Reklama

Polityka obronna

Broń "z całego świata" i rakietowa koalicja dla Ukrainy. Scholz po spotkaniu z Tuskiem

Fot.  Bundeswehr / Torsten Kraatz
Fot. Bundeswehr / Torsten Kraatz

Będziemy kupować jeszcze więcej broni dla Ukrainy - na całym rynku światowym, rozbudujemy produkcję sprzętu wojskowego także przez współpracę z partnerami w Ukrainie, powołamy w ramach formatu Ramstein nową koalicję zdolności na rzecz dalekosiężnej artylerii rakietowej - powiedział w piątek w Berlinie kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

W piątek w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie, odbyły się rozmowy w formacie Trójkąta Weimarskiego z udziałem: premiera Donalda Tuska, kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Reklama

Na wspólnej konferencji prasowej Scholz powiedział, że Trójkąt Weimarski jest „bardzo ważnym znakiem naszej jedności”. „A jedność jest tak ważna, nasze trzy państwa należą do państw udzielających największej pomocy dla Ukrainy w walce przeciwko imperialistycznemu agresorowi - Rosji - pod względem politycznym, wojskowym i finansowym. Stoimy ściśle i niezłomnie u boku Ukrainy” - zadeklarował Scholz.

„Jasne jest - wspieramy Ukrainę, jasne jest również - nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją. Naszym wspólnym celem jest i pozostanie zapewnić, aby Ukraina mogła bronić się efektywnie przeciwko rosyjskiej agresji. Na rzecz tego angażują się Niemcy, Francja, Polska, wspólnie z wieloma sojusznikami i partnerami w Europie i zza Atlantyku. I nie ustaniemy w naszym zaangażowaniu” - powiedział Scholz.

Dodał, że piątkowe rozmowy w Berlinie dotyczyły tego jak można jeszcze bardziej wesprzeć Ukrainę.

Rakietowa koalicja

„Uzgodniliśmy dziś kilka głównych obszarów m.in. od teraz będziemy kupować jeszcze więcej broni dla Ukrainy, a mianowicie na całym rynku światowym, co jest dobrą poprawą, po drugie rozbudujemy produkcję sprzętu wojskowego, także przez współpracę z partnerami w Ukrainie, po trzecie powołamy w ramach formatu Ramstein nową koalicję zdolności na rzecz dalekosiężnej artylerii rakietowej” - ogłosił Scholz.

Reklama

Dodał, że po czwarte „również w ramach UE wzmocnimy nasze wsparcie”. „W tym celu w tym tygodniu w Brukseli podjęliśmy bardzo ważne decyzje, Europejski Instrument na Rzecz Pokoju otrzyma 5 mld euro, aby świadczyć dalsze wsparcie wojskowe na rzecz Ukrainy w tym roku i aby wzmocnić misję szkoleniową UE” - powiedział kanclerz Niemiec.

„Poza tym, jeśli chodzi o nadzwyczajne zyski z rosyjskich aktywów, które są zamrożone w Europie, to wykorzystamy je, aby wesprzeć finansowo zakup broni dla Ukrainy” - dodał Scholz.

Reklama

Nie jest do końca jasne, jakich systemów ma dotyczyć rakietowa koalicja. Dotychczas artyleria rakietowa dalekiego zasięgu Ukrainy opierała się o amerykańskie pociski GMLRS (i niewielką liczbę ATACMS), wystrzeliwane z amerykańskich kołowych wyrzutni HIMARS oraz gąsienicowych M270B1/MARS/LRU, przekazywanych m.in. przez Niemcy, Francję i Wielką Brytanię. Od niedawna Ukraina wykorzystuje także pociski GLSDB o donośności 150 km, będące wspólnym opracowaniem Saaba i Boeinga. Zapowiedź powołania koalicji artylerii rakietowej może oznaczać, że Niemcy będą chcieli w większym stopniu zaangażować się także w dostawy samych środków bojowych (amunicji) a nie tylko wyrzutni. Może to oznaczać chęć zaangażowania europejskiego (w tym niemieckiego) przemysłu w dostawę rakiet.

