Polityka obronna
Dzień Europejskiej Polityki na rzecz Przemysłu Obronnego
27 października na terenie Politechniki Poznańskiej odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „Bliższa współpraca europejskiego przemysłu obronnego szansą dla młodych inżynierów” w ramach Dnia Europejskiej Polityki na rzecz Przemysłu Obronnego. Patronem medialnym wydarzenia jest Defence24.pl
Celem wydarzenia jest pokazanie postępów we współpracy transgranicznej europejskiego przemysłu obronnego w ostatnich latach, w tym także w kontekście trwającej za naszą wschodnią granicą wojny. Ponadto będzie to okazja, by studenci i absolwenci Politechniki oraz innych uczelni mogli lepiej poznać przemysł obronny i specyfikę pracy w nim. W konferencji udział wezmą wysocy urzędnicy Komisji Europejskiej, w tym François Arbault, dyrektor ds. przemysłu obronnego w Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej Komisji Europejskiej (DG DEFIS); przedstawiciele europejskiego przemysłu obronnego, m.in. Jan Pie, sekretarz generalnym Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Lotniczego, Bezpieczeństwa i Obronnego (ASD); prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej - Sebastian Chwałek oraz naukowcy.
Czytaj też
Wśród dyskutowanych obszarów znajdą się zapewne takie zagadnienia, jak wpływ zmian architektury bezpieczeństwa europejskiego i światowego na współpracę przemysłów obronnych, czy też jakie wyzwania stoją przed dalszym rozwojem europejskich inicjatyw z zakresu przemysłów obronnych i jaką rolę w rozwoju tego rodzaju inicjatyw może odgrywać Polska, będąca jednym z kluczowych państw umownej wschodniej flanki? Nie zabraknie również tematów związanych z budową długotrwałych relacji przemysłu obronnego z sektorem edukacji. W ramach wydarzenia w holu głównym Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej odbywać się będą również całodniowe targi pracy przemysłu obronnego.
staryPolak
współpracę przemysłu zbrojeniowego w UE najlepiej widać na przykładzie czolgu europejskiego. Kiedyś nawet chcieliśmy dołączyć do konsorpcjum ale nas pogoniono.. Główni udziałowcy to Niemcy i Francja. Tak wspólpracują ze w międzyczasie kazdy z tych państw opracowało nowy model swojego czołgu a wspólnego - jak rzecze klasyk - nie ma i nie będzie. Każda ze stron chciałaby poznać rozwiązanie drugiej, ale żadna nie kwapiła się podać swojego rozwiązania. Co wszak naturalne - konkurencja.
Kalrin
Prototypowe Kraby. Wyglądają na nieźle zakurzone. Nie mieli przypadkiem przenieść tych wież na seryjna podwozia od K9?