Geopolityka

Pierwszy lot samolotu Boeing T-X

Fot. Boeing
Fot. Boeing

Koncern Boeing poinformował o przeprowadzonym oblocie samolotu szkolno-treningowego, biorącym udział w programie T-X.

We wtorek, 20 grudnia Boeing Company przeprowadził po raz pierwszy oblot, zaprojektowanego wspólnie ze szwedzkim Saab AB, nowego samolotu szkolno-treningowego, który jest propozycją w programie T-X (Trainer-X) na nowe samoloty szkolenia zaawansowanego dla USAF.

W 55-minutowym locie próbnym za sterami maszyny zasiedli pilot testowy programu T-X Steven Schmidt oraz szef pilotów w programach sił powietrznych Dan Draeger.

Czytaj także: Jak zapewnić szkolenie dla myśliwców V generacji? Rusza wyścig o program T-X

Samolot szkolno-treningowy Boeing T-X to dwumiejscowy górnopłat z podwójnym statecznikiem pionowym. Jego napęd stanowi pojedynczy silnik General Electric GE F404, stosowany m.in. w F/A-18 Super Hornet oraz konkurencyjnym KAI T-50 Golden Eagle. Według producenta samolot ma w wysokim stopniu odwzorowywać parametry lotne i układ awioniki samolotu myśliwskiego, co ma ułatwiać płynne przejście do pilotowania maszyn bojowych.

Program T-X ma wyłonić nowy samolot przeznaczony do szkolenia zaawansowanego dla amerykańskich sił powietrznych, które zakupią co najmniej 300 maszyn. Mają one zastąpić po 2024 roku obecnie używane samoloty T-38. W walce o kontrakt warty 11 mld dolarów, oprócz wyżej wspomnianych producentów, stanęły również zespoły Raytheon Company, Leonardo-Finmeccanica i CAE z modelem T-100 (będący wariantem M-346 Master) oraz Lockheed Martin i Korea Aerospace Industries z T-50A (zmodyfikowany T-50 Golden Eagle).

Komentarze