Jak na razie - choć pewną ilość rakiet dostarczyli partnerzy europejscy ze swoich zapasów - to w zasadzie wszystkie pociski były produkcji USA, w wypadku GLSDB powstały we współpracy z przemysłem europejskim. Ukraina otrzymała też niewielką ilość tureckich rakiet kierowanych laserowo o donośności 70 km..

Macron i Tusk mówią o wsparciu Ukrainy

„Dzisiaj mówiliśmy jednym głosem, przede wszystkim o sprawach bezpieczeństwa naszego kontynentu, naszych państw, a to wszystko oczywiście w kontekście wojny. Mamy identyczne zdanie, jeśli chodzi o ocenę, kto ponosi pełną odpowiedzialność za eskalację napięcia, kto ponosi pełną odpowiedzialność za tragiczne zdarzenia w Ukrainie, kto jest agresorem i kto zasługuje na naszą bezwzględną pomoc” - powiedział premier Donald Tusk na wspólnej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem konferencji w Berlinie.

Tusk podziękował kanclerzowi Niemiec i prezydentowi Francji: „Za to, że bez żadnej zbędnej zwłoki, bez żadnych czasami typowych dla polityki targów czy wahań uznaliśmy, że pomoc dla Ukrainy musi być natychmiastowa i tak intensywna, jak to tylko możliwe”.

„Chcemy wydać nasze pieniądze, chcemy pomóc na wszystkie możliwe sposoby, tu i teraz, tak, żeby sytuacji Ukrainy w najbliższych tygodniach i miesiącach poprawiła się, a nie pogorszyła” - zaznaczył.

Przekazał, że podczas spotkania rozmawiali także o relacjach transatlantyckich. „Podzieliłem się z moimi przyjaciółmi refleksjami po pobycie w Waszyngtonie. Mamy tutaj też pełną zbieżność poglądów - Europa i my, jako Trójkąt Weimarski czujemy się odpowiedzialni za jak najlepszą przyszłość relacji transatlantyckich i równocześnie mamy świadomość, wyciągamy z tego konsekwencje, że nikt i nic nie zdejmie z nas, Europejczyków, odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo, za naszą przyszłość, dlatego jesteśmy też przekonani, że niezależnie od różnych scenariuszy politycznych im silniejsza Europa, tym większa szansa dla Ukrainy i tym lepsze relacje dziś i w przyszłości także te transatlantyckie” - podkreślił premier Tusk.

Jak mówił, „silna, zjednoczona Europa jest pożądanym, najlepszym możliwym partnerem dla wszystkich bez wyjątku na świecie, w tym oczywiście także dla Stanów Zjednoczonych”.

Podczas wspólnej konferencji szef polskiego rządu poinformował, że kanclerz Niemiec i prezydent Francji przyjęli jego zaproszenie do Polski. „Będziemy was serdecznie witali wczesnym latem i będziemy mieli okazję do podsumowania tego, co zrobiliśmy i do przedstawienia kolejnych wspólnych planów. Jeszcze raz bardzo dziękuję. To jest dobry, nowy początek, nowe otwarcie Trójkąta Weimarskiego. To będzie naprawdę świetny format i wszyscy na tym skorzystają” - podkreślił Tusk.

Premier relacjonował, że podczas rozmów poruszono również m.in. kwestię handlu z Ukrainą. „Jak wiecie, w Polsce mamy z tym dość szczególne problemy. Chciałem bardzo podziękować za zrozumienie mojej argumentacji i za gotowość do wspierania polskiego punktu widzenia w czasie naszych rozmów w Brukseli” - powiedział Tusk.

„Poinformowałem pana prezydenta i pana kanclerza, że współpraca z Komisją (Europejską - przyp. PAP) w tej kwestii jest naprawdę dobra. Jestem zadowolony z pierwszych efektów, ale jeszcze raz dziękuję za zrozumienie, bo to są trudne sprawy. Dzięki wam one prawdopodobnie znajdą lepsze rozwiązanie z punktu widzenia Europy, Polski i Ukrainy” - zaznaczył.

