Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Zatrzymany oficer WP; Obama w Polsce, a Ślązaczka czyta sms-y policji; Armia zaczyna zwiększać uposażenia

Fot. zw.wp.mil.pl
Fot. zw.wp.mil.pl

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Nasz Dziennik, Zatrzymany oficer: "Żandarmeria Wojskowa zatrzymała wczoraj oficera Wojska Polskiego w związku z podejrzeniem nieprawidłowości w postępowaniu z dokumentami służbowymi - poinformował rzecznik ŻW ppłk Paweł Durka. Pytany, czy zatrzymanie, o którym poinformował w komunikacie, ma jakikolwiek związek z niedawnymi zatrzymaniami osób podejrzanych o szpiegostwo, odparł, że "na tym etapie postępowania nic nie wskazuje na związek z tamtą sprawą". Rzecznik odmówił podania jakichkolwiek szczegółów."

Marcin Pietraszewski, Gazeta Wyborcza, Obama w Polsce, a Ślązaczka czyta sms-y policji: "Podczas wizyty Baracka Obamy szefowie policji, ABW czy BOR otrzymywali meldunki ojej przebiegu za pomocą SMS-ów. Wykorzystano do tego działający od zeszłego roku w Komendzie Głównej Policji system powiadamiania SMS GKGP. To krótkie wiadomości tekstowe rozsyłane na wybrane numery telefonów. Według informacji „Wyborczej" SMS-owe informacje o tym, że amerykański prezydent wylądował, o trasie przejazdu jego kolumny, stanie zabezpieczenia czy też drobnych incydentach, dostawała też mieszkanka Bytomia na Śląsku (...) Oficer ABW: Ta sprawa obnażyła brak profesjonalizmu w dbaniu o szczegóły (...) Informacja o tym, że policyjne SMS-y wysłano na nieuprawniony numer telefonu, postawiła na nogi służby kryminalne. Według naszych informacji policjanci błyskawicznie ustalili, do kogo należy. I dokładnie prześwietlili posługującą się nim mieszkankę Bytomia."

Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, Armia zaczyna zwiększać uposażenia: "Od przyszłego roku wzrośnie dodatek za długoletnią służbę wojskową. Na skutek nowych rozwiązań zyskają podoficerowie i oficerowie. Takie zmiany wprowadza rozporządzenie ministra obrony narodowej z 10 listopada 2014 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (Dz.U. poz. 1618), które zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Zgodnie z nim będzie obowiązywać zasada podwyższania dodatku o 1 proc. kwoty należnego żołnierzowi uposażenia zasadniczego za każdy następny rok służby pełnionej powyżej 15 lat. Będzie on wzrastał maksymalnie do 35 proc., czyli o 5 proc. więcej niż obecnie. Pełną wysokość dodatku żołnierz otrzyma po 35 latach służby."

Łukasz Sianożęcki, Nasz Dziennik, Obserwatorzy na linii ognia: "Separatyści na Ukrainie po raz pierwszy od czasu podpisania rozejmu zaatakowali przedstawicieli OBWE (...) Według OBWE, dwa jej pojazdy zmierzały do Doniecka, gdy z jadącej 80 metrów dalej ciężarówki padły strzały. "Jeden z wojskowych podniósł się i oddał strzały w kierunku konwoju OBWE. Kule przeszły około dwóch metrów od drugiego pojazdu OBWE" - poinformowała organizacja w codziennym raporcie. Konwój natychmiast opuścił strefę z przyczyn bezpieczeństwa. W ubiegłym tygodniu OBWE i NATO ostrzegły przed ponowną eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy, gdzie zaobserwowano konwoje wojskowe."

Henry Kissinger, Forum, Kanty na globusie: "Zachód nie mógł zaakceptować zajęcia Krymu. Jednak nikt nie przedstawił dotychczas konkretnego planu, w jaki sposób można by przywrócić Krym Ukrainie. Nikt nie zamierza walczyć o wschodnią Ukrainę. Takie są fakty (...) Pamiętajmy, że potrzebujemy Rosji do rozwiązywania innych kryzysów na świecie, jak np. konflikt jądrowy z Iranem czy syryjska wojna domowa. Te sprawy muszą mieć pierwszeństwo przed eskalacją sporu z Rosją. Z pewnością Ukraina musi pozostać niepodległym państwem, powinna też mieć prawo wyboru, do jakich organizacji gospodarczych chce się przyłączyć. Nie ma jednak czegoś takiego, jak prawo do bycia w NATO. Wszyscy wiemy, że NATO nigdy jej nie przyjmie."

Reklama

Komentarze

    Reklama