Reklama

Polityka obronna

Europejskie rakiety dalekiego zasięgu z polskim udziałem

Od lewej ministrowie obrony: Władysław Kosiniak-Kamysz (Polska), Guido Crosetto (Włochy), Sebastien Lecornu (Francja), Boris Pistorius (Niemcy).
Od lewej ministrowie obrony: Władysław Kosiniak-Kamysz (Polska), Guido Crosetto (Włochy), Sebastien Lecornu (Francja), Boris Pistorius (Niemcy).
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej/X

Podczas szczytu NATO w Waszyngtonie ministrowie obrony Polski, Włoch, Francji oraz Niemiec podpisali list intencyjny w sprawie rozwoju zdolności do precyzyjnych uderzeń dalekiego zasięgu.

List intencyjny został podpisany przez ministrów obrony Polski (Władysław Kosiniak-Kamysz), Włoch (Guido Crosetto), Francji (Sebastien Lecornu) oraz Niemiec (Boris Pistorius). Prawdopodobnie do porozumienia przystąpi też Wielka Brytania.

Jest to zaczątek współpracy w ramach programu ELSA, który ma ruszyć właśnie podczas obecnie trwającego szczytu NATO w Waszyngtonie. O całej sprawie informował pod koniec czerwca francuski serwis Forces Operations, chociaż sugerował on wtedy zainteresowanie nim przez 7 państw (Polska, Francja, Hiszpania, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy). Celem wspomnianego europejskiego projektu jest pozyskanie broni bazowania lądowego o zasięgu ponad 1000 km. Szerzej na ten temat pisał redaktor Antonii Walkowski.

Reklama

Komentarze (15)

 1. Jan z Krakowa

  To tylko list intencyjny. I raczej nic z tego nie bedzie. Szkoda czasu na analizowanie tego. Dlaczego nowy rząd zrywa współpracę z Koreą?

  1. Davien3

   A to z Koreą współpracowaliśmy przy jakichs pociskach dalekiego zasięgu? Wiec nie kłąm

 2. AntekMajcher

  Od listu intencyjnego do produktu to jakieś 15 lat. Czym wy się podniecacie? Do czasu pierwszej rakiety tu może już nie będzie co zbierać

 3. Hubert

  Nasze MON musi wreszcie zlecić dla PGZ opracowanie ciężkich rakiet balistycznych i manewrujących o zasięgu 150-1000+km aby Rzeczpospolita Polska zapewniła sobie większe zdolności odstraszania od własnego terytorium. Armia to podstawowy atrybut niepodległości, istnienia państwa. Co więcej nie ma "europejskich" rakiet tak samo jak nie ma azjatyckich bądź amerykańsko północnych.

  1. Był czas_3 dekady

   Słusznie prawisz. Jesteśmy w stanie opracować takie pociski jak również p/lot średniego zasięgu. Brak tylko mądrych decyzji.

  2. Davien3

   Był czas_3 dekady a masz 20 lat by stworzyć od zera technologie rakietową i zbydować gorsza kopie Scuda I jakie pociski plot sredniego zasiegu jak najlepsze co Polska ma to MANPADS?

 4. X

  Dobra decyzja (chyba). Ciekawe co my tam wniesiemy oprócz... zakupu (pewnie największej ilości )

  1. WisniaPL

   Nie musimy wiele wnosić poza kasa na R&D. Ważne żebyśmy byli współwłaścicielem pełni praw łączne z modyfikacjami żebysmy mogli otworzyć duża produkcje i klepać.

  2. Davien3

   @Wisnia pocisk powstanie na 90% na bazie MdCN czyli francuskiego pocisku manewrujacego Bo za te drobne co PGZ moze wnieść do tego projektu to na pewno tego nie dostaniesz więc jaka pelnia praw i za co? Bo uwierz ze bez Polski takie Niemcy czy Francja doskonale sie obejda.

