Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątkowy przegląd prasy: Gdzie jesteśmy z Caracalem; PiS szykuje totalną rewolucję w służbach specjalnych; Niezbyt moralna propozycja; Putin ukrywa zbrodnie w Donbasie; ABW zaprzecza podsłuchom; Zużyty format; Prezydent wyciąga rękę do Niemców
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Gazeta Wyborcza- Łódź (Forum Łódź), "Gdzie jesteśmy z Caracalem": "Minister Siemoniak w Łodzi zapowiadał podpisanie umowy offsetowej i kontraktu na wrzesień". Dziś zapał MON do podpisania kontraktu jakby osłabł. Zdaniem Autora, w perspektywie sondaży przedwyborczych, decyzja o podpisaniu umowy z Airbus Helicopters jest coraz odleglejsza.
Witold Głowacki, Polska, "PiS szykuje totalną rewolucję w służbach specjalnych": Politycy PiS-u przygotowują gruntowną reformę służb specjalnych- ich zdaniem, klasycznego przykładu rozkładu i degrengolady organów państwa. Z ramienia premiera przyszłego rządu, plan ten będzie realizował koordynator ds. służb specjalnych - stanowisko ministerialne, które doczeka się swojego przywrócenia. Reorganizacja kompetencji czeka same służby - gdzie CBA ma wyrosnąć na ich czoło, przejmując szereg uprawnień pozostających dotąd w gestii AW i ABW.
Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Niezbyt moralna propozycja": "Po publikacji „Gazety Polskiej" Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzy się kontrowersyjnej propozycji złożonej na piśmie jednej z firm przez Polską Grupę Zbrojeniową."
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Putin ukrywa zbrodnie w Donbasie": "Na jednym z rosyjskojęzycznych portali internetowych od kilku miesięcy publikowano dane, dotyczące liczby rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w walkach na Ukrainie. W momencie, kiedy dokumentem zainteresowały się zachodnie media, usunięto z niego większość kluczowych informacji, w tym m.in. liczbę rannych (3,2 tys. osób) i zabitych (2 tys.) w Donbasie."
Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, "ABW zaprzecza podsłuchom": „Nie jest prawdziwy wątek udziału oficerów UOP lub ABW w aferze podsłuchowej" - oświadcza rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Mimo, to wokół współpracy byłych funkcjonariuszy ABW z bisnesmenem Markiem Falentą narasta coraz więcej podejrzeń.
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Zużyty format": "Prezydent Petro Poroszenko preferuje kierunek niemiecki, ale być może się nim rozczaruje." Zdaniem Autora to wyzwanie dla nowego prezydenta Dudy, aby podjął dyplomatyczną grę o przywrócenie Polski do stołu rozmów.
Remigiusz Półtorak, Dziennik Polski, "Prezydent wyciąga rękę do Niemców": Niezwykłe emocje towarzyszące pierwszej wizycie prezydenta Dudy, przypominają trudny czas we wzajemnych relacjach za czasów rządu PiS w 2005-2007 roku.
osservator
Każdy prezes chce podążać śladami śp. Kulczyka u którego ministrowie gospodarki byli odźwiernymi lukratywnych kontraktów, a prezydenci RP beneficjentami zysków. Żal tylko firmy która się "wygadała" na temat "niemoralnej propozycji" - jej losy są przesądzone. A prezes Nita - zapewne "laur kompetencji" lub jakaś inna nagroda ...
mike
wygląda na to że PGZ źle znosi konkurencję w procesie tworzenia monopolu na dostawy dla armii. Pan Tomasz NIta powinien za to odpowiedzieć karnie bo ewidentnie jest to działanie niezgodne z prawem ( tak, zmowy cenowe sa nielegalne ). swoją drogą jak to jest że namawiają WB do wycofania oferty a jednoczesnie zapewniają że WB będzie podwykonawcą. to jaki jest udział PGZ ? co oni wnosza ? jaka jest ich oferta w tym obszarze. Zapewne chcą wymieść całą konkurencję a potem kampania w mediach że trzeba wspirac polski przemysł ( czyli ich ).