Reklama

Polityka obronna

Pistolety, kamizelki i radary. Mundurowa oferta PGZ na Europoltechu

  • Fot. Straż Graniczna
    Fot. Straż Graniczna
  • Zdj. ilustracyjne – kamizelki kuloodporne Maskpolu. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.
    Zdj. ilustracyjne – kamizelki kuloodporne Maskpolu. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.
  • Fot. Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy
    Fot. Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy

Polska Grupa Zbrojeniowa prezentuje na targach Europoltech 2017 uzbrojenie, sprzęt ochronny i obserwacyjny, a także przeznaczone dla służb mundurowych urządzenia do nadzoru ruchu drogowego.

Na stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej na Europoltechu wystawiane są produkty kilku spółek, należących do PGZ. Radomska Fabryka Broni demonstruje elementy uzbrojenia, wykorzystywane już bądź oferowane służbom mundurowym. Wśród nowości można wymienić karabin wz. 96 Beryl SW, opracowany z myślą o spełnieniu zapotrzebowania Służby Więziennej na broń tej klasy.

Glauberyt
Pistolet maszynowy Glauberyt. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Demonstrowany jest też modułowy system broni strzeleckiej MSBS w różnych wariantach, a także inne wersje karabinów Beryl i Mini-Beryl. Radomska Fabryka Broni, w ramach PGZ demonstruje również broń na amunicję pistoletową, w tym szeroko używane w formacjach mundurowych pistolety maszynowe Glauberyt i samopowtarzalne Walther P-99, ale też nowe PR-15 Ragun. Tak jak MSBS są one przeznaczone dla systemu Tytan, ale mogą też zostać zakupione przez innych użytkowników.

Kamizelki Maskpol
Kamizelki kuloodporne Maskpolu. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Należący do PGZ Maskpol demonstruje z kolei sprzęt ochronny, w tym kaski policyjne przeznaczone dla Oddziałów Prewencji Policji, jak i hełmy oraz kamizelki kuloodporne. Demonstrowane są między innymi kamizelki do noszenia na mundurze, z możliwością wykorzystania twardych wkładów balistycznych oraz tarcze balistyczne. Oprócz tego Maskpol pokazuje najnowszego typu maski przeciwgazowe MP-6, wprowadzone już do wykorzystania w Wojsku Polskim.

Glauberyt
Hełm kuloodporny z maską MP-6. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

W ramach PGZ swoje produkty wystawia także spółka PCO SA, oferująca wyposażenie optoelektroniczne. Na jej ekspozycji zwiedzający targi mogą zapoznać się między innymi ze zintegrowanymi z karabinami Beryl celownikami dziennymi DCM-1 Szafir oraz termowizyjnymi SCT-2. Oprócz tego demonstrowane są lornetki termowizyjne NPL-1T Agat.

Szpak
Gogle PNL-2AD/M "Szpak". Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

PCO prezentuje też kilka typów gogli i monokularów noktowizyjnych. Wśród nich znajdują się monokular MU-3M, który już obecnie używany zarówno przez Wojsko Polskie, jak i Policję. Drugi to lotnicze gogle noktowizyjne PNL-3M „Orlik”. Cywilny wariant „Orlików” uzyskał niedawno certyfikację agencji EASA, dzięki czemu może być oferowany klientom komercyjnym. Prezentowane są także miniaturowe gogle PNL-2AD/M.

Na ekspozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej znalazł się też sprzęt zakładów Zurad, przeznaczony dla formacji, zajmujących się ochroną bezpieczeństwa ruchu drogowego. Znalazł się wśród nich system rejestracji naruszeń w ruchu drogowym zintegrowany z samochodem Skoda Octavia, a wyposażony m.in. w głowicę radarową i dwie kamery HD 720p (z przodu i z tyłu pojazdu). Umożliwia on rejestrację zdarzeń i naruszeń przepisów w ruchu drogowym, w tym przekroczeń prędkości czy przejazdu na czerwonym świetle.

Skoda radar
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Zurad prezentuje też Fotoradar Fotorapid CF, dostępny w wersji przewoźnej i stacjonarnej. Może on rejestrować ruch na co najmniej 4 pasach jednocześnie (pojazdy przybliżające, oddalające się, bądź oba kierunki jednocześnie). Jest zdolny do pomiaru prędkości w zakresie 20-320 km/h, według producenta jest trudny do wykrycia i odporny na zakłócenia. Może zostać wyposażony w kamerę IR i podświetlacz IR.

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (7)

  1. Marek1

    PM-84 Glauberyt - NIKT na świecie tego nieszczęsnego rozwinięcia PM-63 RAK kupić w znaczących ilościach nie chciał i NIE chce, ale Radom nadal go produkuje i marzy o sprzedaży w pod koniec 2 dekady XXI w. KTO siedzi w Zarządzie spółki i konsekwentnie ośmiesza markę i prowadzi do jej upadku i całkowitej kompromitacji ??? Ps. Może jakieś korepetycje od Czechów chociażby ?

