Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Amerykanie chcą bazy w Ciechanowie; Walka o śmigłowce, ale gwiazdą salonu będzie F-35; Polski nie muszą bronić patrioty; W bałkańskim kotle ciągle się tli; Kreml stawia na militaryzację; Drony atakują terrorystów

F-35 w locie – fot. Lockheed Martin
F-35 w locie – fot. Lockheed Martin

Przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marcin Pieńkowski, Rzeczpospolita, „Amerykanie chcą bazy w Ciechanowie”: Dziennik dotarł do dokumentów,  z których wynika, że pozostającymi w gestii MON terenami byłej jednostki wojskowej w Ciechanowi, zainteresowane są polskie i amerykańskie siły zbrojne. Wniosek taki płynie z pisma wiceminister resortu  Beaty Oczkowicz do prezydenta miasta, w którym odpowiada na jego starania o przejęcie budynków pozostałych po stacjonującym niegdyś w Ciechanowie pułku artylerii od Agencji Mienia Wojskowego.


Marcin Sztandera, Gazeta Wyborcza – Kielce, „Walka o śmigłowce, ale gwiazdą salonu będzie F-35”: W trakcie 23. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jednym z najciekawszych prezentowanych eksponatów będzie symulator myśliwca F-35, pokazywany już w ramach przygotowań do walki o kontrakt na samoloty V generacji dla naszego lotnictwa wojskowego. Oprócz F-35 na targach będzie wyjątkowo dużo ciekawych prezentacji, związanych z potrzebami polskiego wojska – wystawiane będą, między innymi, śmigłowce szturmowe, czy rakiety przeciwlotnicze krótkiego zasięgu.


Jędrzej Bielecki, „Rzeczpospolita, „Polski nie muszą bronić patrioty”: „Rząd powinien wybrać system, który zatrzyma rakiety ze Wschodu”. Wywiad z Marty Coynem, dyrektorem w konsorcjum MEADS, w którym przedstawione są perspektywy systemu obrony rakietowej produkowanej przez MAEDS. Zdaniem przedstawiciela konsorcjum, nadal istnieją szanse na zakup przez nasz kraj produktu jego firmy, gdyż - zgodnie z wypowiedziami Coyne'a - Polska zdecydowała się na zakup dwóch jednostek patriotów w obecnej konfiguracji, a decyzja w sprawie pozostałych sześciu nie została jeszcze podjęta.


Marcin Herman, Polska, „W bałkańskim kotle ciągle się tli”: wywiad z Martą Szpalą, ekspertką Ośrodka Studiów Wschodnich. Tematem rozmowy są Bałkany, poruszane są sprawy związane zarówno z historią ostatniej, krwawej wojny na półwyspie, jak i dotyczące bieżącej polityki państw tego regionu, rozdartego między Wschodem i Zachodem.


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Kreml stawia na militaryzację”: „Trudna sytuacja gospodarcza nie przeszkadza Moskwie w przeznaczaniu kolejnych miliardów na rozwój sił zbrojnych”. Rosja przeprowadza obecnie kosztowną reorganizację sił zbrojnych, tworząc nowy ich rodzaj, wojska powietrzno-kosmiczne. Powstały one z połączenia lotnictwa, wojsk obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz sił kosmicznych.


Gazeta Polska Codziennie, „Drony atakują terrorystów”: Pierwszym efektem porozumienia Waszyngtonu i Ankary są loty bezzałogowców, startujących z baz w Turcji, podczas których rażone są pozycje Państwa Islamskiego. MSZ Rosji ocenia jednak, że ataki sił USA na terytorium Syrii mogą zaszkodzić walce z terroryzmem.

Reklama

Komentarze

    Reklama