 5. bartark

  Dlaczego współpracując tak dobrze z Koreą nie wykorzystujemy zamieszania z traktatami i wojną aby zakupić i współpracować w zdobywaniu kompetencji wyrzutni i rakiet Hyunmoo-5 jak i całej rodziny tych rakiet. To odstraszanie bronią konwencjonalną a strach mieliby nawet na Kremlu. Od dawna w duchu proszę o rozsądek. W przypadku tych rakiet i całej ich rodziny wystarczyłoby po kilkanaście wyrzutni i po kilka setek pocisków. Apeluje do decydentów ale i do Nas tu forumowiczów o wyciąganie tego tematu gdzie tylko możliwe.

  1. Hubert

   Nowy rząd z uwagi na ich kuriozalne myślenie o Niemczech czy Francji zdaje się raczej chcieć wygaszać kontakty z Koreą jeśli chodzi o zbrojenia. Kto wie czy w tej sytuacji uda się pozyskać zakładane przez WP ilości K2.

  2. Davien3

   2bartank Moze z tego powodu ze Korea Płd nie sprzedaje zadnych rakiet serii Huynmoo?? I jakie odstraszanie bronia konwencjonalna jednego z dwóch najwiekszych mocarstw jadrowych??

 6. ANDY

  znając kompetencje naszych fachowców od zamówień z mon to dostaniemy produkcję kontenerów startowych do rakiet używanych przez nas ...-chciałbym się mylić ale dotychczasowe wieści z monu i przemysłu pozwalają na taką ironię -jesteśmy rozgrywani na polu produkcji uzbrojenia jak dzieci ... a stan naszej ekonomii i gospodarki i bez precedensowa pomoc dla UA nie napawa optymizmem

 7. Stary

  A jakie kompetencje, oprócz kasy, wniesiemy?

  1. Opornik

   Jak byśmy takie szerokie kompetencje mieli to byśmy nie musieli do tego układu dopisywać. Wnieść możemy napewno elementy technologiczne bo budujemy i projektujemy elementy do satelitów i rakiet. Nie mamy jednak całościowego know how

 8. MiP

  8 lat nie uczestniczyliśmy w żadnych europejskich projektach tylko braliśmy wszystko z amerykańskiej półki.W końcu to się zmienia i bardzo dobrze

 9. szczebelek

  Poprosimy o szczegóły, bo już wiemy, że umowa z Ukrainą stawia nas w miejscu bankomatu 🫣

  1. MiP

   Bankomatem i paczkomatem Ukrainy to byliśmy przez ostatnie 8 lat

 10. LMed

  No cóż, to koreańskie "bzikowanie" może konieczne nie było?

 11. marian123

  Po co skoro jest Sztorm shadow/Scalp i Taurus?

  1. Nico44

   Storm shadow ma zasięg 250 - 400 km i nie są już produkowane więc po co wspominasz o pociskach które mają zostać zastąpione nowymi a Taurusa Niemcy nie zamawiają , chcesz wyposażyć Polskie Siły Zbrojne w ponad 20 letni złom Polska to nie Ukraina żeby pozyskiwać syf i złom ...

  2. Opornik

   Taurus to nie złom ale zdecydowanie są zbyt drogie i przekombinowane

  3. Davien3

   NIco Storm Shadow ma zasięg ponad 500km , wiekszy od Taurusa Natomiast Francja ma też MdCN o zasięgu 1500+km i to na jego bazie zapewne powstanie nowy pocisk bo po co wyważac otwarte drzwi ( odpalany z SSN ma zasieg ponad 1000km)

 12. MacReady

  Bardzo dobra wiadomość. Uczestniczyć w takich projektach i uczyć się.

 13. KAR

  Jeżeli dołączy do tego Wielka Brytania, to będzie już pięć poważnych państw, a to pozwala liczyć na to, że to przedsięwzięcie nie będzie tylko nieefektywną wydmuszką, choć kto wie...?

 14. Buczacza

  Pięknie....

 15. knoxx

  Brawo!

Reklama