Z kolei prezydent Macron powiedział „Zrobimy wszystko, co będzie koniecznie i tak długo, jak będzie to konieczne, aby Rosja nie mogła wygrać wojny z Ukrainą. Będziemy kontynuować nasze wsparcie dla Ukrainy i narodu ukraińskiego tak długo, jak będzie to potrzebne”. Jak jednocześnie zaznaczył: „nigdy nie będziemy podejmować żadnych inicjatyw dążących w stronę eskalacji”. „Nasza determinacja jest niezwykle istotna” - dodał.

„Mamy także wspólne przekonanie, że nasze bezpieczeństwo i przyszłość są stawką w grze tego, co dzieje się w Ukrainie” - powiedział Macron. Jednocześnie zapewnił o solidarności z Ukrainą. „Z determinacją będziemy przeciwstawiać się napastniczej wojnie Rosji” – zadeklarował.

Podczas konferencji francuski przywódca przypomniał także o ustaleniach, podjętych 26 lutego w Paryżu po wielostronnych rozmowach plenarnych poświęconych wojnie w Ukrainie i wsparciu dla tego kraju. „Już w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie naszych ministrów obrony, którzy będą rozmawiać o kwestiach operacyjnych. Chcemy nadal uczynić postępy, jeśli chodzi o wspomnienie naszej obronności i naszej pomocy” – przekazał Macron. „Jest trudny moment, chcemy stanąć na wysokości zadania. Dziś jesteśmy zdeterminowani i zjednoczeni, patrzymy trzeźwo na sytuację w Ukrainie” - powiedział Macron. Podkreślił, że nie można pozwolić na to, by Rosja wygrała i pokonała naród ukraiński.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (25)

  1. wsw13

    Sądząc po wysypie troli zabolało ,brawo TUSK I INNI.

    1. Franek Dolas

      Wsw Piękne słówka dla publiki i to wszystko. Oczywiście żadnych działań brawo brawo. Zaboli nas wszystkich jak Ukraina padnie i ruscy ruszą na nas.

    2. Davien3

      @wsw13 a juz najlepsze za za wtope Błaszczaka z programem produkcji amunicji obwiniaja wszystkich tylko nie PiS.

    3. Anty 50 C-cali

      @Davien i inni "spece" od..." nitrocelulozy i tworzyw melaminowych zajmował się wydział PA. Na początku lat 90. XX wieku zakład upadł, a syndyk rozpoczął sprzedaż majątku.- W 2005 r. syndyk praktycznie zmusił miasto do kupna dawnych"....i reszta o RUINIE PIONEK k/Radomia na Wiarygodnej Gazecie. po wykupieniu prenumeraty cyfrowej, czy czego tam. To o 2015 roku

  2. Rusmongol

    W ubiegłym roku Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosiła, że rosyjskie wojska zmagazynowały broń, pojazdy wojskowe i ładunki wybuchowe tuż obok bloków reaktorów w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie. Wówczas Kreml zaprzeczał, a teraz pojawiły się niezbite dowody na to, że władze kłamały. Przerażające odkrycie w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej /Google Maps /materiały prasowe Na początku maja ubiegłego roku, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przedstawiła raport, z którego wynikało, że rosyjscy żołnierze zmagazynowali broń, pojazdy wojskowe i ładunki wybuchowe oraz zaminowali blok reaktorów nr 1,2 i 4 w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie. Wówczas politycy Kremla, na czele z Władimirem Putinem, zaprzeczali oskarżeniom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Teraz na dowód opublikowano materiał filmowy z bloku jednego z reaktorów, który dobitnie pokazuje, że władze Rosji oszukiwały opinię międzynarodową..... Każdy normalny wie że kacap to kłamcy.

    1. Sorien

      @rusmonogl - Ruskie to nasz wróg. Ale też trzeba zrozumieć że desperacko próbują utrzymać się w 1 lidze mocarstw i że jedyne co im zostało to agresja bo gospodarczo z USA czy Chinami szans nie mają. Kanapy nie atakują kogoś bo się go boją. Nikt nigdy nikogo nie atakował bo się go bał tylko dlatego że chciał żyć jego kosztem . Zresztą w tej wojnie głęboko w środku nie chodzi o UA ale o stosunek siły Rosji względem USA jak i Chin czy UE

  3. Pegaz

    To tylko słowa, a gdzie czyny? Gdzie nowe hale w Hsw, Dezamecie i Mesku? Powinny już pracować pełna parą.

