Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Rozszerzenie NATO za F-16 dla Turcji; amerykańskie zapasy amunicji z Izraela jadą na Ukrainę

Autor. Millî Savunma Bakanlığı

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Bundeswehra słabsza niż polskie wojsko": Zaskakująca publikacja raportu Global Firepower. Czy Niemcy opierają wyłącznie bezpieczeństwo kraju na wysiłku zbrojnym USA? „W tegorocznej edycji rankingu Global Firepower niemieckie siły zbrojne spadły daleko za armię Polski. Po zapowiedzi sprzed roku kanclerza dogłębnej modernizacji armii niewiele się zdarzyło. \[...\] To tylko jeden z wielu aspektów słabości niemieckich sił zbrojnych. Daje o tym pojęcie ranking Global Firepower, w którym uwzględniono potencjał konwencjonalnych sił zbrojnych 140 krajów na podstawie 50 czynników. O ile w 2022 roku Niemcy zajmowały 16. pozycję, daleko przed Polską (24.), to teraz oba kraje zamieniły się miejscami. RFN musi zadowolić się 24, lokatą, podczas gdy nasz kraj awansował na 20. pozycję."

Reklama

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Zaskakujące źródło dofinasowania polskiej armii. Podpisano umowę": NFOŚiGW przyznaje, że chce wprowadzić system Królewskich Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii, gdzie żołnierze dbają o rodzimą przyrodę. „Wojsko, które zarządza i wykorzystuje do ćwiczeń tysiące hektarów terenów zaliczanych m.in. do chronionych obszarów Natura 2000, zbuduje nowoczesny system obserwacji zmian w środowisku przyrodniczym. Jego tworzenie mają przyspieszyć pieniądze z UE oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. \[...\] Fundusze sięgające 7 mln zł pomogą wyszkolić żołnierzy i zbudować zintegrowany system obserwacji i raportowania zmian na poligonach, placach ćwiczeń i innych terenach dzierżawionych od Lasów Państwowych czy samorządów a użytkowanych obecnie przez armię."

Rzeczpospolita, „Turcja naciska na USA ws. sprzedaży F-16": Administracja Bidena wyraziła aprobatę wobec sprzedaży myśliwców F-16 Turcji, wątpliwości ma jednak Kongres. „Turcja zaapelowała do administracji Joe Bidena, by ta wykazała się zdecydowaniem jeśli chodzi o chęć zakupu przez Ankarę myśliwców F-16 od USA i przekonała amerykański Kongres, by ten nie blokował kontraktu, który ma opiewać na 20 mld dolarów.\[...\] Szef MSZ Turcji, Mevlut Cavusoglu mówił dziennikarzom, że poinformował sekretarza stanu USA, Antony'ego Blinkena, iż wycofanie przez Turcję obiekcji dotyczących dołączenia do NATO Szwecji i Finlandii nie może być warunkiem wstępnym do zaakceptowania sprzedaży myśliwców F-16 Ankarze."

Reklama

Mateusz Czmiel, Wirtualna Polska, „Inwazja Chin na Tajwan. Padła możliwa data": Napięcie wokół wyspy jest najwyższe od wielu lat, a chińskie myśliwce niemal codziennie lecą w kierunku Tajwanu. „Szef tajwańskiej dyplomacji Joseph Wu w wywiadzie dla stacji Sky News podał możliwą datę inwazji na Tajwan. Władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część Chińskiej Republiki Ludowej i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając możliwości zbrojnej inwazji. \[...\]  Inwazja Chin na Tajwan jest obecnie bardziej prawdopodobna, a jej możliwą datą jest rok 2027, gdy przywódca ChRL Xi Jinping będzie się starał o przedłużenie swojej władzy i może zaatakować wyspę, by zostawić po sobie trwałe dziedzictwo - ostrzegł szef tajwańskiej dyplomacji Joseph Wu w wywiadzie dla stacji Sky News."

