Reklama

Siły zbrojne

Polacy ćwiczą na Węgrzech

  • Wyrzutnie WR-40 Langusta podczas strzelania - fot.: chor. S. Kinasiewicz/Zoom.mon.gov.pl
    Wyrzutnie WR-40 Langusta podczas strzelania - fot.: chor. S. Kinasiewicz/Zoom.mon.gov.pl

Na poligonie Veszprem-Varpalota na Węgrzech odbyło się międzynarodowe ćwiczenie Brave Warrior 2017. W szkoleniu uczestniczyli żołnierze z Chorwacji, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji, USA, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Jak informuje SGWP, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego reprezentował na ćwiczeniu zastępca szefa Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7 gen. bryg. Wojciech Kucharski.

Brave Warrior 2017 było ćwiczeniem taktycznym z wojskami, połączonym z ćwiczeniem dowódczo-sztabowym. W szkoleniu ze strony polskiej uczestniczył pluton piechoty zmotoryzowanej oraz elementy zabezpieczenia logistycznego 1bpzmot 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, który działał w składzie międzynarodowej kompanii pod dowództwem węgierskim.

Najważniejszym celem szkolenia było zwiększenie interoperacyjności sił państw grupy Wyszehradzkiej V4. Ćwiczenie to połączone było z organizowanym m.in. przez dowództwo sił amerykańskich w Europie (USAEUR) dużym szkoleniem sojuszniczym Saber Guardian 2017. 

Czytaj też: Przemysłowo-obronne działania V4

W ramach scenariusza ćwiczono planowanie i realizację zadań związanych ze zwalczaniem zagrożeń hybrydowych, jak również z regularnymi obronnymi działaniami zbrojnymi na terytorium Węgier.

Podczas dnia dostojnych gości zaprezentowano współdziałanie międzynarodowych pododdziałów w zwalczaniu zagrożeń polegających na próbie destabilizacji przygranicznego miasteczka, połączonej z przekroczeniem granicy przez regularne siły zbrojne przeciwnika. Po zakończeniu dynamicznej części ćwiczenia i prezentacji sprzętu pododdziałów biorących udział w ćwiczeniu odbyły się spotkania z żołnierzami. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. dwoje

    Węgrzy mają alternatywę - albo kupić złom usa lub kupić gaz od Rosjan , i rozwijać swój przemysł .

  2. As

    Węgrzy nie zwiększają wydatków na obronność, bo doliczyli się, że bardziej opłaca się handlować z Rosją niż przeznaczać 20% swojego budżetu na zbrojenia a i tak nie mieć szans na skuteczną obronę.

  3. Viper

    Szkoda że Węgrzy nie zwiększają wydatków na obronność

Reklama