    1. pomz

      Widać jeszcze jest czas. Widać wojna jeszcze długo potrwa.

    2. bezreklam

      Czyny sa- Polska 30% sprzęt wojsk lądowych gratis. Niemcy kilkadziesiąt miliardów i OPL Francja też sporo. Są też czyny z ukrainyu np obelgi w onz lub zasyp zbożem. Czyn i czyn

    3. Davien3

      bezreklam to że Ukraina rzuca obelgi na Rosje w ONZ to normalne, w końcu to rosjanie zbrodniczo i bez powodu napadli Ukraine więc co sie dziwisz?

  4. Franek Dolas

    Bzdety brednie i komunały. Spotkało się trzech ludzi których wiarygodność jest żadna. Sam Pavel Prezydent małych Czech zrobił więcej swoją inicjatywą zakupu pocisków artyleryjskich niż ta "święta" trójca.

    1. ALBERTk

      Tylko że nie Czech zapłacił za te amunicje tylko Polska, Niemcy i Francja.

  5. BadaczNetu

    Z punktu widzenia FR-DE najważniejsze jest teraz pokonanie RN i AfD. Do tego potrzebny jest wojenny straszak: mnóstwo ostrzeżeń przed wojną, "tajne" raporty itp. działania, które mogą przekonać społeczeństwo że Rosja rzeczywiście szykuje się na napaść na FR. Do tego potrzebna jest jeszcze krwawa wojna na Ukrainie. Tak więc będziemy świadkami ogromniej burzy medialnej i minimalnej pomocy. Bo z punktu widzenia FR i DE ta wojna ma trwać długo, żeby można było grać pro-rosyjskością politycznych konkurentów.

  6. zegrz69

    Minęły 2 lata od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. Ukraina ma technologie rakietowe które my bardzo chcielibyśmy mieć... My mamy bezpieczne tereny pod laboratoria i fabryki, mamy pieniądze i dostęp do zachodniej technologii.... I?!? Nic się nie dzieje. Kiedyś zostanie to potraktowane jako zdrada RP

    1. panemeryt

      Dla decydentów istnieje ważniejszy wróg. Bezpośredni konkurent w polityce. I nie ma znaczenia która ze stron akurat przy korycie.... Myślenie maja takie samo

    2. Davien3

      Zegrz wszystkie szanse Polski pogrzebał PiS swoja nieodpowiedzialna polityka wobec Ukrainy i UE Ukraińcy woleli wybrac Niemcy niz uzerac sie z polskim rzadem

    3. Zam Bruder

      re ; zegrz69, Tak, Ukraina ma technologie i ma tak u siebie rozwiniętą sieć agentów i przyjaciół Rosji, że już na przysłowiowy drugi dzień o wszystkich dokonaniach dowiedziałoby się rosyjskie ZWZ. Dlatego proszę Pana szanownego "nic się nie dzieje", bo nikt kto ma choć trochę oleju w glowie takiej współpracy nie zaryzykuje.

  7. rwd

    Gdyby nie wojenna pożoga można by powiedzieć, że trzej przywódcy odstawiają kabaret. Powtarzają słowa-zaklęcia myśląc, że Putin ich się przestraszy. A tu wśród serdecznych przyjaciół Putin zjada Ukrainę po kawałku niewiele sobie robiąc z marsowych min królów Europy.

  8. user_1047527

    Do ostatniego ukraińca. Będzie co wykupywać za bezcen i nawet nie będzie komu protestować.

    1. Davien3

      Raczej do ostatniego rosjanina co jak widac wzbudza w Moskwie potezna panikę.

  9. user_1050711

    Dostrzegam determinację Panów Premierów (1) Walki z Rosją do ostatniego Ukraińca (2) Broń Boże nie atakowania logistycznego rdzenia Rosji - na to potrzebne byłyby zasięgi tysiąca i dwóch tysięcy kilometrów, nie stu z kawałeczkiem. (3) Spokojnego oczekiwania aż Rosja rozwinie swe możliwości, a nie napotykając już na drodze żadnego Ukraińca tak czy owak zrealizuje w końcu odwrócenie największego nieszczęścia XX wieku, jakim był rozpad ZSRR. Słowa Putina, nie moje, trzeba tylko chcieć uważnie ich słuchać. I to od prawie 20 lat !

