wojskowych wiropłatów. Możemy się więc zapewne spodziewać takich maszyn jak W-3 różnych wersji, Mi-2, Mi-8/17, Mi-14 czy Mi-24. Gratką mogą być też nowe śmigłowce morskie AW101 przewidziane do zadań zwalczania okrętów podwodnych i wykonywania misji ratowniczych. Jeżeli zaś chodzi o śmigłowcowe zapowiedzi z zagranicy to potwierdzony jest obecnie chorwacki, rozpoznawczo-bojowy OH-58D Kiowa Warrior.

Wydaje się, że atrakcji będzie jeszcze więcej. Np. poza Stratotankerem nie ma bowiem informacji o innych statkach powietrznych ze Stanów Zjednoczonych, a pojawiają się one na europejskich imprezach bardzo licznie. Szczególnie w ostatnim czasie.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. Chyżwar

    Kilkanaście Jastrzębi, które jakiś idiota zamiaruje przekazać Ukrainie w zamian za przyśpieszenie dostaw 4 szt. F-35 za które zapłaciliśmy i tak.

    1. ja!

      Cyżwar-Jeżeli miałoby to nastąpić w taki sposób to uważam że opinia Twoja jest bardzo delikatna. Tak naprawdę to nie uznam żadnej opcji oddania chyba że nazajutrz pojawi się ponadplanowa eskadra F35.

    2. Jur

      Racja. Zero oddanych polskich F-16 to najlepsza liczba.

    3. Essex

      Serio? Od poczstku tej wojny oddajecie wsxystko jak leci Ukrainie, za kazdym razem mieicie ze to naszs wojna, Ukraina walczy za nas, za naszs wolnosc. Wypominacie innym ze nie sa hojni. Czemu zatem niecdac F16? Przeciez kupiluscie FA50 kyore sa tak skuteczne jak F16 a znacznie tansze. To wasza logika. Oddajmy wszystkie F16, Lrooardy i czesc K2, przynajmniej te 180 szuk bo reszty produkowanych u nas pewnie nie xobaczymy. To wszak nasza eojna i nie mozemy byc gorsi od Holandii i Dani.

  2. TIGER

    Wytłumacz mi to ktoś Polska wprowadza pobór Ludzie: To jest wysyłanie ludzi na rzeź W takim Izraelu idziesz do wojska (jeśli masz bardzo dobry powód że nie to nie idziesz) ale nie że się boisz tylko idziesz

    1. PolskiPolak

      Polska wprowadza pobór, bo Rosja wprowadza pobór. Zdajesz sobie sprawę w ogóle, że nasza armia tak naprawdę posiada około 30 tys. żołnierzy a reszta z tej 100 tys. armii to urzędasy, generałowie i ludzie w sztabie. Ponadto potrzeba przeszkolenia cywilów z obsługi broni i chociaż podstawowej walki w terenie zurbanizowanym. Popatrz ile żołnierzy ginie na Ukrainie, która była zdecydowanie lepiej przygotowana do wojny niż Polska. Na NATO bym nie liczył.

    2. pawelv

      Samo wyszkolenie strzeleckie podejrzewam że będzie trwało długo znając procedury pozwolenia na broń . Najpierw szczegółowe badania zdrowia i psychiki potem wielomiesięczne szkolenie zakończone gęstym sitem egzaminów które za pierwszym razem zda raczej nie wielu ,potem oczywiście egzaminy poprawkowe .Oczywiście dość szybko poborowi będą umieć maszerować i się czołgać oraz co najważniejsze znać regulaminy jednak pozwolenie i możność posługiwania się bronią to od 6 miesięcy do roku , a spora część i tak nie będzie mogła posługiwać się bronią palną

  3. Prezes Polski

    Jakie by nie były, da się je oglądać w powietrzu tylko podczas pochmurnej pogody. Jeśli świeci słońce, obserwowanie jest prawdziwa męką. Nie rozumiem kto to wymyślił, żeby obszar dla widzów był umieszczony tak, że muszą patrzeć pod słońce.

Reklama