Reklama

Polityka obronna

Australijski ZSMU dla amerykańskiego transportera przyszłości?

Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia R800S zintegrowany z nowym transporterem opancerzonym US Army AMPV.
Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia R800S zintegrowany z nowym transporterem opancerzonym US Army AMPV.
Autor. Ronkainen, Twitter

Amerykański oddział przedsiębiorstwa EOS Defense Systems pochodzącego z Australii zaprezentował możliwości swojego bezzałogowego modułu wieżowego R800S zamontowanego na transporterze opancerzonym rodziny AMPV.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Producent tym razem na filmie promocyjnym ukazał zarówno strzelanie wykonywane z armaty napędowej Mk44S Bushmaster II, ale także przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike, ukazując go jako tańszą alternatywę od standardowych załogowych systemów wieżowych, względem których oferowany produkt ma być lżejszy i tańszy o 70%. Jednak otwarta budowa tego rozwiązania niesie za sobą spore wady w postaci dużej podatności na warunki atmosferyczne, np. niskie temperatury. Dodatkowo z racji braku osłony ZSMU R800S jest łatwe do unieszkodliwienia. Oprócz wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych może ono być zintegrowane z wyrzutnią pocisków przeciwlotniczych lub innymi typami efektorów.

Czytaj też

R800S to zdalnie sterowany moduł uzbrojenia opracowanych przez firmę EOS (Electro Optic System). Standardowa konfiguracja R800 jest wyposażona w jedną armatę automatyczną Mk44S Bushmaster II, jeden karabin maszynowy M240B kal. 7,62 mm i wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin lub Spike. Stanowią one uzbrojenie m.in. pojazdów Hawkei znajdujących się w wyposażeniu australijskiej armii. Został on także zaprezentowany w wariancie przeciwdronowym z zamontowanym radarem EchoGuard.

Reklama

Czytaj też

AMPV to rodzina gąsienicowych pojazdów opancerzonych zaprojektowanych i opracowanych przez firmę BAE Systems w celu zastąpienia rodziny pojazdów gąsienicowych M113, które znajdują się na uzbrojeniu armii amerykańskiej od lat 60. XX wieku. Konstrukcja w dużym stopniu bazuje na dotychczasowych doświadczenia US Army i technologiach opracowanych przez producenta (w tym głównie na zmodernizowanym kadłubie bojowego wozu piechoty M2 Bradley). Od 2022 roku planowanych jest pięć wariantów AMPV: 522 szt. M1283 (transporter opancerzony), 790 szt. M1284 (wóz ewakuacji medycznej), 216 szt. M1285 (wóz wsparcia medycznego), 993 szt. M1286 (wóz dowodzenia) i 386 szt. M1287 (samobieżny moździerz). Program ma dostarczyć łącznie 2897 pojazdów i kosztować 10,723 miliardów dolarów, czyli średnio 3,7 miliona dolarów na pojazd.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Mondry015

    Wszystko extra poza ceną 1,8 mln USD Ale to mały Miki za pełną podróbke Elbitu żądają 5 mln USD

Reklama