Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów z Defence24.pl: Służby już walczą o władzę w Rosji; ile zachodnich czołgów może dostać Ukraina?

Autor. mil.ru

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Wojna służb o przyszłą Rosję już trwa": Rosnąca popularność i wpływy założyciela Grupy Wagnera jest wyjątkowo problematyczne dla Szojgu jak i innych wojskowych dowódców. W Rosji trwa „walka buldogów". „Seria porażek na froncie osłabia pozycję resortu obrony. Zwiększa rolę najemników i radykałów. \[...\] Za sprawą walk w Sołedarze (około Bachmutu) grupa Wagnera skupiła na sobie całą uwagę rosyjskich mediów. Jewgienij Prigożyn pozuje do zdjęć, a związane z nim strony w sieciach społecznościowych przekonują, że zostały zrobione w najgorętszym punkcie wojny. Przekonują też, że najemnicy kontrolują już całkiem miasto (czemu zaprzecza armia ukraińska). W wielu rosyjskich komunikatach możemy przeczytać, że 'zdobycie Sołedaru' jest wyłącznie zasługą 'muzyków'. Tak w Rosji nazywają najemników Wagnera \[...\]"

Reklama

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Rosja atakuje, Zachód zapowiada czołgi dla Ukrainy": Czy jeśli Ukraińcy otrzymaliby czołgi już teraz, to czy kilka miesięcy zajmie im szkolenie w używaniu nieznanej im broni? Prawdopodobnie ukraińscy czołgiści na wiosnę byliby gotowi pomimo, że jeden batalion czołgów nie zmieni przebiegu wojny. „Zajadłym walkom o Sołedar towarzyszą zapowiedzi przekazania Ukrainie wyczekiwanych przez nią czołgów. – Ukraina musi się obronić. Nie obroni się bez naszego wsparcia. \[...\] Kompania pancerna zazwyczaj liczy 14 maszyn. Poza Polską gotowość przekazania niemieckich leopardów zadeklarowała Finlandia i Dania, jednak oba państwa nie podjęły jeszcze wiążących decyzji. Jeśli to się stanie, Ukraina będzie mogła wyposażyć prawdopodobnie batalion czołgów."

Rzeczpospolita, „USA i Japonia zacieśniają sojusz wojskowy. W tle Chiny": Wspólne oświadczenie wydane przez USA i Japonię po spotkaniu szefów resortów obrony i szefów dyplomacji obu krajów mówi, że Waszyngton i Tokio przedstawiły wizję zmodernizowanego Sojuszu, gotowego do zwycięstwa w nowej erze strategicznej rywalizacji. „USA i Japonia ogłosiły w środę wzmocnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obronności w świetle obaw w związku z asertywną polityką Chin w rejonie Azji południowo-wschodniej. Waszyngton wyraził poparcie dla zapowiedzianych przez Tokio dużych inwestycji w obronność - w ciągu pięciu lat japoński rząd chce wydać na Siły Samoobrony ok. 320 mld dolarów."

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Kleofas03

    Niech zgadnę ZERO

Reklama