Polityka obronna
Dzień Otwarty Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie
Nowoczesne roboty, drony, lasery, wirtualna strzelnica i pokazy pirotechniczne, ale również szachy na poziomie NATO, gry symulujące sytuacje zagrożenia i dużo najnowszych technologii podwójnego zastosowania – to wszystko i o wiele więcej podczas dnia otwartego Wojskowej Akademii Technicznej.
Wojskowa Akademia Techniczna – największa uczelnia wojskowa w kraju – zaprasza do udziału w Dniu Otwartym, który odbędzie się 23 marca 2024 r. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną na kierunkach wojskowych i cywilnych oraz odwiedzić wybrane laboratoria badawcze. Wydarzeniu będą towarzyszyć pokazy eksperymentów naukowych, prezentacja sprzętu wojskowego i uczelnianych organizacji, w których studenci rozwijają swoje zainteresowania.
Dzień Otwarty WAT rozpocznie się o godz. 9.30 w Klubie WAT przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25A (prezentacja oferty edukacyjnej i zasad rekrutacji), a następnie będzie kontynuowany do godz. 14.30 na terenie zamkniętym uczelni przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2 (stoiska informacyjne, pokaz sprzętu techniki wojskowej i grochówka). Grupy będą mogły zwiedzać poszczególne wydziały Akademii.
WYDZIAŁ MECHATRONIKI, UZBROJENIA I LOTNICTWA (WML WAT) otworzy dla zwiedzających laboratoria: Mechatroniki, Systemów Uzbrojenia oraz Hangar Lotniczy. Będzie można zobaczyć nowoczesne roboty przemysłowe i mobilne, broń strzelecką i amunicję, samoloty, śmigłowce i wyposażenie statków powietrznych.
WYDZIAŁ NOWYCH TECHNOLOGII I CHEMII (WTC WAT) zaprasza do zwiedzenia zaplecza zakładu materiałów wybuchowych. Studenci z Koła Naukowego Chemików zaprezentują ciekawe, kolorowe oraz wypełnione płomieniami doświadczenia chemiczne o intrygująco brzmiących nazwach: węże faraona, świetliki, szampan, chemiczny wulkan, reakcja oscylacyjna, światła drogowe czy samozapalny bizmut. Zorganizują też pokaz pirotechniczny, będzie można liczyć na kolorowe flary oraz świece dymne, dużą ilość huku, wytapianie ciekłego żelaza z użyciem mieszaniny termitowej oraz efekt wybuchu filmowego.
WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA, LOGISTYKI I ZARZĄDZANIA (WLO WAT) w Dniu Otwartym Wydział zaprasza do zapoznania się z wirtualną strzelnicą „Wisła” i replikami broni. Chętni będą mogli również skorzystać z gier decyzyjnych, a podczas ćwiczeń z zarządzania w sytuacji zagrożenia wykorzystają oprogramowanie Qgis do symulowanej akcji ratunkowej w razie powodzi.
Na WYDZIALE INŻYNIERII LĄDOWEJ I GEODEZJI (WIG WAT) zwiedzający poznają ideę fotogrametrycznych i teledetekcyjnych systemów pomiarowych bazujących na danych satelitarnych oraz lotniczych. Kandydatów może zainteresować to, że wszystkie zajęcia na studiach cywilnych na ostatnich trzech semestrach nauki planowane są tylko w 3 dni w tygodniu, aby dać studentom możliwość równoległego zdobywania doświadczenia na rynku pracy. Zajęcia na wszystkich kierunkach prowadzone są na najnowszych unikatowych sprzętach, m.in. na jedynym w Polsce symulatorze satelitarnym.
Czytaj też
WYDZIAŁ CYBERNETYKI (WCY WAT) otworzy dla zwiedzających laboratoria, m.in. mobilnych mikrokontrolerów, i zaprosi na partyjkę szachów ze studentem uczestnikiem Mistrzostw w szachach NATO. Studenci opowiedzą o możliwościach, jakie daje im WAT, m.in. o współpracy z firmami Cisco, Samsung, Red Hat czy Microsoft, a także o zwycięstwach w hackatonach.
Na WYDZIALE ELEKTRONIKI (WEL WAT) chętni będą mogli przetestować przygotowane na ten dzień przenośne radiostacje wojskowe do nawiązywania łączności radiowej na szczeblu taktycznym dla pododdziałów różnych rodzajów wojsk. Ponadto wydział zaprezentuje również drony, systemy nawigacyjne oraz zintegrowany system paneli fotowoltaicznych.
WYDZIAŁ INŻYNIERII MECHANICZNEJ (WIM WAT) zaprezentuje m.in. Laboratorium Wirtualnego Pola Walki VBS i pracownię druku 3D. Zainteresowani będą mogli zobaczyć, jak studenci uczą się zaawansowanych badań wytrzymałościowych, budowy i diagnostyki pojazdów hybrydowych i elektrycznych czy spawania laserowego z wykorzystaniem robota przemysłowego Fanuc 710i. Do zwiedzenie będzie też największe w Europie laboratorium do nauki budowy i konstrukcji układów hydrostatycznych i sterowania nimi.
W INSTYTUCIE OPTOELEKTRONIKI (IOE WAT) będzie można zobaczyć lasery oraz aparaturę powiązaną z innowacyjnymi technologiami takimi jak kryptografia kwantowa czy laserowo wzbudzana spektroskopia emisyjna. Instytut pokaże też lidary do zdalnego wykrywania broni biologicznej i chemicznej oraz optoelektroniczne moduły do systemów obrony przed ostrzałem. Przedstawiona zostanie aparatura do badań, jak na organizmy żywe oddziałują pola fizyczne, i sposoby ochrony przed bronią skierowanej energii, wyniki prac w zakresie epidemiologii, biologii molekularnej, astrobiologii oraz technologii kosmicznych i satelitarnych.
Pełna oferta kształcenia WAT oraz proces rekrutacji na studia wojskowe i cywilne znajdują się na stronie uczelni.
Komunikat WAT