Reklama

Polityka obronna

Policja kupuje noktowizory z PCO

MU-3M jest przystosowany do montażu na każdym typie hełmu – fot. M.Dura
MU-3M jest przystosowany do montażu na każdym typie hełmu – fot. M.Dura

Komenda Główna Policji wybrała spółkę PCO S.A. na dostawcę 94 sztuk monokularu noktowizyjnego typu MU-3M Koliber. Łączny koszt dostawy został oszacowany na 3,5 mln zł.

Policja wytypowała zwycięzcę w przetargu przyśpieszonym na dostawę monokularów noktowizyjnych dla funkcjonariuszy. Jedynym zgłoszonym oferentem była spółka PCO S.A., która przedstawiła ofertę w wysokości 3,5 mln zł brutto, czyli poniżej zakładanej przez Policję (3,6 mln zł). Zakupione noktowizory mają być dostarczone do 28 grudnia br.

Jednym z elementów ocenianych w przetargu miała być, oprócz ceny (waga 60) i terminu dostawy (waga 10), gwarancja producenta (waga 30), którą PCO S.A. wyznaczyła na 49 miesięcy.

Czytaj także: 300 mln zł więcej na bezpieczeństwo dla MSWiA

Komenda Główna Policji poszukiwała dla swoich funkcjonariuszy noktowizorów z wzmacniaczem obrazu III generacji, o minimalnym wzmocnieniu luminacji 40000, przy rozdzielczości wzmacniacza nie mniejszej niż 64 lp/mm, w stosunku sygnału do szumu 23. Ponadto wzmacniacz musiał być wykonany w technologii białego fosforu oraz posiadać funkcję autobramkowania umożliwiającą użytkowanie noktowizora przy zaistnieniu zmiennych warunków oświetlenia (np. wyjście z ciemnych pomieszczeń do pomieszczeń oświetlonych). Kąt widzenia nie może być niż 40, przy czym zakres regulacji ostrości wynosi od 23 cm do nieskończoności.

Zgodnie ze specyfikacją monokulary muszą posiadać minimum jeden tryb pracy oświetlacza w podczerwieni, które umożliwiają prace noktowizora w całkowitej ciemności na odległości min. 15 m. Minimalny czas pracy noktowizora został określony na 12 godzin przy zastosowaniu baterii alkalicznych w zakresie temperatur od -35 C do +50 C. Ponadto musi być również wodoszczelny do 10 m głębokości, przez minimum godzinę.

Warto zaznaczyć, iż monokular noktowizyjny powinien być zbudowany z metalu odpornego na zarysowania i korozję. Całkowita długość korpusu została określona w przedziale 97-107,5 mm, zaś waga (bez baterii) nie może przekraczać 280 gram.

Czytaj także: Policja kupuje pistolety oraz kamizelki kuloodporne dla antyterrorystów

Zamawiany przez policję monokular musi mieć możliwość montażu zarówno na prawe, jak i lewe oko. W skład zamawianego kompletu wchodzi również uchwyt flip-up z mocowaniem do hełmu, uchwyt do montażu na broń za pomocą szyny picatinny, a także skrzynka transportowa typu Peli.

Reklama

Komentarze (4)

 1. bubu

  zwykła cywilna kamera ccd znanego japońskiego producenta widzi w ciemności na kilka metrów i kosztuje ~300zł [używana/nowa 500zł] a z doświetlaczem podczerwieni to pewnie ze 20-30m

  1. Extern

   Przestępcy mają już dawno na wyposażeniu noktowizory pasywne, a ty na poważnie proponujesz aby nasi policjanci w ciemności biegali ze świecącymi podczerwienią reflektorami?

 2. maxx

  Ceny z PCO mordują... Czy w Polsce wszystko MUSI być morderczo drogie? Musi , pensje prezesów i wiceprezesów , a ciemny naród , tyra za grosze... Policja powinna na aukcjach internetowych kupować a nie w horrendalnie drogim PCO ... Tylko nie na eb.. bo tam noktowizorów amerykańscy pseudosojusznicy do Polski niestety nie sprzedają...

 3. PiotrEl

  Ale przetarg - na 1 mln USD. Nic dziwnego że nikt się nie zgłosił poza PCO. Cena skandaliczna.

  1. Boczek

   A ile kosztuje AN/PVS-14?

 4. goguś

  37 tysięcy złotych za 1 noktowizor!

  1. Macq84

   To dużo czy mało?

Reklama