Polityka obronna
Bronisław Komorowski: „Nie jesteśmy bezpieczni! Kupujemy bez planu i strategii”
W trakcie 1. Ogólnopolskiego Kongresu Systemu Obrony Rzeczpospolitej „Bezpieczna Polska”, który odbywa się w Krakowie, były prezydent Bronisław Komorowski wygłosił krytyczną ocenę stanu obronności Polski. Wypowiedź, skupiająca się na braku strategicznego podejścia do zakupów sprzętu wojskowego, wywołała żywe reakcje wśród uczestników konferencji.
Podczas swojego przemówienia Komorowski nie szczędził słów krytyki wobec sposobu, w jaki Polska wydaje środki na obronność. Zwrócił uwagę na brak kompleksowej strategii oraz dokumentów, które wyznaczałyby kierunek działań w zakresie modernizacji sił zbrojnych.
”Nie jesteśmy bezpieczni! Kupujemy bez żadnego planu, bez strategii… Nie ma dokumentów strategicznych”! – podkreślił były prezydent.
Według Komorowskiego, działania w zakresie zakupów uzbrojenia są chaotyczne i nieprzemyślane, co skutkuje marnotrawieniem publicznych środków. Szczególną uwagę zwróciły słowa dotyczące wydatkowania olbrzymich sum na sprzęt, bez zrozumienia ich rzeczywistej użyteczności.
”Wydajemy miliardy bez wiedzy, po co. Jak to jest możliwe, że kupujemy bez względu na cenę, sprzęt bez amunicji”? – pytał retorycznie Komorowski.
Były prezydent zwrócił również uwagę na brak infrastruktury oraz wyszkolonego personelu, który mógłby efektywnie korzystać z zakupionego wyposażenia.
”Nie wiemy, czy mamy gdzie i kim obsłużyć ten sprzęt”! – dodał, podkreślając problematyczną sytuację w polskim wojsku.
Wypowiedź Bronisława Komorowskiego wpisuje się w szerszą dyskusję na temat kondycji polskiego systemu obronnego w obliczu aktualnej sytuacji panującej na świecie. Szczególnie w dobie napięć w naszym regionie, krytyka braku planowania i strategii staje się szczególnie istotna.
Wydatkowanie miliardów złotych na modernizację armii powinno być poparte szczegółowymi analizami i długoterminowymi celami. Zakup sprzętu wojskowego bez odpowiedniej amunicji czy zaplecza logistycznego może w przyszłości prowadzić do niewykorzystania jego pełnego potencjału.
Czytaj też
Wystąpienie Bronisława Komorowskiego podczas Kongresu w Krakowie uwydatniło poważne wyzwania, przed którymi stoi polska obronność. Zwrócenie uwagi na braki w planowaniu strategicznym oraz marnotrawienie środków może być impulsem do bardziej przemyślanego podejścia do modernizacji sił zbrojnych. Słowa byłego prezydenta są jednocześnie ostrzeżeniem, jak i wezwaniem do działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa kraju.
Czy Polska wyciągnie wnioski z tej krytyki i podejmie kroki w kierunku bardziej spójnej polityki obronnej? Czas pokaże.
szon
No tak nie kupiliśmy przecież drzwi od stodoły.
szczebelek
Jak wiadomo te przenoszą bomby atomowe, a szmelcowe F35 i FA50 już nie 🤣
kowalsky
Najpierw analizy bez zakupów teraz zakupy bez analiz. "A to Polska właśnie.."
szczebelek
Wierzysz w bajeczkę? Przecież pakiety amunicji są dopisane do każdej fazy, więc jeśli podpisano umowę na 180 czołgów to nie dostaniemy amunicji przewidzianej dla 1000 chyba, że Korea to frajerzy.
szczebelek
Teraz się zastanawiam co kupiono bez amunicji? Jedyny medialny przykład był związany z FA50 , ale na tym portalu udowodniono, że brak jednego efektora nie tłumaczy takich wypowiedzi. Większość umów ramowych miały zabezpieczony pakiet amunicji do sprzętu oprócz F35 gdzie efektory kupujemy oddzielnie.
SKW
armatohaubice KRAB i K9, HOMAR-K, Groty ,oraz Patriot i ilunchery. Amunicji starczy na tydzień wojny wiec amunicji brak.
szczebelek
Największym problemem, że były prezydent nie rozumie podstawowych kwestii, że jeśli kupujesz dużą partię sprzętu, która jest podzielona na etapy to trzeba najpierw ją przejrzeć. Spójrzmy na zakup drugiej fazy Wisły gdzie nie kupiliśmy wszystkiego od razu w jednej umowie przecież w grudniu podpisano umowę na radary z polskiego przemysłu potem w lutym na radary z USA, a w marcu na IBCS do tego amunicja do tego systemu zostanie dostarczona później. Jeśli warunkiem pozyskania pełnego pakietu amunicji jest realizacja umowy na poziomie 100%, to mnie nie dziwi, że jej nie ma co potwierdza fakt, że technologię produkcji amunicji 155 mm mieliśmy dostać wraz z linią K9 ... Nowe władze przystąpiły ochoczo do zmian warunków w umowach stąd też WB , a nie PGZ uzyskał możliwość produkcji amunicji dla sprzętu z Korei.
kowalsky
Jeszcze jedno. "Fabryka generałów" chodzi pełną parą zarówno za poprzedników jak i obecnych władz. Więc priorytet w działaniach jest zachowany - a ze reszta bez ładu i składu no to też wypracowany latami standard.
Zam Bruder
Hę??? No, aż się prosi ten wyjątkowy cytat sprzed wielu lat który przytoczę proszę Państwa z pamięci, niedosłownie ale z zachowaniem całego sensu tej wypowiedzi ; "...jesteśmy w UE i NATO bezpieczni jak nigdy dotąd a wojny w Europie już nigdy nie będzie..." Nie zdradzę Autora.
Adzio
Nigdy nie był strategiem.
QVX
I kto to mówi? Ktoś, kto ongiś uważał, że Polsce starczą F-16A z pustyni w Arizonie.
ALBERTk
"Wydatkowanie miliardów złotych na modernizację armii powinno być poparte szczegółowymi analizami i długoterminowymi celami." Pamiętacie czasy wiecznych analiz i przeciągania w czasie zakupów uzbrojenia? Jeszcze kilka lat temu to było na porządku dziennym. Teraz gdy w końcu coś ruszyło to mamy wrócić do analiz i czekania na gwiazdę śmierci?