    1. m

      PM-84 ani PM-84P nigdy nie były rozwinięciem PM-63 Rak. Są to wzory broni całkowicie odmienne. "Glauberyty" są niedopracowane w szczegółach (np. zbyt dalekie odsunięcie przełącznika ognia / bezpiecznika, co utrudnia jego używanie, niezbyt udany zawias kolby), ale ogólnie dobrze zaprojektowany i bijący na głowę Uzi i Mini-Uzi pod względem ergonomii. Faktem jest, że jakość wykończenia tj. pokrycie ochronne nie są najwyższych lotów, ale to broń składna, ergonomiczna, celna, choć mająca mocny podrzut (wskutek dobrania kąta położenia ramienia kolby). Czy ktoś go chce to inna kwestia, nie najgorzej sprzedawał się przecież w USA i Kanadzie, a Irak kupił sporą partię. Osobiście lubię tę broń, długo używałem służbowo i intensywnie nim trenowałem.

  2. sojer

    Ragun jest tak nowoczesny jak P226 był w 1985, ale bije wista na łeb.

    1. m

      Żaden P226 nie posiada zdublowanych manipulatorów, zaś wersje z 1985r. nigdy nie miał szyn akcesoryjnych. Jakość ówczesnych szkieletów P226 czy P225 to ciekawy temat, radzę zasięgnąć opinii wśród niemieckich policjantów, ciekawie opowiadają na ten temat.

  3. Prometheus

    Wybór WIS-94 na broń osobistą w wojsku był porażką. Mam nadzieję, że nikt nie każe wprowadzić PR15 Ragun do uzbrojenia służb i wojska. Każdy żołnierz dzwiga taki ekwipunek, że kilkanaście gram robi wielką różnicę. Poza tym może ta broń była by nowoczesna na początku lat 80 - tych a nie teraz. Wszystkie armie wprowadzają broń bezkurkową bo jest prostsza, tańsza i mniej awaryjna.

    1. m

      "Wszystkie armie wprowadzają broń bezkurkową bo jest prostsza, tańsza i mniej awaryjna" Niezły dowcip, podobnie jak te kilkanaście gram, które robi taką różnicę :) Broń bezkurkowa z natury rzeczy charakteryzuje się mniejszą inercją mechanizmu uderzeniowego, zwąłszcza jeżeli pracuje w trybie DAO lub semiDAO. To dlatego do Glocka są dwie opcjonalne sprężyny uderzeniowe do amunicji z grubszą spłonką - zgadnij dlaczego takich nie ma do pistoletów kurkowych .... Może dlatego, że zasadniczym trybem ich działania zawsze jest SA, może dlatego że kurek jest cięższy, może tryb SA ma najdłuższą drogę kurka ? Tak swoją drogą zastanawiam się, czego PR-15 nie ma, gdy patrzę na SIGa P226, Berettę M9, H&K USP ... no na pewno szkielet alu to dno i powinien być zmieniony na stal, lub polimer (oba w zasięgu możliwości FB Radom. No fakt, nie ma dobrego PR w literaturze i przez to młodzież w internecie nie ma o nim dobrego zdania. Ale któż to są ci chłopcy ? Wojsko, policja, służby, praktycy ? Nie. To WIS-94 :)

    2. Kowal

      Broń bezkurkowa mniej awaryjna? A z czego odstrzeliwuje się amunicję jak glock zawiedzie? Byłeś ty w ogóle kiedyś na strzelnicy?

  4. gegroza

    Z glauberyta strzelało się naprawdę bardzo fajnie :)

    1. Krzysiek

      co znaczy fajnie i co znaczy strzela? na strzelnicy to fajnie strzela się z każdej broni - szczególnie z taką linią celowania jaką ma Glauberyt. Glauberyty są toporne, ciężkie i źle zaprojektowane. Łatwo zgubić magazynek, system mocowania paska uniemożliwia wygodne noszenie i strzelanie. Kolba i stopka są skrajnie nieanatomiczne, co czyni strzelanie bardzo niekomfortowym. Nie jest odporny na deszcz, co w przypadku SG ma istotne znaczenie. Nie ma większych możliwości rozbudowy o nowoczesne elementy - brak szyny. Generalnie broń, która mogłaby robić wrażenie w latach 80 XX wieku.

  5. Hattori Hanzo

    Glauberyt chyba tylko dla SOKistow i innych emerytow

  6. Piotrek305

    Glauberyty naprawdę są tak kiepskie ? Czekam na odpowiedź osoby ,która się na tym zna.

    1. Sailor

      Są. Prawdę mówiąc nawet strzelać z tego nie trzeba wystarczy zobaczyć jak jest zrobione. Zresztą prawie w każdym dużym mieście jest strzelnica, która ma to coś na stanie i naprawdę za niewielkie pieniądze można sobie z tego postrzelać i tak dla wziąć sobie MP-5.

  7. krzysiek

    Te Glauberyty to już mogliby sobie odpuścić. To powinno stanąć w muzeum osobliwości.Męczymy sie z tym w SG od wielu lat

    1. gts

      Ale oni przeciez nic innego nie umieja. Tam gdzie swiat leci do przodu my tluczemy starocie. Czy ktos widzial zebysmy byli w stanie pokazac cos takiego jak hkg433, sig mcx, czy czeski bren II. We wszystkim lezymy... czy nasz rodzimy FB dalby rade zaproponowac cos konkurencyjnego jak Sig p320, lub chociaz glocko ppdobnego? Nie, raczej probujemy cos tam uwstecznic (zrobic z tanszych i gorszych materialow ) w licencji na p99, zeby czasem nie wyszedl PPQ m2

    2. Hasso von Manteuffl

      Nie umiesz obsługiwać to krytykujesz. Jak by był Made in USA lub Germany to byś piał z zachwytu.

    3. Extern

      A co byście woleli? Jakiś subkarabinek? Czy po prostu inny pistolet maszynowy?

Reklama