Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Planowany budżet obronny Ukrainy "największy w historii"

Fot. Ministerstwo obrony Ukrainy
Fot. Ministerstwo obrony Ukrainy

Ministerstwo obrony Ukrainy przedstawiło planowany budżet obronny na rok 2020. Środki finansowe oddane do dyspozycji ministerstwu obrony mają być najwyższe od czasu uzyskania przez Kijów niepodległości.

Minister obrony Ukrainy Andrij Zahorodniuk w trakcie prezentacji budżetu obronnego na rok 2020 podkreślał, że przewiduje on zdecydowany wzrost wydatków na modernizację sił zbrojnych.

Naczelnym celem ministerstwa obrony jest rozwój sił zbrojnych Ukrainy, z tego powodu znacząco zwiększono procent budżetu przeznaczony na ten cel, środki finansowe przeznaczone na obronę będą najwyższe w historii niepodległej Ukrainy.

Andrij Zahorodniuk, minister obrony Ukrainy

Plan budżetu państwowego na rok 2020 przewiduje 245,8 mld hrywien na cele związane z obronnością i bezpieczeństwem, co wynosi 5,45% PKB i jest zgodne z wymaganiami okreslonymi w strategicznych planach rozwoju państwa. W porównaniu z rokiem 2019 oznacza to wzrost o 16% (33,8 mld hrywien).

Szef ukraińskiego resortu obrony stwierdził też, że - zgodnie z zaleceniami Rady Bepieczeństwa Narodowego - przyznane środki zostaną przeznaczone na obronę (135,5 mld hrywien, 3% PKB) i bezpieczeństwo (110,3 mld hrywien, 2,45% PKB).

Minister obrony Ukrainy dodał, że pula środków finansowych przeznaczonych na działania związane z obronnością i bezpieczeństwem będzie w rzeczywistości jeszcze większa, gdyż przedstawione dane nie obejmują budżetów Głównego Zarządu Wywiadu ministerstwa obrony (3,5 mld hrywien) i Specjalnej Służby Transportowej (1,4 mld hrywien), dodatkowo w rezerwie celowej pozostaje 9 mld hrywien. 

Zahorodniuk zdecydowanie stwierdził też, że cele polityki obronnej Kijowa nie zmieniają się - to modernizacja sił zbrojnych i przemysłu obronnego, ukieronkowane na zwiększenie możliwości sił zbrojnych przy wykorzystaniu potencjału krajowego, a w dalszej perspektywie członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Piotr ze Szwecji

    5.45% PKB wydaje na wojsko, biedna Ukraina. Polska 2.1% z perspektywa na 2.5%! Wedlug mnie 4% - 6% PKB winien wynosic budzet Polski na wojsko.

    1. jsylwester

      po co, co to by zmieniło, jak nie mamy broni atomowej. Ruskie rozpoczną wojne od uderzenia taktycznego atomowego np. na Łodź.. i po wojnie. Szkoda kasy.

    2. Ck

      Właśnie

  2. taka prawda

    Wkrótce Ukraina przegoni Polskę w rankingu GPF (Global Firepower). W ciągu ostatnich 4 lat Polska spadła o 4 miejsca a Ukraina przeskoczyła o 3 w górę

    1. Artur

      Dużo już Ukraina nie podskoczy w rankingu. Po dostarczeniu F35, Patriotów i paru innych zakupach. Myślę, że za parę lat będziemy na lepszej pozycji w rankingu.

  3. solo777

    Oni się zbroją a naród klepie biedę ,wielu do nas przyjeżdża bo tam nie mają za co żyć ,jeden pracujący tu utrzymuje całą rodzinę ciekawe podejście do ogólnej gospodarki

    1. Adam S.

      Kto nie płaci na swoją armię, płaci na obcą. I w przypadki Ukrainy to już fakt - na Krymie i w Donbasie już płacą na rosyjską armię.

    2. Autor

      Dokładnie, na armi nie wolno oszczędzać. Fakt, że klepią biedę ale niestety, wojna nikomu nie przynosi dostatku.

  4. Marek1

    Biedna Ukraina - budżet MON ok 38,5 mld. PLN(Polska - 41,2 mld PLN)

    1. Infernoav

      Doliczając jak oni ABW, CBŚ i inne służby to będzie niemal 50mld. Ale fakt faktem. Powinniśmy mieć kilka mld więcej na zakup nowoczesnego uzbrojenia. 2-3 mld rocznie zrobiłyby sporą różnicę.

Reklama