Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątkowy przegląd prasy: Rosyjska wojna na trybunały; Wszystko spsiało w świecie służb; Cel – po co Polsce armia?; Jak dozbroić polską armię; Piąta baza Airbusa; Dolina Lotnicza bez śmigieł
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Andrzej Łomanowski, Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Rosyjska wojna na trybunały”: „Malezja chce międzynarodowego trybunału w sprawie zestrzelenia boeinga nad Ukrainą w 2014 roku”. W reakcji na to donbascy separatyści wystąpili z propozycją utworzenia międzynarodowego trybunału działającego pod auspicjami ONZ, który miałby zająć się sądzeniem zbrodni wojennych dokonanych przez siły zbrojne Ukrainy w czasie operacji przeciwko zbuntowanym prowincjom.
Eliza Olczyk, Rzeczpospolita, „Wszystko spsiało w świecie służb”: wywiad ze Zbigniewem Siemiątkowskim, byłym szefem UOP i Agencji Wywiadu. Siemiątkowski mówi o obecnej kondycji służb specjalnych, aferze taśmowej i kampaniach do wyborów prezydenckich i parlamentarnych.
Przemysław Żurawski vel Grajewski, Gazeta Polska Codziennie, „Cel – po co Polsce armia?": autor, po przedstawionych wcześniej opisach rodzajów armii, jakie występują na świecie, próbuje przedstawić model sił zbrojnych jego zdaniem najbardziej właściwy dla Polski. Uważa, że powinniśmy kierować się wzorcem brytyjskim, czyli przyjaznym obywatelom systemem ochotniczym, z odpłatnym szkoleniem rezerw armii terytorialnej, podczas którego wykorzystywani są, jako instruktorzy, żołnierze armii czynnej.
Ryszard Czarnecki, Rzeczpospolita, „Jak dozbroić polską armię”: analiza potencjalnych priorytetów zakupowych i modernizacyjnych armii Polski pióra wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
Tomasz Dybalski, Gazeta Wyborcza – Radom, „Piąta baza Airbusa”: przedstawiciele francuskiego koncernu zapowiedzieli, że podzespoły do helikopterów produkcji Airbusa, które produkowane będą w Radomiu, będą montowane we wszystkich śmigłowcach tej firmy. Podczas wizyty w tym mieście potwierdzono, że Airbus wybuduje tam fabrykę, w której zatrudnienie znajdzie 250 osób.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Dolina Lotnicza bez śmigieł”: „Brak wojskowych zamówień na śmigłowce osłabi lotniczy klaster - ostrzegają przedsiębiorcy z Podkarpacia”. Mniejsze przedsiębiorstwa, skupione w Dolinie Lotniczej, obawiają się, że skutkiem wyboru śmigłowców H225M Caracal będzie utrata zamówień dla podwykonawców firm PZL Mielec/Sikorsky Aircraft i PZL Świdnik/Agusta Westland.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie