Technologie
Pociski Marte ER dla niemieckich śmigłowców morskich
Śmigłowce NH90 Sea Tiger zamówione przez niemiecką marynarkę wojenną 20 listopada 2020 roku będą uzbrojone m. in. w pociski przeciwokrętowe MBDA Marte ER o zasięgu ponad 100 km. Oznacza to znaczny wzrost możliwości zwalczania celów nawodnych wobec przenoszonych przez obecnie używane maszyny Westland Lynx rakiet Sea Skua o zasięgu 25 km.
W listopadzie niemieckie władze zatwierdziły wydatek 2,3 mld euro na pozyskanie 31 śmigłowców pokładowych do zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych NH90NFH Sea Tiger. Celem jest przede wszystkim zastąpienie starzejącej się floty 22 śmigłowców pokładowych Westland Sea Lynx Mk88, które weszły do służby w 1981 roku i niebawem musza zostać wycofane. Ich uzbrojenie stanowią brytyjskie rakiety przeciwokrętowe Sea Skua o masie 145 kg i zasięgu zaledwie 25 km. Jak wynika z informacji ogłoszonych podczas Airbus Defense and Space Trade Media Briefing 2020, NH90 Sea Tiger będą uzbrojone z pociski Marte ER o ponad czterokrotnie większym zasięgu i trzykrotnie większej masie.
Czytaj też: Przełomowe strzelania pociskiem Marte ER
Marte ER to trzecia generacja rodziny systemów rakietowych Marte produkowanych przez koncern MBDA. Wywodząc się od pocisków Marte MK2/S, wersja Marte ER wyróżnia się głównie zastosowaniem silnika turboodrzutowego znacznie zwiększającego jego zasięg. Marte ER ma te same interfejsy i doktrynę wsparcia logistycznego jak Marte MK2/S. Oznacza to, że nie są wymagane żadne zmiany sprzętowe dla tych statków powietrznych, które już zostały przystosowane do przenoszenia pocisków tej rodziny, czyli np. śmigłowców NH90 i AW101. Pocisk porusza się z prędkością do 0,8 Machai może lecieć zgodnie z zaprogramowanym wcześniej planem, zmieniając zarówno kierunek jak i pułap.
Równie ważne jak znaczny wzrost możliwości rażenia celów nawodnych przez śmigłowce niemieckiej marynarki wojennej jest to, że pociski Marte ER są obecnie integrowane na samolotach Eurofighter Typhoon. Maszyny te mają dzięki temu uzyskać możliwość rażenia celów morskich i zastąpić w tej roli wycofywane samoloty Panavia Tornado.
Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104