Siły zbrojne
Pięciu chętnych w przetargu na taktyczne systemy symulacji pola walki
W wyznaczonym terminie do nowego postępowania na taktyczne systemy symulacji pola walki dla Wojsk Lądowych zgłosiło się pięciu wykonawców – poinformował Defence24 rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr. Krzysztof Płatek. To kolejne podejście do pozyskania tego rodzaju urządzeń po anulowaniu przetargu w sierpniu ubiegłego roku.
Poprzedni przetarg na taktyczne systemy symulacji pola walki był prowadzony przez cztery lata (od 2015 r.) i został rozstrzygnięty w lipcu ubiegłego roku. Jednak - jak informował wówczas Defence24.pl - w pierwszej połowie sierpnia Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła co najmniej jedno ze złożonych w tej sprawie odwołań.
Jeszcze 26 tego samego miesiąca opublikowano w tej sprawie nowe ogłoszenie o zamówieniu. Jego przedmiotem jest dostawa systemów symulacji pola walki: jednego kompleksowego systemu tego rodzaju do szkolenia batalionu (KSSPW); czterech zestawów laserowych symulatorów strzelań (LSS) do symulatora pola walki znajdującego się na wyposażeniu wojsk pancernych i zmechanizowanych, a także pięciu symulatorów taktycznych współczesnego pola walki (STWPW) dla wojsk pancernych i zmechanizowanych.
Czytaj też: MSPO 2019: Polski symulator TTT dla Leopardów
Tym razem postępowanie zostało podzielone na dwie części. Jedno obejmuje symulatory KSSSPW i LSS, a drugie STWPW. Wprowadzenie obu tych systemów powinno w założeniu umożliwić jakościową zmianę w szkoleniu Wojsk Lądowych i pozwolić na rozszerzenie zastosowania systemów symulacyjnych.
STWPW poprzez wykorzystanie techniki symulacji komputerowej przeznaczony będzie do organizacji i realizacji ćwiczeń, szkoleń i planowania działań taktycznych na współczesnym polu walki. Z kolei urządzenia wchodzące w skład KSSPW oraz LSS instalowane będą na wybranym uzbrojeniu i sprzęcie wojskowym. Umożliwią praktyczną weryfikację zaplanowanych ćwiczeń taktycznych do szczebla batalionu w terenie.
Czytaj też: Zwrot w symulatorowym przetargu? Odwołania
KSSPW oraz LSS wspomogą prowadzenie ćwiczeń w rzeczywistych warunkach terenowych i atmosferycznych, zarządzanie przydzielonymi symulowanymi środkami bojowymi, doskonalenie umiejętności w zakresie kierowania ogniem podczas wykonywania zadań ogniowych, symulację rażenia celu oraz ocenę trafienia celu. Systemy będą też wyposażone w oprogramowanie zawierające narzędzie wspomagające ćwiczący sztab (dowództwo, zespół) w wypracowaniu decyzji oraz ocenie przeprowadzonego ćwiczenia. W skład systemów mają wchodzić między innymi czujniki i nadajniki laserowe umieszczone na wybranych pojazdach i elementach wyposażenia wykorzystywanych przez ćwiczących żołnierzy, a także urządzenia i oprogramowania umożliwiające wzajemną komunikację, współdziałanie, archiwizację i zobrazowanie ćwiczenia.
Zgodnie z informacjami otrzymanymi przez Defence24.pl od Inspektoratu Uzbrojenia do nowego postępowania w ustalonym terminie, a więc do 16 grudnia zgłosiło się pięć podmiotów:
- Saab AB – dla części pierwszej zamówienia obejmującej „Laserowe symulatory strzelań: KSSPW i LSS”;
- Firma Bagira Systems Ltd. – dla drugiej części zamówienia obejmującej „Symulator taktyczny współczesnego pola walki dla wojsk pancernych i zmechanizowanych STWPW”;
- Rheinmetall Electronics GmbH (do obydwu części zamówienia);
- Konsorcjum w składzie: Cubic Defense Applications Inc. (lider) wraz
z Unitronex Poland Sp. z o.o. (do obydwu części zamówienia);
- Konsorcjum w składzie: Thales Polska Sp. z o.o. (lider) wraz
z Thales AVS France SAS oraz Ruag Defence France (do obydwu części zamówienia).
Wszystkie podmioty które składały wnioski mają doświadczenie, jeśli chodzi o budowę systemów symulacyjnych. Nowością jest udział w nowym postępowaniu izraelskiej firmy Bagira Systems, która nie występowała w poprzedniej procedurze, a obecnie złożyła wniosek do drugiej części zamówienia.
Kolejnymi etapami procedury pozyskania będą: ocena wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. To na jej podstawie zostaną wybrani wykonawcy zaproszeni do składania ofert. Zaproszonym podmiotom zostanie przekazana szczegółowa specyfikacja warunków zamówienia. Dopiero po przekazaniu SIWZ znany im będzie dokładny zakres zamówienia. Jak na razie wiadomo, że 80 punktów procentowych oceny będzie można otrzymać ze zaproponowaną cenę proponowanych rozwiązań a 20 za przekraczający założone minima termin gwarancji.
Symulatorek
Ciekawe, ciekawe! Amerykanie przecież nie mieli wymaganej technologii laserowej. Zgodnie z orzeczeniami niezależnego KIO poprzedni przetarg wygrał Thales i PGZ. Niemniej jednak MON unieważnił przetarg i po 2 dniach ogłosił nowy. Przetarg za przetargiem CDN.
Badger
Thales wygrał bo przytulił się do PGZ i była to mądra taktyka. Jednak co się wydarzyło, że w obecnym podejściu nie ma PGZ ? Najprawdopodobniej w Grupie PGZ kierownictwo doszło do wniosku, że nie posiadając produktu nie będzie pełniło roli figuranta dla zagranicznego podmiotu. Tym samym czarno widzę starcie francusko-amerykańskie - chyba Cubic będzie górą
Symulatorek
offset offset & transfer technologii! Figurantem lub wiodącym graczem.
edi
Działania symulowane - to nasza specjalność.
marian
Wszystko fajnie, ale dlaczego tylko dla jednego batalionu? Czyli praktycznie ćwiczyć można taktykę na poziomie kompani, bo przecież sprzęt trzeba rozdzielić na dwie strony. Ktoś musi atakować, a ktoś się bronić. Ile mamy kompani w naszym wojsku? Poćwiczą chociaż raz na rok?
Sylwia
Jakby tak dalej szukać i drążyć w szczegółach to wyjdzie, że z całej tej piątki tylko SAAB i konsorcjum Thales mają odpowiednią technologię
Badger
Rheinmetall i Cubic są w tej grupie najbardziej zaawansowane i sprawdzone. Thales za wszelką cenę próbuje zaistnieć - pierwotnie z PGZ (licząc że PGZ może wszystko) a teraz samodzielnie z kolejarzami z Thales Polska jako lider - conajmniej dziwna kompilacja ?!
podatnik dodatni
Czyli... przetargi są rozstrzygane w sposób nie zgodny z prawem. Czy decydenci ponieśli odpowiedzialność za złamanie prawa/procedur.
Leopardzik
Powtórka z rozrywki A kaska bedzie?