    1. Seb66

      Celne!!

    2. Czytelnik D24

      To można wam dołożyć bardziej niż w rafinierie? Bez ropy wasza logistyka zniknie zresztą jak wszystko inne.

    3. Davien3

      Czytelnik D24 Ten user to nadaje z Grecji więc nie jest Rosjaninem

  10. Jan z Krakowa

    Z takiego niezobowiązującego mówienia trudno wyciągnąć wnioski. Jeden można wyciągnąć -- realizacja tych obietnic to kwestia dalekiej przyszłości i w związku z tym wojna NA Ukrainie potrwa albo długo albo krótko. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo RP, to zakupy broni tylko w USA, Korei może w GB. Wojska USA są w dużej liczbie już w Polsce, składy, Redzikowo, itp., itd., a nie ma tu rozsądnej liczby Francuzów ani Niemców -- więc gdzie kupujemy broń? Przecież nie w Niemczech, no chyba że prowadzimy nieracjonalną politykę obronną. Poza tym od czasów I. w. św. Europa dla rozwiązania problemów potrzebuje interwencji USA. To USA pokonało zagrożenie sowieckie. Francja się w zasadzie przypatrywała. Ta "ostra" od niedawna postawa Macrona, to ze względu na wybory we Francji. To tak w skrócie. PS. Zwrot " w Ukrainie" zamiast "Na Ukrainie" to jest ukrainizm, który stał się ostatnio patologiczną modą.

  11. trantitla

    Niemcy zawsze byli z Rosją. Od umowy z Deauville również liczyli na sojusz z Moskwą i chyba nadal na niego liczą. Musieliby się przekonać, że Rosja jest konkurentem, wówczas zmieniliby postępowanie, a póki co liczą, że Deauville jeszcze działa. Francja ptrzekonała się, że już nie działa w stosunku do Francji i zmieniła podejście - koniec z telefonami do Wowy. A RFN stara się chwycić cugle pomocy Ukrainie, by o wszystkim decydować i by nie zrobić zbytniej krzywdy Rosji .

  12. Sorien

    Co by nie mówić to jedno jest pewne .... Sytuacja się zagęszcza i eskaluje

    1. MiP

      Wystarczy że kryminaliści z Kremla wycofają swoje wojska z Ukrainy i będzie po wojnie

    2. Facetoface

      MIP gdybyśmy wiedzieli, że tak odpłacą się za okazaną pomoc pewnie lepiej byłoby pójść za słowami obecnej/ kiedyś byłej MSZ ,,poddajcie się bo was zniszczą,,

    3. Sorien

      Każdy kto podchodzi do geopolityki strategicznie a nie emocjonalnie wie że Putin wojsk nie wycofa bo z jego punktu widzenia z punktu widzenia interesu strategicznego Rosji oraz przetrwania tego państwa jako tako znacząca siła musi zdobyć UA jak i Moldawie oraz Gruzję ale przede wszystkim UA i Moldawie . Tak samo z punktu widzenia już przetrwania UA musi się obronić, z punktu widzenia zachodu Rosja musi przegrać. Możemy sobie gadać ze ci zbrodniarze itp ale to jest na poziomie humanistów a my tutaj to bardziej geopolitycznie i strategicznie powinniśmy rozumować..... oczywiście z mojego i twojego punktu widzenia Rosja musi przegrać ale trzeba też rozumieć czemu atakuje . Rozumieć nie z poziomu emocji ale geopolityki

  13. ALBERTk

    A czy zapytaliście się najpierw podatników w krajach UE?

    1. MiP

      Poprzednia władza w Polsce nie pytała się podatników i słali wszystko co popadnie za darmo

    2. Rusmongol

      Nie raz pytali. Większość uważa Rosję za wroga Europy. W Polsce 90% obywateli. 70% uważa że Rosja powinna być ukarana za swą faszystowska złodziejską napaść. Przykre że znajdujesz się w tej mniejszości.

    3. pomz

      Tel. Generalnie większość jest za pomocą wojskowa dla Ukraińców, w ich walce z ruSSka agresja.

