Polityka obronna

Czechy wysłały Ukrainie artylerię rakietową

RM-70
Fot. EXCALIBUR ARMY

Od pewnego czasu Ukraina otrzymuje od swoich sojuszników ciężki sprzęt wojskowy. Pomoc ma pochodzić z takich krajów jak Słowacja, Niemcy, Wielka Brytania czy Republika Czeska. Jak się okazuje Czesi poza czołgami T-72, bojowymi wozami piechoty BMP-1 wysłali także swoje wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet RM-70.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Republika Czeska nie kryje się z wysyłaniem ciężkiego sprzętu, by wspomóc Ukrainę, oficjalnie potwierdzając przekazanie czołgów i bojowych wozów piechoty. Przed paroma dniami pojawiały się filmy ukazujące przewożone pociągami wieloprowadnicowe zestawy artylerii rakietowej RM-70. Ma to być kolejny już przekazany przez naszych południowych sąsiadów sprzęt. Obecnie nie posiadają oni maszyn tego typu w linii, co oznacza, że pochodzą one z rezerw sprzętowych ich armii. Jak donosił Defence Express w przedwojennej publikacji w styczniu 2022 roku, czeskie Ministerstwo Obrony już opracowało i jest gotowe do sprzedaży najnowszej wersji RM-70 Vampire, wyposażonej w zaawansowany system kierowania ogniem. Byłoby to kolejne znaczące wzmocnienie sił ukraińskich, zważywszy jak bardzo ważna jest w tym konflikcie rola artylerii, . Najpewniej byłyby to także pojazdy pochodzące z rezerwy, rozkonserwowane i poddane modernizacji.

Czytaj też

RM-70 to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet kalibru 122mm, będaca ulepszoną wersją radzieckiego systemu BM-21 Grad. Została oparta o podwozie samochodu ciężarowego Tatra 813. Dzięki nowemu podwoziu zwiększyła się ładowność pojazdu, dzięki czemu możliwe stało się przewożenie dodatkowych 40 rakiet. Zasięg ich rażenia (20km) nie uległ zmianie względem radzieckiego odpowiednika.

Również Wojsko Polskie posiada 29 egzemplarzy RM-70/85, jednak są to bardzo rzadko pokazywane pojazdy. #PHOTO[ id: 1551437 | desc: Polskie zestawy RM-70/85 ]

Komentarze