Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Planowany budżet obronny Ukrainy "największy w historii"

Fot. Ministerstwo obrony Ukrainy
Fot. Ministerstwo obrony Ukrainy

Ministerstwo obrony Ukrainy przedstawiło planowany budżet obronny na rok 2020. Środki finansowe oddane do dyspozycji ministerstwu obrony mają być najwyższe od czasu uzyskania przez Kijów niepodległości.

Minister obrony Ukrainy Andrij Zahorodniuk w trakcie prezentacji budżetu obronnego na rok 2020 podkreślał, że przewiduje on zdecydowany wzrost wydatków na modernizację sił zbrojnych.

Naczelnym celem ministerstwa obrony jest rozwój sił zbrojnych Ukrainy, z tego powodu znacząco zwiększono procent budżetu przeznaczony na ten cel, środki finansowe przeznaczone na obronę będą najwyższe w historii niepodległej Ukrainy.

Andrij Zahorodniuk, minister obrony Ukrainy

Plan budżetu państwowego na rok 2020 przewiduje 245,8 mld hrywien na cele związane z obronnością i bezpieczeństwem, co wynosi 5,45% PKB i jest zgodne z wymaganiami okreslonymi w strategicznych planach rozwoju państwa. W porównaniu z rokiem 2019 oznacza to wzrost o 16% (33,8 mld hrywien).

Szef ukraińskiego resortu obrony stwierdził też, że - zgodnie z zaleceniami Rady Bepieczeństwa Narodowego - przyznane środki zostaną przeznaczone na obronę (135,5 mld hrywien, 3% PKB) i bezpieczeństwo (110,3 mld hrywien, 2,45% PKB).

Minister obrony Ukrainy dodał, że pula środków finansowych przeznaczonych na działania związane z obronnością i bezpieczeństwem będzie w rzeczywistości jeszcze większa, gdyż przedstawione dane nie obejmują budżetów Głównego Zarządu Wywiadu ministerstwa obrony (3,5 mld hrywien) i Specjalnej Służby Transportowej (1,4 mld hrywien), dodatkowo w rezerwie celowej pozostaje 9 mld hrywien. 

Zahorodniuk zdecydowanie stwierdził też, że cele polityki obronnej Kijowa nie zmieniają się - to modernizacja sił zbrojnych i przemysłu obronnego, ukieronkowane na zwiększenie możliwości sił zbrojnych przy wykorzystaniu potencjału krajowego, a w dalszej perspektywie członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.