  14. Weneda 1977

    Ten plan to tylko po to by wyciągnąć kasę z Polski a Niemcy i tak dostaną z budżetu uni a my nic tylko wpłacimy a ukryj i tak będą nas z Putinem porównywać.513 mln euro na amunicję a Polska dostała 2 mln a niewiadomo ile wpłaciła. Niemcy wcześniej dogadywali się z Rosją przeciw nam teraz Ukrainą -Proste jeśli ktoś nie rozumie to znaczy że jest niewolnikiem i tak mu dobrze.

  15. Seb66

    Dwa lata wojny tuż za naszą granicą. Niemcy głównym hamulcowym były ZAWSZE, a teraz my dołączamy do głównego hamulcowego. To ci dopiero Ukry muszą się mieć na baczności.

  16. Aiden

    W interesie nie ważne czy ktoś jest z lewa czy z prawa Ukraina musi się utrzymać, ale na Boga zacznijcie w końcu dostarczać Ukraińcom zachodnie lotnictwo.

  17. Robs

    Tu padają deklaracje a Rosją nie traci czasu i poprostu działa wykorzystując wszystkie niezbedbe zasoby. UE, USA i sojusznicy mogli by prędko zakończyć wojnę gdyby od początku bardzo efektywnie działali. W USA w składnicach i na poligonach tysiące czołgów zalega a wysilają garstkę i się dzisiaj, że straty ponoszą.

    1. user_1056714

      Myślę, że najpierw należałoby zapytać opinii publicznej czy chce sponsorować niewdzięczny naród upadliny. Po drugie wojnę można zakończyć praktycznie od razu, zamykając granicę i kończąc z pomocą. Po trzecie, uprzedzając teksty o ruskim trolu i o tym, że Polska będzie następna - kilka kilometrów granicy więcej z Rosją niczego nie zmieni, nikt nas nie atakuje i nie ma takiego zamiaru. To tylko zachodnia propaganda usprawiedliwia miliardy pompowane w ten sztuczny twór, który zbiera teraz owoce ataków na ludność w Odessie i Donbasie od 2014 roku.

  18. PPPM

    Będziemy dawać coś, czego sami potrzebujemy

  19. Losowy_nick

    Dwa lata wojny o ONI ustalili…

  20. Macorr

    Brawo Europa!

  21. Prezes Polski

    Spotkali się i pogadali, pały piękne deklaracje. A konkretów brak i jakoś trudno powiedzieć kiedy i jakie się pojawią. Rakiety dalekiego zasięgu - mogą być tylko z USA. Zanim Niemcy uruchomią produkcję, wojna się skończy. Reszta obietnic jest na tyle niekonkretna, że w zasadzie nic nie oznacza. Poczekamy, zobaczymy. Miejmy nadzieję, że Ukraińcy nie pękną.

  22. Hayven145

    Żeby tylko nie był to początek bezsensownej współpracy militarnej z tymi krajami w aspekcie ciężkiego sprzętu, a z Niemcami w ogóle powinniśmy ograniczyć współpracę wojskową do minimum. Niech nie wciskają nam swojego sprzętu, a jedynie odbudują swoją armię wesprą nas w razie wojny (chociaż są na to mierne szanse). Korea Południowa, Wielka Brytania i USA to słuszne kierunki rozwoju naszej armii, nie sojusznik Rosji

  23. szczebelek

    Ciekawa ta koalicja skoro MLRS w liczbie kilkuset posiada jedynie USA, a pozostali członkowie posiadali kilkadziesiąt sztuk M270 natomiast państwa ze wschodniej flanki jedynie sprzęt sowiecki o ograniczonym zasięgu.....

  24. user_1047637

    Nikt tyle nie obieca co Tusk z Scholzem. Było obiecane 100 konkretów - nie ma nawet 10. Paliwo miałobyc po 5.19 jest bliżej 7.19. Ukraina tak dostanie amunicję od rządu Tuska jak Polacy 100 konkretów

  25. Gremlin

    Mnie cieszy taka postawa Trójkąta W, chociaż i tak pojawiają się tu głosy ,że rudy z szolcem nas wykiwaja, a jedynie poprawni patrioci z PiSu są kwintesencją polityków dbających o dobro kraju.

Reklama