Reklama

Polityka obronna

Estoński parlamentarzysta: miny, umocnienia, produkcja amunicji

Estońscy żołnierze na ćwiczeniach
Estońscy żołnierze na ćwiczeniach
Autor. Sõdurileht/Facebook

Estonia powinna minować granicę i budować umocnienia - uważa wiceprzewodniczący komisji obrony estońskiego parlamentu Leo Kunnas. Według niego Estonia powinna także wycofać się z konwencji ottawskiej o zakazie min przeciwpiechotnych, musi rozpocząć produkcję środków wybuchowych.

Reklama

W rozmowie z portalem estońskiego nadawcy publicznego ERR Kunnas za konieczne uznał uzupełnienie zapasów po darowiznach na rzecz Ukrainy. „Przekazaliśmy bardzo duże ilości min przeciwpancernych. Musimy je niezwłocznie zastąpić, a potem zdobyć więcej min, więcej materiałów wybuchowych, więcej nabojów artyleryjskich, środków bojowych” – powiedział.

Reklama

Wyraził przekonanie, że zastosowanie min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych jest potrzebne, by bronić granicy. Kolejnym krokiem powinno być jego zdaniem wycofanie się z konwencji ottawskiej o zakazie i zniszczeniu min przeciwpiechotnych, podpisanej przez wszystkie państwa bałtyckie, a także przez Polskę.

Czytaj też

Powołał się na Stany Zjednoczone, które nie są stroną tego traktatu, i na rozmowę z ambasadorem USA i jego stwierdzenie, że Stany Zjednoczone nie mogą przystąpić do konwencji ze względu na Półwysep Koreański i stacjonujących tam amerykańskich żołnierzy, którzy bez min przeciwpiechotnych nie mogliby w razie potrzeby odpierać agresji ze strony Korei Północnej. Kunnas zaznaczył, że głębia obrony krajów bałtyckich jest nawet mniejsza niż Korei Południowej.

Reklama

Według Kunnasa bariery powinny się składać m.in. z zapór przeciwczołgowych, tzw. zębów smoka, min przeciwpancernych i min przeciwpiechotnych. Dodał, że rozmieszczone w odpowiednich miejscach instalacje muszą być ochraniane.

Czytaj też

Według deputowanego Estonia powinna uruchomić produkcję materiałów wybuchowych do celów wojskowych, które będzie można wykorzystać do produkcji min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych, amunicji do moździerzy i artylerii.

Zdolności produkcyjne są istotne, ponieważ potrzeby są ogromne, a własna produkcja materiałów pozwoli „zacząć poważnie myśleć o budowie instalacji obronnych”. Dzięki temu w czasie pokoju będzie można planować na przyszłość np. wysadzenie kluczowych mostów, a także gromadzić zapasy barier fizycznych, które będzie można szybko rozmieścić, nie dopuszczając do eskalacji.

Czytaj też

Zdaniem Kunnasa możliwa jest też budowa stałych betonowych umocnień, jak bunkry w kluczowych miejscach.

Zwrócił uwagę, że takie środki stosują obie strony walczące w Ukrainie. „Wojna w Ukrainie pokazała, że chociaż satelity i drony obserwują teren z dokładnością jednego metra, walczącym stronom wciąż nie udaje się tak łatwo zniszczyć tych stałych umocnień” – powiedział Kunnas.

Ochrona granic ma być tematem rozmów prezydentów państw bałtyckich w tym tygodniu.

Polska wypełniała postanowienia konwencji ottawskiej o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych od 1998 r. (jeszcze zanim ją ratyfikowała w 2012 r.), wycofała swoje miny przeciwpiechotne w 2009 r., a w 2015 r. zniszczyła swoje zapasy min. Celem konwencji jest położenie kresu ofiarom wśród osób cywilnych. Dotychczas konwencję ratyfikowały lub podpisały 164 państwa.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (10)

  1. Książę niosący na plecach białego konia

    Powodem obecności wojskowej USA w Japonii jest utrzymanie hegemonii na Pacyfiku i utrzymanie bezpieczeństwa narodowego, a obecność wojskowa USA w Korei jest ceną za rezygnację z uzbrojenia nuklearnego Seulu. Jeśli te kraje tak zdecydują, będą mogły wyprodukować prototyp najwcześniej w ciągu dwóch tygodni, a dziesiątki broni nuklearnej w ciągu dwóch miesięcy. Posiada technologię, moce produkcyjne i fundusze. W ciągu roku może masowo wyprodukować rakiety nuklearne dalekiego zasięgu, które są bardziej wyrafinowane i znacznie potężniejsze niż te z Moskwy i Pekinu. Jaki jest wybór Polski?

    1. Wuc Naczelny

      "i, a dziesiątki broni nuklearnej w ciągu dwóch miesięcy. " Pitu pitu. Wracaj chłopcze do biedronki. Sama budowa farmy wirówek trwa lata z braku specjalnych łożysk.

