Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze Pioruny wystrzelone z Popradów

Fot. PGZ via Twitter
Fot. PGZ via Twitter

Jak dowiedział się portal Defence24.pl., podczas odbywających się na poligonie CPSP Ustka ćwiczeń 8. pułku przeciwlotniczego dokonano pierwszych w historii strzelań z zestawów Poprad, będących na uzbrojeniu pułku, pociskami Piorun.

Przeprowadzone 27 listopada zadania ogniowe wykonywali operatorzy zestawów Poprad, pełniący służbę w 8. pułku. Jak udało nam się ustalić, pociski z powodzeniem wypełniły zadania. Tym samym potwierdzone zostało osiągnięcie zakładanych parametrów bojowych pocisków.

SPZR Poprad, przypomnijmy, to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), przeznaczony do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach. Poprad może zwalczać, w zależności od typu użytych pocisków, cele na dystansie do 5,5-6,5 km i pułapie do 3-4 km. Uzbrojeniem zestawu są cztery przeciwlotnicze pociski rakietowe bardzo krótkiego zasięgu Grom, lub ich zmodernizowane wersje rozwojowe Piorun. Wyrzutnie rakiet umieszczone są na obrotowej kolumnie zabudowanej w przedziale transportowym pojazdu Żubr, podnoszonej na czas wykonywania zadań bojowych. W konfiguracji transportowej wyrzutnie wraz z pociskami chowane są do wnętrza pojazdu.

Umowa o wartości 1,083 mld. zł na dostawę łącznie 79 seryjnych egzemplarzy samobieżnego rakietowego zestawu przeciwlotniczego Poprad została podpisana przez Inspektorat Uzbrojenia MON i PIT-RADWAR S.A. 16 grudnia 2015 r. Harmonogram dostaw zakłada ich realizację od przełomu lat 2017 i 2018 do roku 2021. Objęta kontraktem pula obejmuje 77 nowo wyprodukowanych zestawów oraz dwa odpowiednio dostosowane pochodzące z partii wdrożeniowej.

image
Reklama

Pociski Piorun zostały opracowane i są produkowane przez Mesko S.A. Powstały na podstawie udanych pocisków Grom, szeroko używanych w Wojsku Polskim, eksportowanych do kilku państw (m.in. Gruzja, Indonezja, USA, Litwa) i wykorzystywanych bojowo. Wywodzący się z nich Piorun charakteryzuje się znacznie lepszymi niż Grom parametrami i plasuje się w światowej czołówce przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (ang. MANPADS). System, podobnie jak poprzednik, ma potencjał eksportowy. Jako możliwe pole rywalizacji z konkurencyjnymi produktami zagranicznych firm wymienia się od niedawna rozpoczynaną właśnie przez armię amerykańską procedurę wyboru nowego typu systemu MANPADS, mającego zastąpić używane od lat przez US Army Stingery.

Przeprowadzenie strzelań pociskami Piorun z zestawów Poprad stanowi kolejny krok na drodze do wzmacniania polskiej obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu (w warstwie VSHORAD). Pioruny, podobnie jak wcześniej Gromy, będą mogły być odpalane nie tylko z wyrzutni naramiennych, ale też z różnych zestawów przeciwlotniczych.

Produkcja tych pocisków odbywa się z pełnym wykorzystaniem rodzimego potencjału naukowo-badawczego i przemysłowego. Dzięki temu całkowicie pod polską kontrolą pozostaje wszystko, co wiąże się z rozwojem tej rodziny pocisków oraz możliwościami ich eksportu.

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (1)

  1. Darek S.

    Fajnie, że są, ale teraz czas aby ten sprzęt zmodernizować. Po co ciągnąć tyle ton stali aby przewieźć 4 Pioruny i jedną głowicę optoelektroniczną. Tego typu sprzęt powinien zmieścić wóz wielkości AMPV z KMW z dwuosobową załogą. Skoro już musi być opancerzony i łatwo wykrywalny przez drony. Jak dla mnie powinniśmy znieść VAT na jakiś model terenówek w Polsce, który by się do tego nadał i przenieść to na zwykłe terenówki. Zniesienie VAT-u da efekt, że będziemy ich w kraju mieć mnóstwo i łatwo będzie ukryć te właściwe przed dronami.

Reklama