Reklama

Polityka obronna

Izrael pod libańskim ostrzałem

Większość z nadlatujących rakiet miała zostać zestrzelona przez system Iron Dome.
Autor. fot. IDF

W godzinach popołudniowych z terytorium Libanu wystrzelono 25-30 pocisków rakietowych w stronę terytorium Izraela. Większość z nich miała zostać unieszkodliwiona przez system obrony powietrznej Iron Dome (Żelazna Kopuła).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Atak najpewniej ma związek z wydarzeniami mającymi miejsce pomiędzy Palestyńczykami a izraelską policją w meczecie Al-Aqsa w Jerozolimie. Doszło tam do walk pomiędzy stronami, kiedy to izraelska policja miała wkroczyć na teren świątyni podczas trwających modlitw lub krótko po nich. W jej stronę poleciały kamienie i petardy a część osób przebywających w meczecie miała próbować zabarykadować się w nim. Wydarzenie to miało miejsce w trakcie świętego dla muzułmanów okresu Ramadanu oraz żydowskiego święta Paschy. Spowodowało ono wymianę ognia w Strefie Gazy i znacząco zwiększyło obawy o eskalację przemocy w regionie.

Wojsko poinformowało o zestrzeleniu większości rakiet, jednak jedna z nich miała spaść na miasto Szlomi w północnym Izraelu. W związku z tym zamknięto przestrzeń powietrzną w tej części kraju. Obecnie żadne ugrupowanie nie przyznaje się do tego ataku. W czwartek rano Hezbollah miał wydać oświadczenie, w którym wyraził solidarność z Palestyńczykami oraz "frakcjami ruchu oporu" podkreślając, że wyraża pełne poparcie dla działań, jakie zostaną podjęte w celu obrony meczetu Al-Aksa.

Reklama

Czytaj też

W odpowiedzi na ten atak izraelskie dowództwo podjęło decyzję o ostrzale artyleryjskim terenów, skąd odpalono pociski. Najpewniej zostanie on wykonany przez artylerię kal. 155 mm rodziny M109. Obecnie Minister obrony Izraela Yoav Gallant ma rozmawiać z wyższymi urzędnikami ds. obronności oraz wojskowymi w celu opracowania oceny obecnej sytuacji.

W opinii analityka Defence24.pl dr. Jacka Raubo "reakcja wojskowa na większą skalę wymagałaby obecnie powołania dużej liczby rezerwistów w skali kraju. Zaś nadal nie wiadomo, jakby zachowali się ci, którzy deklarowali swój niedawny sprzeciw wobec reform sądownictwa najwyższego w Izraelu i wskazywali na niechęć do przyjęcia powołania do wojska. Szczególnie, że Hezbollah, Hamas, PIJ wspierają się w stanowiskach i zapewne zaczęliby ataki wspólnie w przypadku uderzenia IDF na południowe obrzeża Libanu. W dodatku musimy pamiętać, że nadal niepewne są nastroje społeczne w Izraelu".

Czytaj też

Obecnie na terenie Libanu znajdują się polscy żołnierze służący tam w PKW Liban w ramach mandatu ONZ jako Tymczasowe Siły ONZ w Libanie. Zajmują się oni także ochroną polskiej ambasady w Bejrucie. Zostali oni wydelegowani m.in. z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Oprócz nich na terenie Libanu w ramach misji ONZ działają także żołnierze z Węgier oraz Irlandii.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Jerzy

  Rosja ma teraz przewodnictwo w radzie bezpieczeństwa ONZ, może w ramach trollingu powinni zaproponować jakąś formę sankcji na Izrael?

  1. Davien3

   2jerzy zeby w odpowiedzi izrael zaczał dostarczać broń na ukrainę?? juz raz tak a wpadkę Putin zaliczył

  2. Chinol

   Watpie. mimo wsztsko IZeal jest na tyle sprytny ze potfai zadbac o dobre relacje niemal z kazdym. OD Chin po Rosje, Brazulie USa. poza palestynczkami nawet Saudowie ich lubia.

  3. Chyżwar

   A po co? Czy na obecną wojnę ktokolwiek wysłał Spike? Nikt nie wysłał, bo Izrael zablokował. Izraelici zachowują się tak, jakby byli kolegami rosji.

 2. Chinol

  Jedyny kraj ktory ma oficjanie TERYTIA OKUPWANE i to bodjarze od 60 lat. Roznica miedzy okupacja Krymu a Palestyny jest taka ze w przadku Krymu wiekszosc mieszkancow to Rosjanie. W przadku terytriuw okupwanych wysiedlanie Palestynczykow i budowanie osiedli Zydowskich spowdowalo ze jest ich tam juz az 5%. Co jest wiec bardziej sprawidiwe? Okupwac miejsce gdzie mieszka 70% danej nacji, czy takie gdzie mieszka 5%?

 3. Darek S.

  Rasistowski rząd Izraela byłby nie sobą, gdy w celu odwrócenia uwagi od swoich poczynań nie sprowokował miejscowej ludności tubylczej do stawienia czynnego oporu w sposób spektakularny. W ten sposób legalnie wybrany rząd Izraela realizuje politykę eksterminacji miejscowej ludności tubylczej za aprobatą większości mieszkańców tego państwa mających prawa wyborcze -Ci lepszy, Żydzi nie Arabowie. I to wszystko dzieje się i jest niezauważane, przez większość wiodących mediów Światowych. A później się dziwimy, że połowa Świata nie wierzy w to, że Rosja napadła na Ukrainę i ich eksterminuje.

  1. Davien3

   @Dareks jak widać obrona arabskich terrorystów i wybielanie zbrodniarzy z rosji to teraz oficjalna linia polityki Olgino?

  2. Jerzy

   @Davien3 terroryści terrorystami, ale chyba dostrzegasz, że w momencie kiedy przez Izrael przetacza się największa od lat fala protestów przeciwko reformie sądownictwa, policja zaczyna nagle pałować ludzi w meczetach, co nakręca spiralę przemocy i nagle reforma sądownictwa przestaje już być tematem. Kto wg Ciebie odnosi korzyść z wybuchu ew. kolejnej wojny z Hezbollahem? : a) mieszkańcy Libanu b) Palestyńczycy c) obywatele Izraela d) Netanjahu i jego ekipa

  3. młodygrzyb

   Jak to było, Liban napadł na Izrael czy Izrael na Liban? Kto tutaj uprawia terroryzm państwowy? Które państwo jest bandyckie?

Reklama