  2. Książę niosący na plecach białego konia

    Japonii udało się opracować broń nuklearną pod koniec lat 60. XX wieku, a Korei Południowej udało się opracować broń nuklearną w 1979 r. i mają potencjał, aby wyprodukować ją w możliwie najkrótszym czasie, jeśli najwyższy władca podejmie taką decyzję. Jakie są skutki rezygnacji Kijowa z broni nuklearnej po tym, jak uległ słodkiej pokusie Waszyngtonu i Londynu? Jaki był skutek tego, że Warszawa pod koniec lat 30. mocno wierzyła w swój kraj? Czy NATO do końca będzie nadal brać odpowiedzialność za bezpieczeństwo Warszawy?

  3. user_1050711

    A propos międzynarodowych konwencji... Winny być stosowane pomiędzy tymi państwami, które je obustronnie uznają. Jeśli jakieś państwo od razu odrzuca uznanie danej konwencji, w przypadkach jak minowanie, tylko niebezpieczny głupiec będzie ją uważał za obowiązującą, w obronie przed wojskami tego państwa. A jak skrajnie ważne jest w obronie porządne zaminowanie terenu i to milionami min, nie tylko tysiącami, przekonały się o tym niedawno wojska Ukrainy. Boleśnie i tragicznie.

  4. user_1050711

    "Polska... a w 2015 r. zniszczyła swoje zapasy min." - Czyli już po agresji Rosji na Ukrainę. Szczyty głupoty.

    1. Dudley

      Czy ty rozumiesz czytany tekst? Polska podpisała konwencję ottawską w 1997r , a ratyfikowała w 2012. To że zniszczyła zapasy, to konsekwencja obu tych kroków.

    2. user_1050711

      @Dudley. A czy ty rozymiesz dlaczego podałem DATĘ ? Rosja także podpisywała jakieś gwarancje, ale wtedy były już złamane. A konwencji o minach Rosja nie uznała nigdy. A na masową produkcję min nowego typu nie było nas zupełnie stać - potrzebnych jest wiele milionów min. :Czyli lepiej sam pomyśl najpierw, zamiast bezmyślność zarzucać innym !

  5. Future

    Ten kto wydał rozkaz zniszczenia min w 2015r po aneksji Rosji na Ukrainę w 2014r powinien być wymieniony z nazwiska...

    1. bmc3i

      Przecież realizował prawo, traktat miedzynarodowy ratyfikowany przez Sejm.

  6. Odyseus

    Klient na Baobaba , tylko trzeba jechać pogadać i sprzedać

    1. Był czas_3 dekady

      Kto pojedzie? Do sprzedaży broni potrzebne jest często także wsparcie rządu, a tu widać, że sami amatorzy na czele z ministrem MON Ciepłe Kluski :-(

  7. szczebelek

    Finlandia, Szwecja, państwa bałtyckie, Rumunia myślą o konieczności walki natomiast Polska przeprowadza audyty.

    1. MiP

      Audyt musi być żeby Polacy się dowiedzieli ile pisowcy nakradli 🙂

    2. Pucin:)

      @szczebelek - bo wiesz, że w WP-RP kosy to najskuteczniejsza broń!!!!! :)

    3. Był czas_3 dekady

      MiP@ - "... ile pisowcy nakradli" Wiesz coś o kradzieży przez PiSowców? Powinieneś to zgłosić do prokuratury. W przeciwnym wypadku możesz być współwinny i ukarany..

  8. Adr

    Estonia i Bałtom życzę odwagi i żeby to zrobili. Amunicja kasetowa, miny i przywrócenie poboru....trzy elementy które wymagają pewnej odwagi i ponadpolitycznej jedności. Smutne że pewna prawicowa partia nawet nie zdobyła się na dyskusję o tym, Wolaka transferować kasę za granicą.

  9. Ein

    U nas podobnie. Powrót do ppiechotnych i nade wszystko do kasetowej dla wszystkich rodzajów broni. Wypowiedzieć umowy, anulować samoograniczenia (kasetówki) i wprowadzić w milionach sztuk do WP.

  10. eee

    Szkoda ze Polacy nie inwestuja w wzmocnione schrony, posty, budynki graniczne, umocnienia, polowe również. Trajacy u nas Kult pancerza i gąsienic oraz miesne ataki czy kontrataki moga okazac sie nieskuteczne, podobnie jak liczenie na obrone masowa i wojne totalna materiałową, do kt możemy nie dotrwać, Liczenie na cywili i zasoby, rezerwy jest równiż złudne i bezcelowe, Na Ukrainie 18 mln sztuk broni palnej posiadaja cywile, to i ruch oporu miałby podstawy, rezerwy również. Czy Polska może sie w jakikolwiek równać z potęcjałem walczacej Ukrainy. Może przykładem Łotwy powoli i systematycznie budujmy nasza obronę.

Reklama