Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Wywiad z dowódcą WOT; Rusza program MON dla klas mundurowych; Już dziś wybór członków do Rady Bezpieczeństwa ONZ; Analiza fali islamskiego terroru; MON wybierze okręty podwodne; Rosyjska walka z Państwem Islamskim w Syrii

Dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
Dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Magdalena Rigamonti, Dziennik Gazeta Prawna, „Pierwszy toast był za Antoniego”: Wywiad z dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. Wiesławem Kukułą. „Kiedy broni się rodziny, domu, wsi, miasteczka, powiatu, to morale jest na wysokim poziomie. Dzięki temu wojska operacyjne skupią się na swoich głównych zadaniach, a my zajmiemy się całą resztą.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Resort obrony stawia na edukację wojskową w szkołach”: Rozpoczyna się pilotażowy program resortu obrony skierowany do uczniów klas mundurowych. «Chcemy doprowadzić do tego, aby absolwenci szkół, które mają piony certyfikowanych klas wojskowych, mieli ułatwiony dostęp do służby wojskowej» [...] 57 tys. uczniów chodzi teraz do klas mundurowych, […].”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Polska blisko sukcesu w ONZ”: Polska liczy na członkostwo w radzie ONZ. Dziś odbędzie się głosowanie w sprawie wyboru niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. „Polski MSZ przygotowuje już na wypadek sukcesu grupę 15 dyplomatów. Wciąż jednak nie wiadomo, kto będzie ambasadorem Polski przy Narodach Zjednoczonych w 2018 roku.”


Michał Kurowicki, Polska The Times, „Terroryści samobójcy to znak naszych czasów”: Analiza fali islamskiego terroru. „[…] Biorą na celownik, jak w Manchesterze, nawet dzieci. Wielu z nich przeszło wcześniej pranie mózgu i zabijają dla idei lub religii. Zamachowcy samobójcy kojarzą się dziś głównie z islamskimi terrorystami.”


Gazeta Finansowa, „Decyzja o zakupie okrętów podwodnych w najbliższych tygodniach. MON wybiera między trzema ofertami”: W przetargu na dostawę okrętów podwodnych są trzy możliwości wyboru: francuska, niemiecko-norweska i szwedzka. „Zdaniem wiceszefa sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o wyborze zwycięskiej oferty przesądzi umowa offsetowa, dzięki której do przemysłu obronnego trafią nowe technologie, a część kontraktu na okręty podwodne będzie realizowana w Polsce.”


Dziennik Trybuna, „Rosja atakuje Państwo Islamskie w Syrii”: Rosyjskie działania militarne w Syrii. „Jak informuje rosyjski resort obrony, ponad 80 dżihadystów zgięło w wyniku ataków przeprowadzonych przez rosyjskie siły zbrojne na konwoje bojowników Państwa Islamskiego uciekających z uważanej za ich stolicę ar-Rakki w północnej Syrii. Poinformowano, że zniszczono kilkadziesiąt samochodów, a także wyposażenie wojskowe. […].”

Reklama

Komentarze

    Reklama