Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Wojska amerykańskie zostaną w Afganistanie?; Polska misja medyczna rozpoczęła szczepienia personelu NATO w Brukseli; Korea Północna chce zwrócić uwagę Joe Bidena?; Seria krytycznych publikacji na temat F-35
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykanie chcą zostać w Afganistanie”: Nowa administracja Joe Bidena zastanawia się nad pozostaniem amerykańskich żołnierzy w Afganistanie. Wojska USA miały opuścić ten kraj po 1 maja br. „Szef Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Adam Smith poinformował, że nowa administracja Joego Bidena rozważa kwestię zmiany decyzji ws. opuszczenia Afganistanu po terminie ustanowionym przez poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa. Szef Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów wyznał, że poruszał kwestię wycofania wojsk z Afganistanu m.in. w rozmowie z szefem resortu obrony gen. Lloydem Austinem. W rozmowie z portalem Foreign Policy Magazine Smith ocenił, że władze chciałyby tam pozostawić wyspecjalizowaną jednostkę antyterrorystyczną ze względu na wysoki poziom zagrożenia działalnością tzw. Państwa Islamskiego w regionie.”
Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Polacy szczepią w kwaterze głównej NATO”: Akcja szczepień w kwaterze NATO w Brukseli to kolejny wyjazd polskiej misji medycznej. „Polscy medycy rozpoczęli w czwartek szczepienia wśród pracowników kwatery głównej NATO w Brukseli. Cały proces ma potrwać trzy dni. [...] Wykorzystując preparat firmy AstraZeneca z krajowych zasobów, ponad 20 medyków z Polski rozpoczęło akcję szczepienia ok. 3,5 tyś. pracowników kwatery głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska odpowiedziała w ten sposób na prośbę wystosowaną przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga[…]”
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Salwa rakietowa na powitanie Bidena”: Eksperci podejrzewają, że niewielki zasięg zaś spowodowany jest tym, że nowa administracja Białego Domu jeszcze nie określiła ostatecznie swej polityki wobec Pjongjangu. „To zagraża pokojowi oraz bezpieczeństwu naszego kraju i całego regionu - powiedział japoński premier Yoshihide Suga. Zdenerwowanie wyraził też rząd Korei Południowej. Wystrzelone w czwartek rakiety miały zasięg około 450 kilometrów i nie doleciały do wyłącznej strefy japońskiej Morza Japońskiego. Dwie odpalone w niedzielę miały jeszcze mniejszy zasięg. Czwartkowe pociski były jednak pociskami balistycznymi, a posiadania takich zabrania Pjongjangowi rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Myśliwiec F-35 pod ostrzałem”: Amerykański koncern zbrojeniowy zapewnia, że czyni wysiłki, aby obniżać koszty produkcji F-35, ale też poprawiać niezawodność nowych maszyn. „Koszty eksploatacji, kłopoty z oprogramowaniem systemów, a także niezawodnością istotnych układów i rozwiązań konstrukcyjnych, to zarzuty amerykańskich mediów pod adresem maszyn F-35, które w 2020 r. zamówiła i Polska. [...] Seria krytycznych publikacji na temat maszyn piątej generacji i rzekomych mankamentów konstrukcji F-35 w końcu zmobilizowała koncern Lockheed Martin do zajęcia stanowiska w tej sprawie. Zbrojeniowego giganta i jego najnowszego produktu bronią też Siły Powietrzne USA (USAF). Uczestnicy konferencji na temat walk powietrznych organizowanej w końcu lutego przez USAF, w tym wysocy rangą wojskowi, stanowczo twierdzą, że teza, jakoby <<program F-35 zawiódł>>, jest nieuzasadniona, a jej źródłem są po prostu <<błędne informacje>>.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie