Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Rosnące wydatki na obronność; Apel emerytowanych generałów powodem dyskusji nad islamem we Francji; Rosyjskie ataki hakerskie na polityków państw nadbałtyckich; Czy Rosja chce wojny o Donbas?

Ćwiczenia oddziałów państw V4. Fot. szer. Paweł Leppert/słowacki 12. batalion zmechanizowany
Ćwiczenia oddziałów państw V4. Fot. szer. Paweł Leppert/słowacki 12. batalion zmechanizowany

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Polska zbliża się do potęg militarnych”: Wydatki zbrojeniowe rosną mimo pandemii, także w Polsce. „Mimo szalejącej pandemii koronawirusa globalne wydatki na obronność wzrosły niemal do 2 bln dol. Państwem z największym budżetem obronnym pozostają niezmiennie Stany Zjednoczone, które wydały na cele obronne 778 mld dol. Polska w zestawieniu państw z największymi wydatkami obronnymi uplasowała się zaś na 19. miejscu z budżetem 13 mld dol. - informuje Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). […] Polska w zestawieniu państw o największych budżetach obronnych awansowała w 2020 r. o jedną pozycję i obecnie zajmuje 19. miejsce z wydatkami na obronność wynoszącymi 13 mld dol. (2,2 proc. PKB). W porównaniu z rokiem 2019 budżet obronny Rzeczypospolitej wzrósł o 8,7 proc., w porównaniu z rokiem 2011 aż o 60 proc.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Wojskowi ostrzegają, rząd karze”: Apel emerytowanych generałów powodem dyskusji nad islamem we Francji. „Nie milkną głosy oburzenia francuskich władz wobec emerytowanych i czynnych wojskowych, którzy zarzucili im przyzwalanie na rozprzestrzenianie się islamizmu w kraju. Marinę Le Pen, która poparła apel, Paryż oskarżył o uleganie pokusie przewrotu wojskowego. [...] Premier Francji Jean Castex ostro skrytykował apel niebędących w służbie czynnej 20 generałów, ponad stu wyższych oficerów i około tysiąca wojskowych innych rang, opublikowany na łamach konserwatywnego tygodnika <<Valeurs Actuelles>>. Polityk określił apel jako <<sprzeczny ze wszystkimi republikańskimi zasadami, z honorem i obowiązkiem armii>>.”


Gazeta Polska Codziennie, „Ataki hakerskie na rękę Rosjanom”: Poważne skutki rosyjskich ataków hakerskich na polityków państw nadbałtyckich. „Jak wynika z raportu opublikowanego przez amerykańską firmę Mandiant, za atakami na konta w mediach społecznościowych polityków PiS stała grupa hakerska, której celem była destabilizacja NATO i pogłębienie podziałów politycznych. Ponadto, jak czytamy, był to element szerzej zakrojonej akcji, a ataki miały miejsce również w innych krajach, takich jak Litwa czy Łotwa.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Kreml nie chce wojny o Donbas”: Wywiad z Markiem Galeotti, wykładowcą badaczem historii Rosji, znawcą jej polityki bezpieczeństwa, służb oraz kwestii przestępczości. Były szef Centrum Bezpieczeństwa Europejskiego. „Dla niektórych wystarczyłoby wycofanie się z Donbasu bez sprawienia wrażenia oczywistej porażki. Ale sam Putin jest bardziej ambitny. Sądzę, że mógłby przystać na jakąś formę finlandyzacji Ukrainy z obietnicą, że nigdy nie przystąpi ona do UE i NATO. [...] Inaczej niż inne obszary funkcjonowania ukraińskiego państwa armia została w ostatnich latach całkiem sprawnie zmodernizowana. [...] Nawet, jeśli Putin ma paranoidalne podejście do Zachodu, to ogromna większość Rosjan nie wpisuje się w jego geopolityczną krucjatę.”


Reklama

Komentarze

    Reklama