Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Żołnierze handlowali skradzionym paliwem z lotniska; MON zamówiło karabiny MSBS; Latająca twierdza prezydenta USA; Nowa ustawa antyterrorystyczna; Belgia zignorowała ostrzeżenia przed zamachami?; ABW dostanie nowe uprawnienia
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Małgorzata Rusek, Gazeta Wyborcza - Radom, "Żołnierze zatrzymani": Żołnierze oraz pracownicy cywilni wojska usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej skradzionym paliwem z lotniska w Radomiu. "Wśród zatrzymanych są m.in. żołnierze pracujący na tym lotnisku przy dystrybucji paliwa do samolotów. Zatrzymano również paserów oraz klientów. Śledczy ujawniają, że sumarycznie z lotniska skradziono 'wiele tysięcy litrów' paliwa."
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Sowiecka broń do lamusa": Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło 150 sztuk nowoczesnego karabinu MSBS w radomskiej Fabryce Broni Łucznik. Broń ma trafić do Dowództwa Garnizonu Warszawa, w tym do Batalionu Reprezentacyjnego.
Konrad Majszyk, Dziennik Gazeta Prawna, "Samolot na czas zagłady": Samolot E-4B Nightwatch, zwany również samolotem dnia Sądu Ostatecznego jest przygotowany na krytyczne momenty w historii. Na jego pokładzie, prezydent USA może dowodzić całą armią Stanów Zjednoczonych nawet podczas ataków nuklearnych i innych zagrożeń. Potrafi się wznieść na wysokość 10 tys. metrów.
AN, Super Express, "Rząd walczy z terroryzmem": Rząd przedstawił założenia ustawy antyterrorystycznej. Szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży mają być pierwszym testem nowegoj aktu prawnego. "Gotowy jest projekt ustawy, która ma chronić Polaków przed bombami obłąkańców. Opozycja przytakuje, ale ma też obawy, czy ustawa antyterrorystyczna nie ograniczy przy okazji praw obywatelskich, na przykład prawa do zgromadzeń."
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Zamachom w Brukseli można było zapobiec": Zagraniczne służby donoszą, że informowały o planowanych zamachach na lotnisko i metro belgijskim służbom, te jednak zignorowały ostrzeżenia. "Belgijskie służby miały informacje o planowanych zamachach na lotnisko i metro, jednak zlekceważyły te ostrzeżenia - podaje izraelski dziennik Haarec. Wczoraj ogłoszono dwa kolejne alarmy bombowe w Belgii. Tymczasem Stany Zjednoczone ostrzegają przed groźbą zamachów w Bułgarii."
Piotr Czartoryski - Sziler, Nasz Dziennik, "Więcej dla służb": W projekcie ustawy antyterrorystycznej Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymała dominująca pozycję w zwalczaniu terroryzmu na terenie naszego kraju. "Za zapobieganie atakom terrorystycznym odpowiedzialna będzie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zapewnia, że projekt zawiera szereg rozwiązań prawnych, które umożliwią służbom nie tylko skuteczne, ale i szybkie działanie."
Dziennik Wschodni, "Minister Wojny": "Do Rady Ministrów wpłynął projekt ustawy o utworzeniu Akademii Sztuki Wojennej -informuje TVN24. Według ministra Antoniego Macierewicza, uczelnia miałaby powstać w miejscu Akademii Obrony Narodowej. Najlepszą obroną jest atak."
Dociekliwy
Ten mechanizm funkcjonuje od lat bo system jest chory. Dowódcy-urzędnicy biora dodatek za loty a nie latają ,tylko wpisują do ksiażki lotów nalot. Zostaje paliwo które trzeba upłynnić. Tym zajmują się "zaradni chłopcy" którzy szukają klientów, zbywają paliwo i dzielą się kasą. W papierach wszystko gra. Ciekawe kto jeszcze uslyszy zarzuty z tej grupy przestępczej?
green
to jak wierzchołek góry lodowej. my tu gadami o modernizacji armii, analizujemy co dobre co najlepsze , a olbrzymie pieniądze przeciekają przez paluszki. śmieszne w tym jest to , że na brak środków narzekają zarówno uczciwi wojskowi jak i ci mniej uczciwi... :D
czytacz
Jest to tradycyjny wywodzący się z II RP zwyczaj. Patrz pamiętniki pilotów, którzy opisuja dowódców sztabowych, którzy robili nalot w samolocikach na karuzeli.....