Barbara Kwiatkowska, Wirtualna Polska, „USA sięga po zapasy w Izraelu. Olbrzymia dostawa dla Ukrainy": Wprawdzie Izrael nie zmienili swojego stanowiska w sprawie broni dla Ukrainy, ale wyrazili zgodę na użycie przez USA własnych zapasów. „Wsparcie w postaci 300 tysięcy sztuk amunicji nadciąga dla Kijowa. To militarne zasoby z amerykańskich zapasów w Izraelu. \[...\] Według doniesień New York Times'a, amerykańska armia 'po cichu' wysyła na Ukrainę setki tysięcy pocisków artyleryjskich z ogromnych zapasów w Izraelu, zmagazynowanych do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych. Amerykanie zastanawiali się nad takim rozwiązaniem już w zeszłym roku, jednak spotkali się z oporem struktur obrony Izraela, bo obawiano się reakcji Rosji."

Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, „Najpierw ćwiczenia, później atak?": Ukraina obawia się ataku z Białorusi. „Według ukraińskiego wywiadu trwające rosyjsko-białoruskie manewry to próba odciągnięcia armii Ukrainy od głównego teatru działań na wschodzie. By jednak zabezpieczyć się na wypadek zwiększenia sił rosyjskich i ponownego uderzenia na Kijów, na granicy z Białorusią budowane są umocnienia.\[...\] Po stronie białoruskiej żołnierze nie odnotowali nagromadzenia sił wroga, grup uderzeniowych ani sprzętu. - Nie oznacza to jednak, że sytuacja nie zmieni się w najbliższych dniach\[...\]"

Polskie Radio, „Tomasz Szatkowski: na Zachodzie zmiana ws. Ukrainy postępuje cały czas, przekazywany jest cięższy sprzęt": Stały Przedstawiciel Polski przy Radzie Północnoatlantyckiej przekonywał o zmianie postawy państw zachodnich na temat zbrojenia Ukrainy. „Szef Sztabu Generalnego Ukrainy mówił o 300 czołgach i innych systemach, które byłyby potrzebne, by dokonać zmiany na froncie, myślę, że to liczba, która byłaby potrzebna w krótkim horyzoncie, kilkumiesięcznym - ocenił Tomasz Szatkowski. \[...\] Dziś Ukrainie pomaga prawie całe NATO, charakterystyka pomocy też się cały czas zmienia. To była na początku pomoc o charakterze taktycznym, defensywnym, powoli przechodzono do ciężkich systemów, jak Patriot"

Polskie Radio, „Musimy być przygotowani na czarny scenariusz wzdłuż granicy z Polską. Gen. Komornicki o wojnie na Ukrainie": Zdaniem gen. Leona Komornickiego warunkiem zwycięstwa ukraińskiej armii jest dostarczenie jej niezbędnego sprzętu wojskowego w ciągle rosnących ilościach. „Kijów może być dopiero następnym celem Rosjan. Na razie Rosjanie chcą zatrzymać Ukraińców, osłabić ich i stworzyć warunki do kontrofensywy, która może nastąpić pod koniec lutego lub na początku marca - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP."

Reklama

Komentarze (1)

  1. DIM1

    Żeby to było jasne, a jest w Polsce pomijane: USA stawiały do tej pory Turcji warunek, że zmodernizowane i nowe F-16 mają nie dokonywać nielegalnych naruszeń greckiej przestrzeni. A Turcja ten warunek odrzuca. Ponieważ potrzebuje tych maszyn właśnie dokładnie przeciw Grecji.

    1. jacho56

      Żeby było jasne, konflikt Turcji z Grecją ciągnie się od 1 wojny światowej. Ja nie kwestionuję podziału i przynależności wysp. Problem to według mojej oceny niesprawiedliwy podział stref Morza Śródziemnego we wschodniej części. Nie może być tak żeby strefy podziału morza uwzględniały wyłącznie wyspy greckie, a nie uwzględniały strefy kontynentalnej Turcji. Oczywiście obie strony mają swoje racje, ale tu Turcja jest odcięta od wpływu na swoje morze.

    2. Beton

      Żeby wyjaśnić temat jeszcze bardziej od kolegi jacho56 należy wspomnieć ze Grecy mieszkali na tych wyspach jak i. Terenie obecnej Turcji w czasach gdy Turcy skakali po drzewach.

    3. Zwar

      Okupacja turecka trwała w Grecji przez blisko 400 lat ( mniej - więcej od 1453 d0 1830 ). A konflikt nigdy nie wygasł, m.in. kolejna wojna grecko-turecka 1919–1922. Na autonomicznym poniekąd Cyprze konflikt tli się od inwazji i podziału wyspy w 1974r.

Reklama